YORUMLAR
Toplam 62 yorum var. Onay bekleyen yorum yok.
Misafir 16 Mayıs 2011 Pazartesi 12:03

09:59,10:06 , Easat ONBAŞI kardeşim, Sen herkonuda uzmanmışsın gibi bir tavır sergiliyorsun.Hadi sana bir soru...2002 sonunda Kamu DIŞ Borç NET STOKU ne kadardı,2010 sonu İtibarı ile,Kamu DIŞ Borç NET Stoku ne kadar.Bi öğrende, Kamu DIŞ Borç NET Stokunun YÜZDE 500 AZALIP,Azalmadığını ÖĞREN...Diğer bir konu,2002 sonunda Kamu Borç Stokunun GSMH olan Oranının %78-80 lerden, %25 lere NASIL düşürüldüğünü de öğren.Söyle perinçek ağabeyine,sana Kuvvetli bir Yalancı Ekonomi uzmanı ayarlasın.G.K.Çoban

Yorumu oyla      1      0  
Misafir 16 Mayıs 2011 Pazartesi 10:06

Bir de özel sektörün borcu kamuya mahsup edilmez demişin; evet zaten bu iki hesap ayrıdır; ikisi de uçmuş durumda. Ama sen özel sektör borcunu borç saymam diyosan, o bizim canmemet'in "bizim ülkenin OECD ülkeleriyle kıyaslanması yanlıştır" komedyasının ikinci bölümü olmuş, o da ziyadesiyle güldürdü. Borcumuz artıyor deyip kimse mutlu olmaz, derdim muhalefet propagandası yapmak değil. Ama üstünü örtmek için her taklayı atmakla hayaller gerçek olmaz. Sizin hayaliniz çocuğunuzun kabusu olur; budur.

Yorumu oyla      1      3  
Misafir 16 Mayıs 2011 Pazartesi 09:59

1. Döviz rezervi borcu azaltmaz 2. IMF borç alınan taraflardan sadece birisidir, kasaba borcun azaldı diye bakkala, manava, tefeciye olan borcun doğrudan azalmaz 3. Borcun azalması iddiası GSMH üzerinden yapılan yüzdelik değerlendirmedir, rakamsal olarak tarihin en büyük borç batağındayız 4. Kişi başı gelir hesabı, babanızın patronundan şişkin ama çakma maaş bordrosu almasına benzer, emekliye, memura, çiftçiye yansımayan artış çakmadır. Zaten şahsi borçlarınız bile size bunu gösterecektir.

Yorumu oyla      1      4  
Misafir 16 Mayıs 2011 Pazartesi 08:57

Önümüzdeki İki yıl içerisinde Türk Şirketleri ile ORTAK üç tane Dünya DEVİ OTOMOTİV firmaları, Türkiyede ÜÇ TANE, DEV yatırımlar yapıp, Fabrikalar Kuracaktır.Bu Fabrikalar için Dışarıdan 5-6 Milyar Dolar FON Türkiyeye gelecektir.Bu Fonu Özel sektör firmaları kullanacaktır.Bu durumda Türkiyenin dış borcu 5 Milyar Dolar ARTMIŞ MI olacak?.Bu mantığa dünya FİNANS Çevereleri güler, üstelik "biyerleri ile güler"..G.Kaşıyan Çoban.

Yorumu oyla      3      3  
Misafir 15 Mayıs 2011 Pazar 20:46

Sevgili Bulent bey, sevgili yorumcular, Hepinize sesleniyorum.Türkiyenin dış borcu azalmıştır.Hatta 1/5 lere kadar inmiştir.Bunun en BARİZ ÖRNEĞİNİ, en SOMUT DELİLİNİ,merkez bankası DÖVİZ REZERVLERİNDEN ve İMF ye olan BORÇ MİKTARINDAN öğrenip görebilirsiniz.Siyasi DOLANDIRICILIKTAN artık vaz geçelim.ÖZEL SEKTÖRÜN Yurt dışından almış olduğu KREDİLERİ, KAMUYA mahsup edemezsiniz.Özel sektörün Borcunu Kamunun BORCUYMUŞ gibi sunanların beyinlerinden, zekalarından ŞÜPHE EDERİM.G.K.Çoban

Yorumu oyla      6      4  
Misafir 15 Mayıs 2011 Pazar 17:40

gectigimiz iktidarlardan hic bahsetmiyorsunuz,ne kadar borca soktular ülkemizi imfye sattilar ve defolup gittiler o günleri ne cabuk unuttunuz bülent bey,simdide böyle oldu,söyle oldu diyorsunuz,bu iktidar ülkenin idaresini ve ülkenin bütcesini borclarla teslim aldi,egri oturup dogru konusalim,her zaman böyledir meyva veren agac taslanir bu atasözünüde unutmayiniz,ülkemiz hortumculara,mafyaya,darbecilere kalmisti unutmayalim.

Yorumu oyla      2      4  
Misafir 15 Mayıs 2011 Pazar 02:10

Az önce kelime bitti galiba yani neticede taklaya gelme sevgili bülent bey kimsede taklayla uğraşmasın. Güzel insansın.Başarı ve güzellik dileriz.

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 15 Mayıs 2011 Pazar 02:02

Sayın Bülent bey seni çakma biri olarak görmedim bir yanlış muhabbette oldu senle ilgili onu geçelim,CHP hep devam eder,sende et,güzel insansın,sunulanı ,erişemeyeceğin ama her an elinde gibi görüleni boşver,zora yönel,kalbin iyi,biz ulususuz ve rüzgarlar var,iyi adamsın,başkalrından farkın var gördük.Kalbini dinle.Atamızdan iğne kadar taviz verme.Tarihe oyna,sana yakışsın,yanlış kesim hepten yanlış,doğru kalbimizde.

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 14 Mayıs 2011 Cumartesi 20:40

Bugün POLATLIYA gittim, Birçok seçim bürosuna uğradım, Heykelin oradakiler pek fena değildi.Diğerlerinde seçimden esame yoktu.Bilginize.Unutmadan söyliyeyim, Bulent beyin büyük posterleri şehre ayrı bir güzellik katmıştı.

Yorumu oyla      3      0  
Misafir 14 Mayıs 2011 Cumartesi 10:04

Canmemet, su vikipediden OECD ulkeleri listesine bi bak da konuya ne kadar hakim oldugunu bi anla. Yuzun kizarinca, bizim kiyaslanamayacagimizi iddia ettigin ulkeleri gorunce, bil ki Ben giyabinda siritiyor olacagim. Okuyanlar da bu uzman arkadaslarin halki kandirip kandirmadigina listeye bakip bi karar versin. Size kalsa Turkiye herseyini cozmus, sorunsuz bi ulke. Hayal olacaksiniz haberiniz olsun.

Yorumu oyla      1      2  
Misafir 14 Mayıs 2011 Cumartesi 09:59

OECD utansin, ben elciyim. SSK eskiden kotuydu evet, ilerleme var evet, ama daha Meksika kadar bile degiliz ona da evet. Yani is hayaldi gercek olduyla bitmiyo. Bi de "disaridan bakan" arkadaslara mesajim var: oralarda emekci, gurbetcisiniz, bizimsiniz. Ammaaa, orada kazanip buraya dolu ceple geldiginizde buradaki issizlik yok gorunuyo, ekonomik sorunlar yok gorunuyo, disaridaki ambalaja tav oluyonuz haberiniz olsun.

Yorumu oyla      3      2  
Misafir 14 Mayıs 2011 Cumartesi 09:45

OECD nedir? "OECD ülkeleri sanayileşip zengin olmuş ülkelerdir. Vikipedi" Peki, Türkiye sanayileşmiş ülke midir? Hayır... Demek ki, karşılaştırma yanlış. --- Peki biz sanayilesmis ulke degilsek, uretimi ne ile yapiyoruz. Issizlik de var. O zaman sizin o ucan GSMH filan balon mu? Kisi basi gelir sadece kagit uzerinde mi? Bi de su OECD ulkeleri listesine bi bakiversin dostlar ki karsilastirilmamizin yanlis oldugunu iddia ettiginiz ulkeleri gorsunler. Diyorum ya anlatin AMA lutfen yemeyin.

Yorumu oyla      1      1  
Misafir 14 Mayıs 2011 Cumartesi 01:50

Ne anlatiyorsun burda,ne OECD si, ne geri kalmisligi.! Hangi Avrupanin Ülkesinden bahis ediyorsunuz,ammada yandasin yandasi olmussunuz,insan ilk önce yazdiklarindan utanir, buldunuzda bulandiriyorsunuz.SSK si bitmis bir kurum,hastahanelerine hastahane demek icin yüz tane sahit gerekirdi,son yillarda yapilan icraatleri görmemeniz icin özellikle yandasligi secmissiniz.Sizler belki bir iki ay yurtdisinda kaliyorsunuz, ben ottuz seneden beri burdayim, Ülkemdeki iyilesmeleri cok iyi görüyorum.

Yorumu oyla      6      0  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 18:57

17:15 Türkiyenin Dünyaya yansıttığı manzara Tıpkı sizin tanımladığınız gibi görünüyor. Bir ay önce Amsterdamda idim, aynen sizin anlattığınız gibi bir Türkiye görünüyor(!).

Yorumu oyla      3      1  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 17:51

OECD nedir? "OECD ülkeleri sanayileşip zengin olmuş ülkelerdir. Vikipedi" Peki, Türkiye sanayileşmiş ülke midir? Hayır... Demek ki, karşılaştırma yanlış. Türkiye dünyadaki tüm ülke sıralamasındaki konumuna göre değerlendirilmelidir. Anlamadan-bilmeden veya kasıtla halkı yanıltma dönemi bitmiştir. Yorumumuzun, konuya hakim olanlar tarafından da okunduğunu bilerek ve biraz araştırarak yazarsak daha iyi olacaktır. (canmehmet)

Yorumu oyla      2      2  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 17:15

Hafta sonu şehir dışındayım, öyle taşıma bilgisayarım yok. Girmeyim dedim ama yalanlayan olur diye baştan veriyom. OECD 2011: En düşük İstihdam oranına sahip OECD üyesi ülke Türkiye % 44,3 - Eğitim sisteminin kalitesinde Türkiye Meksika’dan sonra en kötü skora sahip ikinci ülke - Milli gelirin adaletli dağılıp dağılmadığını gösteren Gini katsayıya göre OECD içinde Meksika’dan sonra en kötü durumda olan ülke Türkiye - SAĞLIK HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYETTE TÜRKİYE OECD SONUNCUSU. OECDde ÇIRAK He mi?

Yorumu oyla      3      5  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 17:05

150 ekonomi arasında cari açık / GSYH oranı bakımından 1980-2002 döneminde en çok açık veren 119. ekonomi Türkiye; 2003-2010 döneminde 76. ekonomi. Yine havai fişekleri saklayın, bu da kötü... OECD'de halt yiyor ya; açıklamayın kardeşim şunları. Biz böyle iyiydik... Haaa, bi de 2011 raporu var OECD'nin, bizimkiler sümen altı etti ama siz ekonomimiz çok iyi diye diye bu kadar tatmin olmuşken şimdi ona girip sizi üzmeyeyim.

Yorumu oyla      3      1  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 16:59

Benzer ekonomiler arasında Türkiye, 1988-2002 arasında en yüksek işsizliğe sahip 48. ekonomi, 2003-2010 döneminde 21. sırada. İşsizlikte 27 basamaklık bir artış var… Durun hemen kutlamaya başlamayın, havai fişekler bu sefer boşa gimesin: bu artış kötü yönde. Bunu OECD diyor, ben değil... Üretiriz borcumuz da işte bundan artar diyenlere şunu sunayım: işsizlikle üretiyoruz, işsizlik üretiyoruz. Hayaldi Gerçek Oldu :)))

Yorumu oyla      3      1  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 16:45

Türkiyenin EN PAHALI SEMTİNDEKİ seçim sandıklarında, CHP nin oyları,AKP nin oylarını ÜÇE KATLIYOR......Acep nedendir.???

Yorumu oyla      1      3  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 16:38

Kardeşler hadi bi de bunu cevaplayın: Yarın bu ülke yabancıları rahatsız edecek ulusal kararlar alacak olsa: 1. Yabancılar borsadan çekilecez dese ne olur? 2. Üreticim, ülkeyi ayakta tutmak için kendini destekleyecek kaç banka bulur? Bunlar bu çağda olmaz mı, e olmaz belki elbette. Amma ya şu anlattığım senaryo da "hayaldi gerçek oldu" olursa ne olur? Ben söyleyivereyim, bu ülkeden ilk kaçan badem sermaye olur, diğer seçkinler olur. Onun için bana anlatın da kendinizi kandırmayın. PrtszVtndş

Yorumu oyla      2      2  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 16:34

Yıl 2002,Türkiyede geliri 4 Doların altında olan Nufus oranı %35.Pekala,yıl 2010 Türkiyede geliri 4 Doların altında olan Nufus ORANI yüzde KAÇ.? Şimdi istediğiniz Resmi veya Uluslar arası kurumun sayfasına girin ve verilere bakın bakalım.Tekrar ediyorum,Türkiyenin zenginliğini,kişi başı GSMH ı 30 bin Doların üzerine çıkarmadan,Türkiyede Gelir dağılımı ADALETİNİ yerleştirmeye kalkarsanız, Türkiye bugün kü Yunanistan ve Portekiz olur.OLMAYAN PARA DAĞATILMAZ.Dağıtırsan YATIRIMCI KAÇAR.Çöle dönersin

Yorumu oyla      2      1  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 16:14

Kardeşler, ben milyon dolarlık villa muhitlerini bilmediğimden, kalan %95 gibi oralara giremediğimden kalkınmışlıktan haber alamadım, affedin. Yannız, bilgi toplumu olduk filan derseniz patlarım. Kendi iç savunma ihalelerini parsellemek için kendi teknolojimiz olmadığından mecburen yabancılar ile ortak proje yapmayı sadece kısmi başarı sayabilirsiniz, fazlası yok. Teknoloji derseniz İrlanda, Hindistan, Malezya'ya bakıp ağlamamız lazımken hayaldi gerçek oldu yapmayın, üzülürüm. PartisizVatandaş

Yorumu oyla      2      2  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 15:59

Sn Partisiz yurttaşım,Lütfen bu kardeşini iyi dinle.Evet Ülkenin %80 i,Ülkenin %20 lik seçkinler gurubuna ÇALIŞIYOR.Bak kardeşim,ben Türkiyenin EN PAHALI ve en yüksek standartlara sahip bir MÜHİTİNDE oturuyorum.Bizim Mühitte bir milyon dolara Villa buldun mu,Maden buldum gibi seviniyorsun.Bu nedenle beni dikkatli dinle.Türkiye HIZLA yükseliyor.Siz bu HIZI NASIL İKİ KATINA çıkaracaksınız,bunu anlatın.Türkiyede GSMH,kişi başı 30 bin Doları bulmadan,Gelir dağılımını DÜZENLEYEMEZSİNİZ.TÜRKİYELİ...

Yorumu oyla      2      3  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 15:26

Ülke nereye gidiyor? Dünyanın en borçlu iki ülkesi ABD ve İngilteredir. Ancak, iki ülkede üretme yeteneğine sahiptir. Günümüzde bir devlet için en belirgin özellik, bilgi ve teknoloji üretebilmesidir. Bugün ASELSAN'da 2.200 (İkibinikiyüz) mühendis bilgi-teknoloji üretmektedir. Bu anlayışa doksan yıl evvel sahip olsaydık, bugün ihracatımız en az Almanya kadar yılda Bir trilyon dolar olabilirdi. Özetle, borç, sizin ödeme gücünüzle değerlendirilmektedir. Miktarı ile değil. (canmehmet)

Yorumu oyla      2      1  
Misafir 13 Mayıs 2011 Cuma 11:04

GSMH arttı, borcumuzun bunlara oranı azaldı filan. Kardeş yapmayın ya, lütfen yapmayın. GSMH arttı ama eğer en zengin %10'luk kesimde değilseniz, sizin geliriniz artmadı kardeş, sadece borcunuz arttı. Bir taraftan nasıl hesaplandığı belli olmayan GSMH, öbür taraftan gerçek, belgelenebilir borç. Bizim köyde geliri artanın borcu azalır; gelirim arttı, borcum da istediği gibi artsın diyenler aniden parayı vuran kodamanlara benzer, sonu belli olmaz. Yapmayın, yapmayın, yapmayın. PartisizVatandaş

Yorumu oyla      1      2  
Misafir 12 Mayıs 2011 Perşembe 16:23

Perşembe 15:33 de yazan Sn Yorumcu dostum.2002 nin sonunda Kamu Borç Stokunun GSMH olan oranı %67 idi.Bugün 2010 yılı sonu itibarı ile Kamu Borç Stokunun GSMH olan oranı ise %26 lara düştü.Siz hangi DÜNYADA yaşıyorsunuz Allah aşkına.ister Hazine rakkamlarına girip bakın, İster Merkez Bankası sayfasına girip bakın,İsterseniz de Dünya Bankası rakkamlarına dönüp bakın.Siz Türk Halkını "SALAK MI" sanıyorsunuz,yoksa YALANDAN DELİLİĞE mi veriyorsunuz.Çıkarın kafanızı kumdan.Bilgiye ulaşmak tek tuş..!

Yorumu oyla      12      2  
Misafir 12 Mayıs 2011 Perşembe 15:58

Yillarca Anadoluda insan vardir diye kafa yormayan iktidarlarida gündeme getirseydiniz sevgili Bülent Bey.Yillarca ülkemin kaynagini yiyen güruhlarin zirlamasina darlamasina kulak asmayin, sizde benim gibi bir Halk evladisiniz.Devletin sermyesini kendilerine verilmis hak olarak görenler hic bir zaman esit ve adaletli paya razi olmazlar, bunlarin icinde "Türkiye özel kurulmus" duygusu vardir.En fazlada gizlendikleri yer ise,Atatürk´ün arkasidir, oraya yatip yillrca millete siper aldilar...

Yorumu oyla      8      2  
Misafir 12 Mayıs 2011 Perşembe 15:33

42 yaşındayım ilkouldan beri iç düşman dış düşman,türke türkten başka dost yok diye büyürken;kendi kendine yeten dünyadaki 7 ülkeden biriyiz, incir üretiminde dünya 1.si fındıktada iyiyiz denilince sevinirdim,Yerli malı haftaları ayrı mutluluktu bizlere.Ö.S(özaldan sonra) çağ atladık hızla; Erbakanın talebeleride 2.özal dönemini yaşatmakta.Borcu fazla düşünmeyin Sayın Kuşoğlu BOP'un eşbaşkanı iktidar obamada telefonla arıyor,aynı özal dönemi gibi İTİBARIMIZ var borç neki HEPİMİZPENSILVANYALIYIZ

Yorumu oyla      4      4  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 14:13

zam haberleriyle dolduğu günlerden,İMF'nin kıçıkırık 3.sınıf ekonomistlerinin müstemleke valisi gibi gelip şu yasayı çıkarın,şunu yapın,bunu yapmayın diye TV'lerde talimat yağdırdığı,başbakanların gelecek ayın memur maaşlarını nasıl ödeyeceğim diye kıvrandığı,insanların iyileşirse kendilerinin ölürse cenazelerinin hastahanelerde rehin kaldığı günlerden geldik.Yemeyiz artık Çoban Sülü tarzı üçkağıtları.Bize neden AKP'ye oy vermemiz gerektiğini tekrar hatırlattığız için teşekkürler..

Yorumu oyla      8      4  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 14:09

öğrenirsiniz.Bir insan bir konuda sallarken düşünmeli biraz.geçiniz bunları Bülent bey.Maşaallah seçim vaatlerinize bakıyorum da borçlu,sıkıntıda bir ülkenin muhalefeti değil dünyanın mali açıdan en güçlü ülkesinin muhalefeti gibi atıp savuruyorsunuz.Tutarlı olun.Biz kemere bir delik daha denen günlerden(kemer sıkma polikalarından),karikatürüstlerin en çok enflasyon canavarı denen çizimi yaptığı günlerden,eline geçirdiği 10 Tl ile döviz büfesi kuruğuna girenlerin olduğu günlerden,gazetelerin zam

Yorumu oyla      5      4  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 14:03

yeniden hayatımızın parçası yapacak yoldur.Diğer yol yazarın pek hassas olduğu(!) borçlanmadır.yani 2.adres bugün caka satıp,hava bastığımız İMF'dir.Koca koca adamlar yine ne derseniz yapıcaz,her kanunu çıkarıcaz,arz ederiz diye mektuplar yazıp dilenirler İMF'den.Bugünkü dış borç miktarını ve yapısını mumla arar,biz eskiden şöyle iyiydik diye hayıflanırsınız.CHP iktidar olursa(olmaz da) ne olacağınızı öğrenmek istiyorsanız Yunanistana bakın.Aha gözünüzün önünde.Batmak neymiş,iflas neymiş o zaman

Yorumu oyla      3      2  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 13:58

60-70 milyar lira açılacak.Yıllık enaz 60 milyar liralık bu açık nasıl finanse edilecek?Bu dört yılda 250-300 milyar açık demek.Bu açığın vaadedildiği gibi vergiler indirilip vergi yükü hafifletilmeyecek,çalışan,üreten kesime çatır çatır ödettirilmeyecekse finansmanı iki türlüdür.İkisi de devam ettirilemez,altından kalkılamaz.1.adres darphanedir,bu bugün artık unuttuğumuz enflasyon canavarı deyimini hatırlatacak,kamu borçlanma faizleri dahil tüm faizleri hoplatacak,eski döviz büfesi kuyruklarını

Yorumu oyla      3      2  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 13:53

Polemiği uzatmadan hadi diyelim senin dediğini doğru kabul edip hesabımızı yapalım.Giderler yıllık enaz 30 milyar artacak mı?Artacak.peki gelirler?Birçok üründen KDV kalkacak mı?kalkacak.petrol ürünleri üstündeki vergiler azatılacak mı?Azaltılacak.Kurumlar vergisi düşürülecek mi?düşürülecek.gelir vergisi oranları inecek mi?inecek.Tüm bunlar Faik Öztrak'ın NTV'deki konuşmasının başlıkları.Bu durumda gelirlerde de enaz 30-40 milyar düşüş var mı?var.Gelir gider makası yıllık enaz 60-70 milyar lira

Yorumu oyla      2      2  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 13:48

bunlar itinayla saklanır.gelelim CHP'ye.Bize ekonomik olarak ne vaadediyor?Borçlanma karşıtı,borç ödeyen bir devlet mi yoksa daha fazla borçlanacak bir devlet mi?Bütçenin kabaca iki ana kalemi var.Gelirler ve giderler.Bizim hesap uzmanı Kemal diyor ki giderleri artıracağım,gelirleri(yani vergileri)azaltacağım.CHP'nin uçuk kaçık,herkese para saçan vaatlerinin yıllık maliyeti bana göre en az 70-80 milyar lira.Ama CHP'li Faik Öztrak bunun yıllık 30 milyar lira olduğunu söylüyor,polemiği uzatmadan

Yorumu oyla      1      2  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 13:42

Kaldığımız yerden devam edelim.Hep ihmal edilen,gözden kaçırılan diğer bir husus da kamunun sahip olduğu rezevler.Bu net borç hesaplanırken oldukça önemli.Neticede borçlarını hesaplarken bir de cüzdanına bakıp cebimde kaç lira var demek gerek.2002 Merkez bankası döviz rezervi 27 milyar dolar.2011 rezervi 95 milyar dolar.Altın ve diğer rezervler hariç.Rezevler neredeyse dörde katlanmış.Borç hesabında aslında bu rakamların toplam meblağdan düşülmesi lazım ki manzara daha açık ortaya çıksın.Ama

Yorumu oyla      5      2  
Misafir 12 Mayıs 2011 Perşembe 12:56

ÖzayAtay vatandaşımız döktürmüş. Kutlamak gerek... meselelerimize farklı pencerelerden bakar ve sorgularsak, bizlerde kimselere oyuncak olmayız. Demek ki, okumak ve araştırmak gerekiyormuş.

Yorumu oyla      4      1  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 11:51

yetkisi,ne denetim yetkisi var.karar alma süreci de tamamen özel sektöre ait.Bu nedenle hükümet bu konudan sorumlu tutulamaz.hükümetin sorumluluğu kamu borcu ile sınırlıdır.Bugün Türkiye borç konusunda bir düzen kurmuş,problemi çözmüştür.Bu konu kamu maliyesi için sorun değildir.Peki CHP ne vaadediyor?Onu da öğleden sonra yazacağım.Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyeceğim.

Yorumu oyla      5      2  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 11:48

techizat alımında kullandığı uzun vadeli kredi.Üretime döndüğü için sorun değil.Bizim bıyıklı yabancıların yurt dışındaki paralarını kendi şirketlerine kullandırmasını borç olarak görmüyorum.zamanında Koç çok bağırdı.Özel şirketler borcunu ödeyemeyecek,hükümet İMF'den 40 milyar dolar alsın bize versin.Yine güzelce öpeceklerdi milleti.AKP düşmedi bu tuzağa,ne oldu sonuç?Borcunu ödeyemeyen özel firma çıktı mı?Çıkmaz zaten borcu kendine.Ayrıca hükümetin özel firmaların borçlanmasına ne sınırlama

Yorumu oyla      5      2  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 11:44

borç konusu.Bütçe içinde faiz ödemelerine ayrılan payı kıyaslayın apaçık anlarsınız aslında.Eskiden bütçenin % kaçı gidiyordu faize bugün % kaçı?Borcun milli gelire oranı,AB tanımlı dış borç gibi şeylerden bahsetmeyeceğim bile size,çünkü işinize gelmediğinden anlamazdan geliyorsunuz.Özel sektör borcuna gelince.Bunun büyük kısmı zaten kendilerinin yurtdışına vaktinde kaçırdıkları paraları kendi şirketlerine kullandırılarak diğer hissedarların söğüşlenmesinden ibaret.geri kalanı kobilerin makine

Yorumu oyla      5      2  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 11:40

eden dış borç vadesi uzatılıp,faizi düşürülerek büyük oranda iç borca çevrilmiş,dış güçlerin elinde oyuncak olmaktan çıkarılmıştır ülke.Bülent bey borcun iki kat artmasına takmış.kendisine 2002 de 10.000 lira kısa vadeli banka kredisi borcu devretsem bu borcu ödeyecek bir bütçe vermesem devamlı borcu yenilemek suretiyle borcu ötelese bugün kaç para olurdu?Yada AKP 2002'den bu yana hiç borç ödemese,bir kuruş borç da almasa bu borç kaç para olurdu?Bu hükümetin en başarılı olduğu konulardan biri

Yorumu oyla      4      2  
ÖzayAtay 12 Mayıs 2011 Perşembe 11:34

Baştan sona çarpıtma,haksız karalama.Bülent beye yakışmıyor.2002 borç yapısını hepimiz biliyoruz.Topladığı vergiler borçların faizini ödeyemeyen bir ülke teslim edildi AKP'ye.Unutuverdik.Borçlarının büyük kısmı hem ortalama 6 ay vadeli hem de yüksek faizli döviz cinsi dış borç olan bir ülke teslim edildi.Unutuverdik.Bugün kamunun döviz cinsi dış borcu 2002'ye göre yarı yarıya azaltılmış,faizi düşürülüp vadesi uzatılmıştır.Türkiyenin CDS'leri İtalyadan ucuz bugün.Ülkenin bağımsızlığını tehdit

Yorumu oyla      4      2  
Misafir 12 Mayıs 2011 Perşembe 10:29

Almanya'nın Mart 2011 ihracatı yaklaşık 141, Türkiye'nin 11 milyar dolar. Arada nerede ise onbir kat fark olmaktadır. Konuyu biraz daha açarsak, Almanya Türkiye'den 12 kat daha fazla üretmektedir? Soru; Bu ülke neden bu durumdadır? Nerede laik, cumhuriyetçi, ulusalçı, milliyetçi insanlar? Neden ülkenin bu durumu sorgulanmaz, neden ülkenin nitelikli mal üretememe konusu ülke genelinde tartışmaya açılmaz? Herkesin derdi, sadece yönetimi ele geçirmek midir? Ülke kimsenin umurunda değil midir?

Yorumu oyla      3      0  
Misafir 10 Mayıs 2011 Salı 19:00

Bülent bey bu yazdıklarınız ve saptamalarınız tamamen doğru ve hangi planın parçaları olduğunu sizde bilirsiniz kuşkusuz(BOP).Ancak son 2-3 aydır ABD Afrika ve Asyadaki denetimini yitirdi.BOP un yeni şekli ne olacak o önemli.Bana göre Türkiyede bugüne kadar elde ettikleri avantajları sonuna kadar kullanacaklar ama eskisi gibi Sonuna kadar AKP diyemeyecekler.Bence CHP ulusal duruşunu bozmaz ve taviz vermezse kazanır ,pazarlık yapmak kaybetmektir emperyal oyunda.Bunu yapın dilerim.

Yorumu oyla      12      0  
Misafir 10 Mayıs 2011 Salı 13:09

Türkiye neden borçtan kurtulmamaktadır? Elbette katma değerli mal, bilgi üretemediği için... Bu neden seslendirilmez? Nerede kanaat önderleri, nerede köşe yazarları, nerede akademisyenler? Biş kişinin ortaya çıkarak; "Ey vatandaş yüksek teknoloji, bilgi üretemediğiniz sürece, sırtınız borçtan kurtulmaz, bankalar ev ve otomobik kredisi verdiğinden sanayiciye yatırım için kaynak ayırmamaktadır. Kimse samimi değil." dememektedir. Borçluyuz, peki neden?

Yorumu oyla      13      0  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 18:25

15:18 Türk Halki son sekiz senedir cok seyler ögrendi ve ögrenmiye devam edicektir..En basta Heronu ve cakmalari ögrendi.Ahlaki ayaga düsürenleri yazmiyorum bu temiz köseyi kirletmemek icin.Bütün dünya Türkiyeye ve iktidara hayran sizler...Haziranda sana ve senin gibi düsünenlere gerekli cevap verilecektir.

Yorumu oyla      17      1  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 15:38

Yıl 2002 Kamu borç NET stoku=(....?....), Yıl 2010 Kamu Borç NET Stoku=(....?....), Sn Kuşoğlu bey Rakkamlara ulaşıp siz yazıverin. Ayrıca Kamu borç stokunun, MİLLİ HASILAYA olan ORANLARINI da yazın da Türk Halkı doğruları ÖĞRENSİN olmaz mı?

Yorumu oyla      8      4  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 14:58

Benim gorusum akpnin yine tek basina gelecegi ama oylari azilmis bir sekilde ancak bu sefer ekonmik kriz olacagi ve erken secime gidilecegidir ancak bundan sonra halk akillanacaktir...

Yorumu oyla      3      4  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 13:27

(4)dikkate daha fazla almasi partisi ve halkimiz icin cok önem tasiyor bu asamada.Ak partisinin getirdigi projelere koro halinde olmaz, safsata,yapilabilirligi yok.. gibi klasik söylemler partilerine bir katki saglamaz, aksine zarar verir, niye zarar verdigi konusunda giris bölümünde yüzeysel deginmis idim.Her kese saygilarimi sunarim.(4)

Yorumu oyla      5      3  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 13:23

(3)B u konuda yazarimiz tarafindan ne kadar dikkate alinacagimi bilmedigimden dolayi Allah´in verdigi enerjiyi ve nefesi bosuna tüketmek meraklisi degilim.Bence Liderlerin ve parti kadrolarindan daha önemli olanlar (Danismanlar,pisikolojik danismanlar) Benim ülkem icin ve halkim icin yapmiyacagim hic bir sey yoktur, bu satirlari yazan dostunuz, muhalefetin bu konulara daha önem vermesi halinde daha fazla basarili olacagina yönelik kanaatim tamdir.Bilhassa Kilicdar Beyin,sevgili yazarimizin (3)

Yorumu oyla      4      3  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 13:18

(2) Örnegin Basbakani ve partisini göz önüne alalim,yaklasik 8 senedir halkin büyük bir kisminin teveccühünü böyle ya da söyle kazaniyor,yani halkin ezici bir cogunlugu bu kisiyi ve partiyi seviyor (Bu bir vakadir,öyle degilmi...)Insanlar, sevginin ötesinde sevdigi hatta asik oldugu kisilere toz kondurmazlar,karsi taraftan gelen elestirilerde saflar daha fazla siklasir.Simdi CHP ve MHP nin bu konuda vurdum duymaz olmasi oy oranlarinda belli bir düsüse sebep olur ve düsüsün habercisidir.(2)

Yorumu oyla      3      4  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 13:11

He4r seyi anliyorumda muhalefeti ve muhalefet ile birlikte hareket eden basin,basin mensuplarini anlamakta güclük cekiyorum.Simdi ben burdan sevgili Bülent Beye bir konuda bir teklif getirsem ne kadar ilgi ve dikkate alir bilemiyorum.Kendisine olan saygi ve sevgimize binayen bu teklifi kendilerine sunmayi bir görev addediyorum .Efendim insanlarin yaratilis icabi sevdikleri ve deger verdikleri insanlara yapilan elestiriler hakli olsada bir müddet sora geri teper. (1)

Yorumu oyla      4      4  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 09:52

Bulent bey,CHP 600 lira EMEKSİZ MAAŞI, CHP nin kasasındaki "hazır paradan mı(!)" ödeyecek.Doğrusu merak ettim de.

Yorumu oyla      3      5  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 09:45

Ebuzer'in, ayette geçen "insanların malını haksızca yemek" (ye'kulune emvâle'n-nâsi bi'l-bâtıl), "Allah yolundan alıkoymak" (yesuddûne an sebilillah), "altını ve gümüşü ‘kenz' etmek" (yeknuzûne'z-zehebe ve'l-fızza) ve "onları Allah yolunda ‘infak' etmemek" (la yunfigûnehâ fî sebilillah) sarsıcı ifadelerini, İslam hilafetinin merkezi olduğu söylenen bir sarayın duvarlarında çınlatması sizce ne mana ifade ediyor? İslam, kapitalizme sadece ahlaki öğüt verebilir. inanmak ve inandığı gibi YAŞAMALIYIZ

Yorumu oyla      5      0  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 09:40

yığdıkları ateşte kızartılacak ve alınları, böğürleri ve sırtları onlarla dağlanacak. ‘İşte bu bencilce biriktirip yığdıklarınız, haydi tadın bakalım' denecek." (Tövbe; 9/34). Muaviye ayetin Yahudi ve Hıristiyan din adamaları hakkında olduğunu söyleyerek topu taca attıysa da Ebuzer'in "yaşayan" yorumundan kaçamadı: "Hayır! Bugün bu sensin. Çünkü altını ve gümüşü yığıyorsun. Komşun açken saraylarda yaşıyorsun. İnsanlar sokakta aç ve bîilaç yaşıyor. Kabileni kayırıyorsun. Eşitlik ve tarafsızlık

Yorumu oyla      5      0  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 09:40

yığdıkları ateşte kızartılacak ve alınları, böğürleri ve sırtları onlarla dağlanacak. ‘İşte bu bencilce biriktirip yığdıklarınız, haydi tadın bakalım' denecek." (Tövbe; 9/34). Muaviye ayetin Yahudi ve Hıristiyan din adamaları hakkında olduğunu söyleyerek topu taca attıysa da Ebuzer'in "yaşayan" yorumundan kaçamadı: "Hayır! Bugün bu sensin. Çünkü altını ve gümüşü yığıyorsun. Komşun açken saraylarda yaşıyorsun. İnsanlar sokakta aç ve bîilaç yaşıyor. Kabileni kayırıyorsun. Eşitlik ve tarafsızlık

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 09:39

Kenz Müslümanı Ebuzer, kararlı adımlarla Muaviye'nin Şam'daki beyaz sarayına (kasru'l-beyza) doğru yürürken çağlar boyu "ümmetin vicdanı" olacağından habersizdi belki. Ama ne diyeceğini, iyibiliyordu. Çıktı saraya ve dimdik durarak şu ayeti okudu: "Ey iman edenler! Hahamların ve rahiplerin birçoğu, insanların mallarını hem haksızlıkla yer, hem de Allah yolundan alıkoyarlar. Altını ve gümüşü biriktirip de Allah yolunda harcamayanları acı bir azabın beklediğini haber ver. O gün biriktirip 1/2

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 09:38

Kenz Müslümanı Ebuzer, kararlı adımlarla Muaviye'nin Şam'daki beyaz sarayına (kasru'l-beyza) doğru yürürken çağlar boyu "ümmetin vicdanı" olacağından habersizdi belki. Ama ne diyeceğini, iyibiliyordu. Çıktı saraya ve dimdik durarak şu ayeti okudu: "Ey iman edenler! Hahamların ve rahiplerin birçoğu, insanların mallarını hem haksızlıkla yer, hem de Allah yolundan alıkoyarlar. Altını ve gümüşü biriktirip de Allah yolunda harcamayanları acı bir azabın beklediğini haber ver. O gün biriktirip 1/2

Yorumu oyla      3      0  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 09:20

Osmanlı zamanında istanbula geleni kayıt altına alıp kaç gün geldın ne için geldın ve ne zaman gideceksın soruları ile karşılanırdı diye okuduk;neo osmanlılar ise anadoluda yatırım diye inleyen iş ve aş bekleyenlere makarna ve kömür torbası,istanbulu ise fınans merkezi arapların burgulu kulelerine arsa tahsisi ve bankacılık üssü kılma derdindeler,eskiye bak yeniye bak farkı farkedenlerdenseniz eywallah değilseniz kanal kanaal diye tezahürta devam ediniz.zaten istanbul başkent olacak OLMALIDIR...

Yorumu oyla      2      1  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 09:15

inönü lozan görüşmelerinde hararetli tartışmalardan sonra sonuca varamıyor ;ingiliz elçisi tekliflerini alıp cebine koyarken şöyle diyor:Bugün bu maddeleri alıp cebime koyuyorum AMA yeni bir devletsiniz ve paraya ihtiyacınız olacak size borç vereceğiz ve ardından bu maddeleri tek tek önünüze getireceğiz sizde kabul edeceksiniz;EZ CÜMLE "BORÇ ALAN EMİR ALIR" Türkiyede emir alan varmıdır?olabilirmi?..dikleşmeden ama dik durmak lazım çünki her an telefon gelebilir BARAKdan BİZLERE hayırlısıyla.....

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 09:04

42 yaşındayım ilkouldan beri iç düşman dış düşman,türke türkten başka dost yok diye büyürken;kendi kendine yeten dünyadaki 7 ülkeden biriyiz, incir üretiminde dünya 1.si fındıktada iyiyiz denilince sevinirdim,Yerli malı haftaları ayrı mutluluktu bizlere.Ö.S(özaldan sonra) çağ atladık hızla; Erbakanın talebeleride 2.özal dönemini yaşatmakta.Borcu fazla düşünmeyin Sayın Kuşoğlu BOP'un eşbaşkanı iktidar obamada telefonla arıyor,aynı özal dönemi gibi İTİBARIMIZ var borç neki HEPİMİZPENSILVANYALIYIZ

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 08:57

Antalyadan tekrar arzı endam buyuran Sayın Baykalda bir kasetzede,Gayri ahlaki davranışları tasvip edemeyiz ama bununda bu denli uluorta ınternet mecralarına servisi çok da normal değil.Konuya hukuki açıdan bakarsak neden AKP zinayı suç kapsamına almadı?anamuhalefete ait kasetler varken sauna çetesi ibrahim tatlısesinde dahil olup beraat ettiği küllenen davada bazı akp'lilerin sauna maceraları var deniyordu.Özel hayatın gizliliği diye bir ilkenin var olduğunu biliyorum ama merimi?BİLMYRUM 2/3

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 9 Mayıs 2011 Pazartesi 08:52

Kaddafiye gitmelisin demek zorunda kalınmıştır,BOP'un eşbaşkanı;Sayın Bahçeli dafaten dile getirmiştir imralı& R.T.E görüşmelerini ancak yalanlanma gelmiştir akp'den.Medya gücü ile krizin teğet geçtiği anlatılmakta,kasetler havada uçmakta benım dikkatimi çeken nokta ise siyasetin içeride değilde okyanusötelerinden maniple edildiğidir.Sayın Bahçelinin Hocaefendei zat ı muhteremlerini eleştirmesine müteakip kasetler patladı varan 1 ,2 .. tobe contınued..eleştirene AL SANA KASET CEVABI GELIYOR..1/3

Yorumu oyla      4      0