E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Sibel Kızılkaya İtkü

SÖZDE DEMOKRATİKLEŞME ve MEDYA DENETİMİ
11 Şubat 2014 Salı

Nasıl ki ceza kanunumuz gereği “Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz” ise, aynı şekilde genelde demokratikleşme paketi adı altında  hazırlanan bu ve benzeri pek çok yasal düzenlemeyle;  güçlülerin hukuku pekiştirilip, hukukun temel ilkeleri  katledilirken, baskı ve sansür arttırılıp,  rüşvet ve yolsuzluk iddialarının üstü örtülmeye çalışılırken,  vatanını seven, aydın, duyarlı hiçbir Türk vatandaşının ben “hukuktan anlamıyorum” ya da “hukuk ilgimi çekmiyor” deme hakkı da  kalmamıştır.

 Daha birinci, ikinci, üçüncü demokratikleşme paketleri ile Anayasa Mahkemesi Vakfı ve HSYK düzenlemelerinin dumanı tüterken, bugün dördüncü ve beşinci demokratikleşme paketlerinden torba kanundan bahseder olduk. Acaba gerçekten de tüm bu düzenlemeler ülkemize ileri demokrasi getirmekte midir? Yoksa amaç;   çoğulcu ve özgürlükçü yaşamın önünü açacak demokratik tedbirler bahanesiyle, sadece iktidarın kendini koruma altına alma, gücünü arttırma çabası mıdır?  Eminim bu soruların cevapları, yapılan düzenlemelerin amaçları şöyle bir sorgulandığında dahi, çok rahat bir biçimde bulunabilecektir.

-Her şeyden evvel,  son demokratikleşme paketiyle   özel yetkili mahkemelerin kaldırılması oldukça önemli bir adım olsa da, Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki 5 yıllık tutukluluk süresine hiçbir şekilde dokunulmamıştır.  Her ne kadar iktidar yetkililerince tutukluluk süresinin 10 yıldan beş yıla düşürüldüğü müjdelense de,  özel yetkili mahkemelerin kaldırılması nedeniyle zaten otomatik olarak bu sürenin 5 yıla düştüğü  gerçeği göz ardı edilmektedir. Halbuki  Anayasa Mahkemesi, 5 yıla yaklaşan tutukluluk süresini dahi  bir insan hakkı ihlali olarak görürken 10 yıllık tutukluluk süresinin 5 yıla indirildiğini” müjdelemek, demokratik bir adım olmadığı gibi vatandaşın aklını da hafife almaktır.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte, daha önce verilmiş; suçtan kaynaklı mal varlığına el koyma, iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması, teknik araçlarla izleme kararları da geçersiz hale geleceğinden, ağır ceza mahkemelerinin oybirliği ile yenilenmesine karar vermediği bütün tedbirler sona erecektir. Kaldı ki Ağır Ceza Mahkemelerinde  sanıklara  20 yıl gibi cezalar verirken bile  oy çokluğu yeterken,   dinleme ve diğer tedbirler  içinde  oy birliğinin aranacak olması, iktidarın bu konudaki kararlılığını ya da derinlerdeki amacını anlamamız açısından da son derece ilginç ve bir o kadar da  düşündürücüdür.

-Ayrıca mahkemelerin el koyma kararı verebilmesi içinde; ilgisine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Mali Suçları Araştırma Kurumu’ndan söz konusu taşınmazın, suçtan elde edildiğine ilişkin rapor alınması zorunlu hale getirilmekte, dolayısıyla el koyma kararlarının verilmesi bir hayli güçleştirilmektedir.

Özellikle  görevden alınan polisler ve kamu görevlilerinin görevlerine tekrar iadeleri  için  idare mahkemesine açtıkları davalar konusunda  yürütmeyi durdurma kararı verilemeyecek olması da, anayasa da açıkça güvence altına alınmış olan hak arama hürriyetini ihlal etmektedir.

 

Görüldüğü üzere 5. Yargı  Paketi, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gibi bazı olumlu düzenlemeleri içerse de; demokratik standartları yükseltmekten ziyade, iktidarın   kendini korumaya ve sağlama alma çabasının bir nevi  kanuni tezahürleridir.

                                                                      ***

Tüm bu düzenlemelerden, özellikle Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonunun ardından, toplumun yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili bilgiye ulaşmasında temel kaynaklardan biri haline gelen internette nasibini almıştır.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüp kabul edilen bu düzenlemenin, Cumhurbaşkanınca da onaylanması durumunda,  artık bundan sonra özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi halinde  Telekomünikasyan İletişim Başkanlığı(TİB),  mahkeme kararı olmaksızın, kendi tasarrufuyla  internet sitelerine erişimi engelleyebilecektir.

Dolayısı ile  bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi durumunda internet,  iktidara bağlı    idare tarafından denetim altına alınmış olacaktır Üstelik bireylerin internette neler yaptıklarını da doğrudan kayıt altına alacağından, özel yaşam diye bir alan da kalmayacaktır.  Kaldı ki bu düzenleme, Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından  internetle ilgili yeni mahkumiyet kararlarının verilmesine de yol açacak bir düzenlemedir.

Bir başka deyişle,  bu yasa ile özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini  iddia eden kişi, doğrudan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na başvurarak internet sitesine erişimin engellenmesini isteyebilecek, bunun üzerine TİB’de tedbir talebini hemen “Erişim Sağlayıcılar Birliği’ne  bildirecek ve erişim sağlayıcılarda en geç 4 saat içinde siteyi kapatacaktır.   Buradaki en önemli husus ise, özel hayatın ne olduğuna mahkemenin değil,  iktidara bağlı olan Telekomünikasyan İletişim Başkanlığı’nın (TİB),  karar verecek olmasıdır.

Dolayısıyla;  bu kanunun amacının, iktidarın medya üzerindeki kontrolünü arttırmak olduğu gerçeği, hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde aşikardır. Halbuki günümüzde haber ve bilgiye  ulaşma hakkı, en  temel  insan hak ve özgürlüğüdür. Bu açıdan “yasal düzenleme” adı altında bu hak ve özgürlüğün  kısıtlanmasının  bırakın anayasaya aykırı olmasını   demokrasi ve insan hakları gereği dahi kabul edilmesi mümkün değildir.

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 10694 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adaletin Tecellisi Umudu!
2/3/2014
YARGININ TASFİYESİ ve HSYK YASA TEKLİFİNDEKİ TUZAK
1/21/2014
Yargıda Başkanlık Sistemi!
1/13/2014
Algı Mühendisliği ve Bağımsız Yargı
1/3/2014
MEĞERSE HUKUK HERKESE LAZIMMIŞ!
12/24/2013
16 Adamızın İşgaline Neden Sessiz Kalıyoruz?
12/18/2013
Aydın İnsan ve Toplumsal Duyarlılık!
12/11/2013
Anayasa Mahkemesi Vakıf mı Kuruyor?
12/2/2013
İktidar Savaşlarına Kurban Edilen Dershaneler
11/20/2013
Demokrasi Tramvayından İnecek Var!
11/12/2013
Yeni Sistemle Mağdur Edilecek Milyonlar!
11/5/2013
Mustafa Kemaller 20 Yaşındadır!
10/28/2013
Toplum Vicdanında Balyoz
10/19/2013
Paketten Çözüm Süreci ve Yüzde 50 Çıktı!
10/3/2013
Cinsiyet Ayrımcılığı ve Kadın İstihdam Paketi
9/26/2013
Silahların Gölgesinde Demokratikleşme Paketi!
9/19/2013
Çocuk Gelinler
9/12/2013
Suriye Müdahalesinde Sıfır Öngörü Politikası
9/5/2013
Muhtemel Savaşın Ayak Sesleri
8/28/2013
Eğitim Sisteminde Çıkmaz!
8/22/2013
Yargı Bir Hesaplaşma Aracı Olabilir mi?
8/14/2013
Sansürsüz Basın ve Tek Adam Rejiminin Güçlendirilmesi
8/1/2013
Gerçek Demokrasi İçin; Şeffaf ve Güvenilir Bir Seçim Sistemi!
7/25/2013
Gezi'nin Faturası Üniversite Gençliğine Kesildi!
7/17/2013
Mısır'da Darbe Sonrası... Demokrasi İçin Laiklik!
7/10/2013
Gezi Gölgesinde Yabancı Petrol Lobisine Verilen Tavizler!
7/3/2013
Miadı Dolan Güç Siyaseti ve Dış Politikada Çifte Standart
6/25/2013
Gezi Müdahalesinin Asıl Sebebi, ABD'nin Suriye Kararı Olabilir mi?
6/18/2013
Katledilen Tarihi Emanet: Atatürk Orman Çiftliği!
6/11/2013
Türk Milleti "Ben Yaptım Oldu" Zihniyetine Dur Dedi!
6/5/2013
Sözde İleri Demokrasi İçin İllaki Hükümet Sistemi Değiştirilemli mi?
5/27/2013
Caydırıcılığı Olmayan Dış Politika ve Güvenlik Zaafiyeti
5/16/2013
İktidar Eliyle İmtiyaz ve Haksız Rekabet
5/12/2013
Eğitim Birliğine Büyük Darbe
5/5/2013
Bizim Kırmızı Çizgilerimiz Yok mu?
4/29/2013
YORUMLAR
Toplam 7 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 19 Şubat 2014 Çarşamba 19:43

Ayakkabı kutusu partisinden ancak böyle bir tavır beklenirdi.Adamlar demokrat bak şimdi haklarını yemyelim sayın yazar:))))LAL

Yorumu oyla      8      4  
Misafir 19 Şubat 2014 Çarşamba 19:43

Ayakkabı kutusu partisinden ancak böyle bir tavır beklenirdi.Adamlar demokrat bak şimdi haklarını yemyelim sayın yazar:))))LAL

Yorumu oyla      3      0  
Misafir 13 Şubat 2014 Perşembe 15:08

Sibel hanım benim başıma geldi. Basit bir ceza davasında ben onun suç olduğunu bilmiyordum dedim ve hakim bana kanunu bilmemek mazaret değildir dedi. Şimdide çıksrılan kanunlarla nerdeyse ayağımızdski ayakkabıya kadar alıyorlar ama biz yine ne olduğunu anlamadığımızdan kayıtsız kalıyoruz. Sanki üstümüze ölü toprağı serpilmiş gibi

Yorumu oyla      1      0  
Misafir 12 Şubat 2014 Çarşamba 23:06

Sayın yazar bizlere yazılarında hep olması gerekeni yazıyor.Olması gerekenler olsa,demokrasi ile yönetiliyor olurduk.Oysa bizlere yavaş yavaş istedikleri yönetim şeklini kabul ettirmeye çalışıyorlar!E hani osmanlıdan geliyoruz ya,millettte padişahlık ile yönetilince mutlu oluyor.Demokrasiden vazgeçmeyen azınlık ise farklı yollarla susturulmaya çalışılıyor.İnternet te kendileri lehine olsa eminim cukkalarla tüm evlere ücretsiz! servis yaparlardı.İnternetime DOKUNMA! ŞMK

Yorumu oyla      7      0  
Misafir 12 Şubat 2014 Çarşamba 10:34

Sayın yazar anladığım kadarıyla, bu pakette yolsuzluk ve rüşvetin üstü örtülmeye çalışılıyor. Bir daha gafil avlanmamak için kanun çıkarılıyor. Sonra birde buna demokratikleşme paketi deniyor. Üstelek tüm bunlardan sonra birde bu milletten oy isteniyor. Ne diyeyim pes doğrusu...

Yorumu oyla      7      0  
Rahmi Turan, Memleketim,
İnternet oku, Turktime, medya,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
ABD ve Rusya ile yapılan Güvenli Bölge mütabakatları Türkiye'ye fayda sağlar mı?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
süper lig
borsa istanbul
A Milli Takım
Necmettin Erbakan
saldırı
Tolga Zengin
Ersan İlyasova
Ömer Çelik
Kemal Özdeş