E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Sibel Kızılkaya İtkü

Yeni Sistemle Mağdur Edilecek Milyonlar!
5 Kasım 2013 Salı

Son zamanlarda,  özellikle  özgürlükler meselesi gündemi oldukça meşgul ederken, iktidarın milyonlarca çalışanın mevcut haklarını dahi yok edecek, yeni bir düzenleme hazırlığı içinde olması, bana göre tam bir çifte standarttır. Bir tarafta özgürlüklerden dem vuracaksınız, diğer tarafta işçinin iş güvencesi olan kıdem tazminatı alma şartlarını daha da zorlaştırıp, üstelik  bir de ciddi oranda kesinti yaparak mağdur edeceksiniz.

Her ne kadar kıdem tazminatının gasbına karşı sendikalar, konfederasyonlar, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri çeşitli kampanyalar başlatmış olsalar da, bu konuda tam olarak seslerini duyuramamışlardır. Şayet, daha hazırlık aşamasında olan bu konuyla ilgili olarak daha kararlı bir duruş sergilenemez, kamuoyu yeterince aydınlatılamazsa,  yasal düzenleme aşamasına gelindiğinde çok büyük bir ihtimalle iş işten çeçmiş olacaktır.

Peki bu düzenleme neler getiriyor?

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren bu sistem “Bireysel Fonlu Kıdem Tazminatı” sistemi adını taşıyor. Yeni sistem yasalaşırsa bir gün bile çalışan işçi, işten ayrılma sebebi ne olursa olsun,  kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır. Her ne kadar bu kısmı ilk etapta kulağa hoş gelse de,  özellikle devamına dikkatinizi çekmek istiyorum. Çalışanın hak ettiği kıdem tazminatını alabilmesi için, 15 yıl sigortalılık ve ayrıca 3600 gün(10 yıl) çalışmış olma şartı aranacak. Üstelik bu şartlara haiz olan işçiler, hak ettikleri kıdem tazminatının tamamını değil, sadece yarısını alabilecekler. Ayrıca İlk kıdem tazminatı tutarını alıp, daha sonra yeniden kalan kıdemini almak isteyen işçiler içinde,  1800 gün(5 yıl) çalışmış olma şartı aranacak. Bu şartlara uyan işçilerde yine hesapta adlarına tahakkuk eden kıdem tutarının yarısını alabilecekler.

Dolayısıyla, bu düzenleme ile işçilere  kaşıkla verilen haklar, kepçeyle geri alınmaktadır. Halbuki  mevcut düzenlemede bir yıl çalışmış olmak kaydıyla, haksız yere işten çıkartılan işçiler, 15 yıl ve 10 yıl gibi fahiş olan süreleri  beklemeden,  kıdem tazminatlarını hemen ve tam olarak  alabilmektedir.

İşçi, bu sistemde asıl büyük hak kaybına ise kesinti oranında uğramaktadır.  Halen her bir yıla 30 günlük kıdem hakkı elde eden işçiler, yeni sistemde 30 gün yerine 11 ile 22 gün kıdem alabileceklerdir. Başka bir deyişle işçinin kıdem tazminatı, üçte bir ile üçte iki oranında kesintiye uğramış olacaktır.

İktidar tarafından bu sistem “kıdem tazminatı hakkını güvenceye almak” gerekçesiyle savunulmaktadır. Halbuki, bu sistemde devlet garantör olmayacaktır. İşverenin yatırmadığı primler varsa, bireysel emeklilik şirketi bu meblağı işçiye bildirecek, işçi de işverenden tahsil edecektir. Başka bir deyişle devlet ödenmeyen kıdem tazminatını çalışana garanti etmemektedir. Bu durumda  kıdem tazminatı hakkı, mevcut sistemden farklı olarak nasıl güvenceye alınmış olmaktadır?

Ayrıca, ülkemizdeki gerçekler ve bu zamana kadar yaşananlar, işsizlik fonu uygulamalarının da  son derece zayıf ve yetersiz olduğunu  göstermiştir. Bu nedenle mevcut sistemde işten atılan bir işçi için kıdem tazminatı, bir ölçüde nefes almasını sağlayan bir güvence oluşturmaktadır. Ancak getirilecek bu sistemle birlikte,  bu güvencede ortadan kaldırılmış olacaktır.

Bu güne kadar kıdem tazminatı, her işten atılan çalışanın, güvencesiydi. Çünkü işveren bir çalışanını işten çıkardığında, işçinin hak ettiği kıdem tazminatını ödemek zorundaydı. Bu da çalışanlara ciddi bir iş güvencesi sağlıyordu. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte,   işverenin kıdemle bağı kopartılacağından, işverenin işçiyi çok rahat bir biçimde işten çıkarmasının da önü açılacaktır.

Yine bu sistemde, işveren tarafından işçinin maaşından kesilen primler, kıdem tazminatı fonunda işçi adına bir hesapta toplanacak dolayısıyla  işverenin ödemesi gereken tazminatın yarısı, işçinin  cebinden çıkmış olacaktır.  Ayrıca evlenen kadınlara ve askere gitme nedeniyle işten ayrılanlara da kıdem tazminatı ödenmesine   son verilecektir.

Tamamen işverenleri rahatlatacak bu sistemle birlikte,  çalışanların payına yalnızca hak kayıpları ve yoksullaşma düşecektir. Çalışanların kazanılmış haklarında geri gidişi öngören bu türden bir düzenlemenin geçerli, akılcı hiçbir gerekçesi olamaz. Özellikle bu sistemle birlikte,  kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğünden kaynaklanan caydırıcılık da kalmayacağından, toplu işten çıkarmalar da,  oldukça  kolaylaşacaktır.

Bu nedenle, henüz hazırlık aşamasında olan bu düzenlemenin özellikle yasalaşmadan, toplumun her kesimince konuşulup, tartışılması, yanlışlarının ve eksikliklerinin ortaya konması, milyonlarca çalışanın hakları  açısından  son derece hayati öneme sahiptir. Aksi halde, düzenleme  yasalaştıktan sonra bunları yazmanında, dile getirmenin de, işçi hakları  feryatlarının da hiçbir anlamı olmayacaktır.

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 14072 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mustafa Kemaller 20 Yaşındadır!
10/28/2013
Toplum Vicdanında Balyoz
10/19/2013
Paketten Çözüm Süreci ve Yüzde 50 Çıktı!
10/3/2013
Cinsiyet Ayrımcılığı ve Kadın İstihdam Paketi
9/26/2013
Silahların Gölgesinde Demokratikleşme Paketi!
9/19/2013
Çocuk Gelinler
9/12/2013
Suriye Müdahalesinde Sıfır Öngörü Politikası
9/5/2013
Muhtemel Savaşın Ayak Sesleri
8/28/2013
Eğitim Sisteminde Çıkmaz!
8/22/2013
Yargı Bir Hesaplaşma Aracı Olabilir mi?
8/14/2013
Sansürsüz Basın ve Tek Adam Rejiminin Güçlendirilmesi
8/1/2013
Gerçek Demokrasi İçin; Şeffaf ve Güvenilir Bir Seçim Sistemi!
7/25/2013
Gezi'nin Faturası Üniversite Gençliğine Kesildi!
7/17/2013
Mısır'da Darbe Sonrası... Demokrasi İçin Laiklik!
7/10/2013
Gezi Gölgesinde Yabancı Petrol Lobisine Verilen Tavizler!
7/3/2013
Miadı Dolan Güç Siyaseti ve Dış Politikada Çifte Standart
6/25/2013
Gezi Müdahalesinin Asıl Sebebi, ABD'nin Suriye Kararı Olabilir mi?
6/18/2013
Katledilen Tarihi Emanet: Atatürk Orman Çiftliği!
6/11/2013
Türk Milleti "Ben Yaptım Oldu" Zihniyetine Dur Dedi!
6/5/2013
Sözde İleri Demokrasi İçin İllaki Hükümet Sistemi Değiştirilemli mi?
5/27/2013
Caydırıcılığı Olmayan Dış Politika ve Güvenlik Zaafiyeti
5/16/2013
İktidar Eliyle İmtiyaz ve Haksız Rekabet
5/12/2013
Eğitim Birliğine Büyük Darbe
5/5/2013
Bizim Kırmızı Çizgilerimiz Yok mu?
4/29/2013
YORUMLAR
Toplam 13 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 9 Kasım 2013 Cumartesi 19:47

Sayin Editör, SMK buranin orta saha Hakemi mi ..yoksa özel yetkiyle mi donatilmis.Pes yani, iki kelimeyi bir araya getirip cümle kurma engelli birinin yorumlardan kendine pay cikarip istemezculuk oynamasina sinir oluyoruz !...

Yorumu oyla      15      10  
Misafir 8 Kasım 2013 Cuma 09:41

Ne güzel bir işveren -iktidar dayanışması...!!!

Yorumu oyla      24      3  
Misafir 7 Kasım 2013 Perşembe 21:35

Sayın editör böyle saçma sapan yorumları nasıl yayınlıyorsunuz?Şaşkınlık içerisindeyim. Pes!!!ŞMK

Yorumu oyla      7      2  
Misafir 7 Kasım 2013 Perşembe 12:11

merhaba sevgili sibel,harika cunalistlerimiz ve yorumlar.?o'hizmetler: Türban imza gericilik hizmeti.bu gizli Ergenekon hizmeti, kendi halkın'a böyle şiddet ve biber gazı hizmeti.ölüyü Alkışlar ile Toprağa uğurlamak hizmeti hainler. bu yeni kürt paketi ile bizi ikiye? bölücülük hizmeti,fakat felaket yol'da.?

Yorumu oyla      0      13  
Misafir 6 Kasım 2013 Çarşamba 20:23

Sayın yazar,bugüne kadar değişimler hep işçinin aleyhine olmuştur. Aynı filmi tekrar tekrar izlemeye devam edeceğiz. Bu yasa birşeylerin altına gizlenerek manüple edilir(4+4+4 yasasının altına kentsel dönüşüm rant yasasının ihaleye tabi olmamasının gizlenmesi gibi) kimsenin ruhu duymaz, başa geldikten sonra da ah-vah demenin bir anlamı ve önemi kalmaz. ŞMK

Yorumu oyla      12      3  
Rahmi Turan, Memleketim,
İnternet oku, Turktime, medya,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
ABD ve Rusya ile yapılan Güvenli Bölge mütabakatları Türkiye'ye fayda sağlar mı?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Serdar Ortaç
big ben
Kobani
premier lig
Dilma Rousseff
poyraz karayel
İtalya
siyanürlü mektup
istanbul 10