Haykırış
Hüseyin Avuç

Siz değerli okurlarımdan biri, ortak bir tanıdıktan aldığını söylediği telefonumun diğer ucundan hayli öfkeli ses tonuyla sesleniyordu:
“Terör belası artık canımıza yetti. Şehit haberlerini gördükçe, yüreğim yanıyor, dayanamıyorum. Gencecik evlatlarım, pusularla, mayınlarla, bombalarla katlediliyor. Bu ne zamana kadar devam edecek! Hainlerin, kalleşlerin kökü kazınsın artık. Her gün şehit, her gün şehit! Türk insanının kanı-canı bu kadar ucuz olamaz! 74 yaşında bir vatandaş olarak, teröristleri de teröristlere arka çıkanları da buna sessiz kalanları da lanetliyorum!”
Ardından da ekliyordu:
“Muhterem Hüseyin Bey, vaktinizi aldım ama sizi aramamın içimi size dökmemin nedeni, sizin farklı bir kalem olmanızdır. Çoğunu kesip sakladığım,  GÖZCÜ gazetesindeki yazılarınızın en sıkı takipçilerinden biri olarak biliyorum ki, siz şehit babası bir gazetecisiniz. Ve, yüreği şehitlerimizin acısıyla yanan benim gibi insanların hissiyatına en iyi siz tercüman olursunuz.”
Evet, konuşurken ağlayan, beni de ağlatan okurum Fikret Bey’in isteği üzerine, söylediklerinin bir bölümünü sizlerle paylaşmak amacıyla bu sütuna taşıdım.
Her zaman minnetle anacağımız şehitlerimizden ‘evlatlarım’ diye söz eden 74 yaşındaki emekli memur, haykırış niteliğindeki konuşmasının bir bölümünde ne diyordu?
Şunu:
“Türk insanının kanı-canı bu kadar ucuz olamaz!”
Dediği doğruydu…
Ve bu doğruyu, ben de söylemiştim.
Nerede mi?
Aylar önce yayınlanan bir yazımda…
İşte ‘Olamaz’ başlıklı o yazım:
*
Olamaz!
Türkün kanı bu kadar ucuz olamaz!
Olamaz!
Bu millet her sabah şehit haberiyle uyanamaz!
Olamaz!
Her gün onca ana-baba evlat acısı yaşayamaz!
Olamaz!
Her saldırıda onca kadın, kocalarına yanamaz!
Olamaz!
Her patlamada onca çocuk yetim kalamaz!
Olamaz!
Böyle gitmez, gidemez!
Bu ne demek mi?
Çeyrek asrı aşkın süredir devletin varlığını, milletin bütünlüğünü tehdit eden terör belası ‘Yetti artık’ demek!
Başka ne demek?
Gün, kökeni ve siyasi görüşü ne olursa olsun tüm vatandaşlarımızın teröre karşı tek vücut olması gereken gündür demek.
Evet, her gün yeni bir şehit haberiyle uyanmanın tarifsiz acısı, dayanılmaz öfkesi içindeyiz.
İşte bu ruh haliyle, milletçe varlığımızı borçlu olduğumuz tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor ve tüm kalbimizle haykırıyoruz:
‘Bu millet varlığı için canlarını feda eden kahramanlarını asla unutmayacak. Mekanınız cennet olsun.’
… Ve lanetliyoruz!
Kimleri?
Yaşadıkları ülkeyi, bölme hayaliyle ateşe veren… Vatandaşı oldukları ülkenin askerini-polisini kalleşçe pusuya düşürüp şehit eden, masum vatandaşlarını acımasızca katleden teröristleri…
… Ve ‘yazıklar olsun’ diyoruz!
Kimlere?
‘Devletin varlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü korumaya’ yemin ettikleri halde, vatanı ve milleti bölmek amacıyla devletin askerini-polisini şehit eden silahlı-bombalı-mayınlı- roketatarlı teröristlere, ‘terörist’ demeyen bir kısım politikacıya…
… Ve ‘gördünüz mü’ diyoruz!
Kimlere?
Bir süre öncesine kadar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile terör örgütü PKK’yı neredeyse aynı kefeye koyan… Teröristlere yönelik operasyonların durdurulmasını isteyerek, meşru müdafaa hakkını kullanan devlete de ‘ateş kes’ önerisinde bulunma densizliğini gösteren bazı sözde aydınlara…Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/haykiris/5004