Fatura Kabusu!
Hüseyin Avuç

Günümüz Türkiye’sinde yaşanan dehşet verici olaylar, neye fırsat vermiyor?
Vatandaşın başındaki ekonomik sorunların konuşulmasına!
Mesela ‘doğalgaz!’
Türkiye’nin 8’inci Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde, Türkiye’ye getirilen doğalgaz için ne deniliyordu?

Şu:
‘En ucuz yakıt’
Evet, o tarihlerde doğalgazla yeni tanışan ülkemizde kullanılan slogan aynen buydu.
Odun-kömür sobaları sökülmeye, yerine doğalgaz sobaları, petekleri takılmaya başlandı.
Ve neredeyse herkes, ‘en ucuz yakıt’ olarak lanse edilen doğalgazı kullanmaya başladı.

Zamanla ne oldu?
Büyük dönüşüm gerçekleşti.
Bu ne demek?
Evleri değil, cepleri ısıtır hale gelen doğalgaz, ‘doğal-kazık’ olup çıktı demek.
En azından vatandaşların önemli bölümü açısından…
Evet, dar ve sabit gelirli milyonlarca vatandaş için doğalgaz faturaları adeta kabusa dönüştü.
Çünkü, en düşük ısıda yakılıyor olsa bile, faturalardaki rakamlar 400-500 lirayı buluyor.
Bunlar bazıları için önemsiz rakamlar olabilir ancak, asgari ücretle çalışan işçiler, ailesini zar-zor doyurabilen emekliler için hayli yüksek miktarlardır.

1300-1500 liralık maaşların, 400-500 lirasının sadece doğalgaza gitmesinin o insanlar için ne anlama geldiğini tahmin etmek hiç de zor değildir.
O nedenle günümüz Türkiye’sinde çoğu insan, doğalgaz yerine, elektrik sobasıyla ısınmaya çalışıyorsa da bilindiği gibi, elektrik faturaları da hayli kabarık geliyor.
Ve hiç kuşkusuz, milyonlarca insan, havaların bir an önce ısınması için dua ediyor.
İşte o insanlardan biri de bu konuyu gündeme getirmeme, bu satırları kaleme almama neden olan değerli okurlarımdan biriydi. Doğalgaz fiyatlarının kabarıklığından dert yanarken söylediklerinin özeti şöyleydi:

“Kış aylarında doğalgaz belimizi büküyor. Emekli maaşımın üçte biri ile 499 lira tutarındaki doğalgaz faturasını, ödeme noktasından 1 liralık işlem ücreti ile ödedim. Geriye 1000 lira kaldı. Onun 200 lirası ile elektrik-su-telefon parasını yatırdım. Geriye 800 lira kaldı. Onun 650 lirasını ev kirasına verdim. Geriye 150 lira kaldı. 1aylık geçim için, günde 3 öğünden 30 günlük yiyecek için, günlüğü 5 lira eden150 lira!”

Yahu, bu para ancak günde 4 somut katıksız ekmeğe yeter!
Dedim ya doğalgaz faturalarındaki rakamlar, bazıları açısından önemsiz olmasa da, işçi (asgari ücretli) ve emekli gibi milyonlarca vatandaş açısından, özellikle kış aylarında geçimi hayli zorlaştıran miktarlardadır.
Diyeceksiniz ki; Allah’tan kış bitiyor.

Ya bir sonraki kış!
Uzun sözün kısası, doğalgaz fiyatının biran önce, dar ve sabit gelirli vatandaşları rahatlatacak seviyeye çekilmesi sağlanmalıdır.Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/fatura-kabusu/5042