Ne olacak şimdi?
Tayfun AltunkaynakDevlet Bahçeli partisinin grup toplantısında erken genel seçim için kurulan cumhur ittifakında sona gelindiğini duyurdu.
Bahçeli’yi buna iten sebeplerin başında AK Parti içindeki MHP’den hazzetmeyen bir kesim geliyor. Ki Bahçeli’de açıklamasında bu kesime verdi veriştirdi.                                            

Ve Brunson olayı MHP lideri bu konuda da hassastı. Teröre yardım ve yataklıktan yargılanan sanığın daha ağır bir ceza çekmesinden yanaydı aslında. Ancak olmadı. Brunson elini kolunu sallaya sallaya ABD’nin yolunu tutmuştu.
Af isteğinin sürekli ötelenmesi de Devlet Bahçeli’nin sabrını sınayan bir gelişme oldu.
(Benim şahsi görüşümdür bu. Lakin Danıştay tamda Brunson gitmişken, “ülke Cemal Kaşıkçı’ya ne oldu?” Diye sorarken birden bire çıkan andımız kararı gündem değiştirmekten başka bir şey değildir.)
Danıştay bir anda andımız konusunda çözüm sürecinde alınan okunmaması kararını bozduğunu duyurdu.
Ve bu da ittifakın temeline döşenen bir bomba oldu. Bu bomba pazartesi günü saat 15.00’da AK Parti sözcüsü Ömer Çelik’in yaptığı açıklamayla patladı. Devlet Bahçeli önce Twitter üzerinden Çelik’e yanıt verdi ve tahminimce hemen sonrasında Salı günü yapacağı meclis grup konuşmasını hazırladı.
Bu grup konuşmasının basın mensuplarına dağıtılmaması aslında MHP grubunun alacağı radikal kararların sinyali gibiydi. Çünkü daha önce böyle bir karar alındığında Devlet Bahçeli erken seçim çağrısında bulunmuştu.
MHP Lideri grup konuşmasında çok sertti. Destekleriyle ittifak ortağı Erdoğan’ın tavrından rahatsızdı ve bunu ilk ve son defa dile getirdi. Af tartışması olsun, Brunson meselesi olsun, andımız tartışması olsun her konuda kendi fikrini açıklamıştı. Ve yine kendi görüşümü söyleyim, “Bahçeli özüne dönmüştü.” MHP olarak yerel seçimlerde kendi yollarına bakacaklarını duyurdu. İktidarın politikalarından rahatsız olduğu durumları açıkça dile getirdi.  Son yılların en etkili grup toplantısını yaptı. Alkış tufanı eşliğinde yapılan bu toplantıda Bahçeli, deyim yerindeyse esti gürledi.
 
Ankara’da Gökçek aday olur mu?
AK Parti için son derece sadık bir isimdir Melih Gökçek. Koltuğu bırak dediler bıraktı gitti. Ama giderken öyle bir söz söyledi ki; iddiaların temel dayanağı oldu o birkaç kelime. İstifa konuşmasının sonunda "Bizden görünüp bizden olmayan içimizdeki fitnecileri helak et Yarabbi" demişti Gökçek. Belki de bu bir fırsat onun için. O fitnecilerden intikam alma sırası gelmiştir kim bilir? AK Parti amblemi mi, Gökçek mi? bakalım Ankara halkı kimden yana karar verecek?
Son seçimlerde kafa kafaya giden yarıştan İstanbul ve Ankara’da AK Parti galip gelmişti hatırlarsanız. Lakin şimdi o adaylar koltuklarında değilken, ve halkın seçtiği adaylar bile yerinde duramıyorken, birde üstüne AK Parti ve MHP’nin yerel seçimlerde ittifak yapma ihtimali kalmamışken, son 16 senenin iktidar partisinin yerel seçimlerden büyük bir yarayla çıkacağı gün gibi ortada. (Tabi kilit isimleri büyükşehirlere serpiştirmemesi kaydıyla.)
Yerel seçimler nasıl sonuçlanacak? Ve yerel seçimler sonrası nasıl şekillenecek bilinmez ama AK Parti’nin bundan sonraki her seçimde bir hayli ter dökeceği çok açık.
MHP’nin desteğiyle Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Erdoğan’ın bir sonraki genel seçimlerde akıbetinin ne olacağını şimdilik bilemeyiz. Ama AK Parti’nin çıtası gittikçe düşüyor. Eğer açıklanan Yeni Ekonomi Programı’ndaki hedefler tutturulamaz ise ilk seçimlerde AK Parti’nin iktidarının da sonu gelmiş demektir.Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/ne-olacak-simdi/5935