Fiyatlar ve de ruhsal vaziyet!
Hüseyin AvuçDeğerli okurlar, geçtiğimiz günlerde ‘Bir paralı poşet eksikti!’ başlığı ile yayınlanan yazımızda neyin altını çiziyorduk?
Alış-veriş poşetinin bile paralı olduğu marketlere, dar ve sabit gelirli insanların korkarak girmeye başladığına!
Tabi ki son iki-üç aydır haklı ya da haksız gerekçelerle raflarda fiyatı artmadık ürün kalmamış olmasından ötürü!
Ve de bu durumun, insanların ruh sağlığı açısından risk oluşturduğuna dikkat çekmiş, hekim görüşüne dayanan işin bu yönüne, bir sonraki yazımızda değineceğimizi belirtmiştik.
*
İşte işin o yönü…
Sosyal araştırmaları ile tanınan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi eski Başhekim Yardımcısı Dr. Mestan Uğur Bağışlar, bu konuda bakın ne diyordu:
“İnsan doğuştan açlık ve korku gibi bir takım duygularla dünyaya gelir. Ve bu durum, ileriki süreçte güncel yaşamda da devam eder. İnsanı, başta beslenme olmak üzere, ayakta kalma, ailenin yaşam standartlarını sağlama ve yükseltme mücadelesine sevk eder.”
 Ardından ekliyordu:
“Beslenmede ve barınmada sorunlar çıkması, paniğe, aile içi geçimsizliğe neden olabilir. Bu durum, sorunlara çözüm bulamayan insanların baskı altında kalmasına,  hatta depresyona girmesine de yol açabilir. Depresyon, ruh sağlığının bozulmasıdır.  Ruh sağlığının bozulması, ortam şartlarının olumsuzluğundan kaynaklanmalıdır.”
*
Sanırım bu kadarı, vaziyeti anlatmaya yetiyor.Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/fiyatlar-ve-de-ruhsal-vaziyet/5999