E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Sibel Kızılkaya İtkü

Sandık Demokrasisi
25 Mart 2014 Salı

               İktidarın anayasayı, temel hak ve özgürlükleri, evrensel hukuk ilkelerini hiçe sayan icraatları karşısında artık sözün bittiği yerdeyiz.
               İktidara göre, demokrasinin tek ölçütü sandıktır. “Sandıkla iktidara geldim, millet bana 4 yıl için yetki verdi, bu süre içinde ben ne istersem yaparım, şayet beğenmezseniz seçim gününe kadar beklersiniz,  seçim günü gidip oyunuzu verirsiniz, dolayısıyla icraatlarımız için hesap sorabileceğiniz tek yer sandıktır”  düşüncesi, tam anlamıyla siyaset biliminde demokrasinin en alt göstergesi olarak kabul edilen bir sandık demokrasisidir.
              Böyle bir anlayışın evrensel olarak gerçek bir demokrasi anlayışı ile bağdaşması mümkün değildir. Çünkü gerçek bir demokraside; sınırsız itiraz hakkı, özgür basın ve ifade özgürlüğü de en az seçimler kadar önemli olup, hiç biri diğerinden ayrı düşünülemez.
             Zaten Türkiye, yapılan tüm uluslararası araştırmalarda tahmin edileceği üzere, demokrasi kategorisine giremeyen bir ülkedir.  Gerçi iktidarın özellikle son zamanlarda sıkça benzer ifadeleri dile getirdiği gibi, “Batı’nın bizi nerede konumlandırdığı hiç de umurumuzda değil” de diyebilirsiniz. Ama Avrupa Birliği’ne üye olmak isteyen,  çağdaş ve demokratik bir ülke olduğunuz iddiasında iseniz ve batıya kapılarınızı ardına kadar açmışsanız, araştırma sonuçlarını görmezden gelemezsiniz. Çünkü bu araştırmalar özellikle uluslararası iş dünyasına, ülkelerin siyaseti, sanayisi, ekonomisi, hukuku üzerine analizler, temel bilgi ve değerlendirmeler sunmakta, uluslararası iş dünyası da bu araştırma sonuçlarına göre yatırımlarını planlamaktadır. 
               2012-2013 yılında yapılmış iki önemli ve kapsamlı demokrasi araştırmasından biri olan The Economist İntelligence Unıt (EIU) tarafından gerçekleştirilen Demokrasi Endeksi adıyla yayınlanan araştırmada Türkiye, bırakın demokrasi sınıfına girmeyi, kusurlu demokrasi sınıfına bile girememiş, Demokratik Rejimler ile Otoriter Rejimler arasında bulunan Melez Rejimler kategorisinde yerini almıştır.  Melez Rejim ülkeleri ise, kusurlu demokrasi sınıfına da çıkabilir, tıpkı iktidarın bizdeki icraatları ve uygulamaları neticesinde olduğu gibi otoriter rejim sınıfına da düşebilir.
             İkinci demokrasi araştırması, Freedom House’ a ait özgürlükler araştırmasıdır. Bu araştırmada;  ülkelerdeki demokrasinin durumu ve rejimin rengi 60 farklı gösterge esas alınarak araştırılmıştır. Araştırma kurumu, serbest ve temiz seçimler ile insan haklarını demokrasinin olmazsa olmazı olarak nitelendirirken, hükümetin icraatları(özellikle kuvvetler ayrılığı...vs.) siyasal katılımcılık ve siyasal kültürü de, demokrasinin varlığı için kaçınılmaz olarak görmüştür. Burada bilhassa dikkat edilmesi gereken husus; bu araştırmalarda demokrasinin salt sandıkla sınırlandırılmayıp, en az 60 gösterge ile rejimin ve demokrasinin niteliğinin araştırılmasıdır. Yoksa ortaya konan sandığa oy atılıp atılmadığına bakarak, demokrasi var ya da yok denilmemiştir.
              Demek ki uluslararası ölçütlere göre sandık, iktidarın özellikle 17 Aralıktan sonra her platformda dile getirdiği gibi demokrasinin tek kriteri değilmiş ve meşruiyetlerini kaybetmiş iktidarlara meşruiyet sağlamıyormuş ayrıca yine aynı sandık, iktidara getirdiği her partiye, anayasaya, temel hak ve özgürlüklere aykırı dilediği her türlü icraatı yapma hakkını da, bir sonraki seçime kadar vermiyormuş.
               Kaldı ki uluslararası göstergeler, AKP iktidarının 11 yıllık iktidarı süresince siyasal literatürde hiç bir karşılığı olmayan “ileri demokrasi” programını uygulamasına rağmen, ülkemizin demokrasi yolunda hiçbir ileri bir adım atmadığını, tersine daha da gerilediğini açıkça ortaya koymuştur. Halkın katılımının istenmediği, tepkisinin, sözünün zorbalıkla bastırıldığı bu yönetim anlayışının nasıl olup da  “ileri demokrasi” olarak adlandırıldığını anlamak gerçekten mümkün değildir.
              Twitter’ın kapatılması ise Anayasa ile güvence altına alınmış olan temel hak ve özgürlüklere vurulan son darbe olmuştur.  Tapelerin, ses kayıtlarının seçim öncesi internette yayılmasından büyük rahatsızlık duyan iktidarın, bu iddiaların aksini ispatlamak yerine Twitter’ı kapatması,  ceberut devlet anlayışının ne hale geldiğini görmemiz açısından oldukça ibret vericidir. Aslında İnternet Yasası ile birlikte idareye fevkalade yetkilerin verilmesi neticesi, bu ve benzeri yasaklamaların olması er ya da geç beklenen bir durumdu.  Zaten bu yasanın kabul edilmesinin esas amacı da,   bugünlerin öngörülerek tüm keyfi yasaklamalara meşru bir kılıf hazırlanması çabası değil miydi?
              Hazırlanacak yeni anayasa ile temel hak ve özgürlüklerin daha da arttırılacağından dem vuran iktidarın, aksine hareketle Twitter’ı kapatarak insanların en temel hakkı olan bilgi edinme ve paylaşma hakkını ve ifade özgürlüğünü ihlal etmesi,  artık melez rejim kategorisinden, otoriter rejime geçtiğimizin ispatı değil de nedir?
            Tüm bu nedenlerle,  hafta sonu yapılacak seçimlerde her vatandaşın nasıl bir rejimle yönetilmek istediğinin bilinci ve tarihsel sorumluluğuyla sandığa gitmesi, ülkemizin demokrasi geleceği açısından son derece hayati öneme sahiptir.
 

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 23022 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gaflet Uykusundan Uyanmak!
3/17/2014
Can Çekişen Demokrasi
3/5/2014
Diktatoryal Rejimin Eşiğinde!
2/24/2014
SÖZDE DEMOKRATİKLEŞME ve MEDYA DENETİMİ
2/11/2014
Adaletin Tecellisi Umudu!
2/3/2014
YARGININ TASFİYESİ ve HSYK YASA TEKLİFİNDEKİ TUZAK
1/21/2014
Yargıda Başkanlık Sistemi!
1/13/2014
Algı Mühendisliği ve Bağımsız Yargı
1/3/2014
MEĞERSE HUKUK HERKESE LAZIMMIŞ!
12/24/2013
16 Adamızın İşgaline Neden Sessiz Kalıyoruz?
12/18/2013
Aydın İnsan ve Toplumsal Duyarlılık!
12/11/2013
Anayasa Mahkemesi Vakıf mı Kuruyor?
12/2/2013
İktidar Savaşlarına Kurban Edilen Dershaneler
11/20/2013
Demokrasi Tramvayından İnecek Var!
11/12/2013
Yeni Sistemle Mağdur Edilecek Milyonlar!
11/5/2013
Mustafa Kemaller 20 Yaşındadır!
10/28/2013
Toplum Vicdanında Balyoz
10/19/2013
Paketten Çözüm Süreci ve Yüzde 50 Çıktı!
10/3/2013
Cinsiyet Ayrımcılığı ve Kadın İstihdam Paketi
9/26/2013
Silahların Gölgesinde Demokratikleşme Paketi!
9/19/2013
Çocuk Gelinler
9/12/2013
Suriye Müdahalesinde Sıfır Öngörü Politikası
9/5/2013
Muhtemel Savaşın Ayak Sesleri
8/28/2013
Eğitim Sisteminde Çıkmaz!
8/22/2013
Yargı Bir Hesaplaşma Aracı Olabilir mi?
8/14/2013
Sansürsüz Basın ve Tek Adam Rejiminin Güçlendirilmesi
8/1/2013
Gerçek Demokrasi İçin; Şeffaf ve Güvenilir Bir Seçim Sistemi!
7/25/2013
Gezi'nin Faturası Üniversite Gençliğine Kesildi!
7/17/2013
Mısır'da Darbe Sonrası... Demokrasi İçin Laiklik!
7/10/2013
Gezi Gölgesinde Yabancı Petrol Lobisine Verilen Tavizler!
7/3/2013
Miadı Dolan Güç Siyaseti ve Dış Politikada Çifte Standart
6/25/2013
Gezi Müdahalesinin Asıl Sebebi, ABD'nin Suriye Kararı Olabilir mi?
6/18/2013
Katledilen Tarihi Emanet: Atatürk Orman Çiftliği!
6/11/2013
Türk Milleti "Ben Yaptım Oldu" Zihniyetine Dur Dedi!
6/5/2013
Sözde İleri Demokrasi İçin İllaki Hükümet Sistemi Değiştirilemli mi?
5/27/2013
Caydırıcılığı Olmayan Dış Politika ve Güvenlik Zaafiyeti
5/16/2013
İktidar Eliyle İmtiyaz ve Haksız Rekabet
5/12/2013
Eğitim Birliğine Büyük Darbe
5/5/2013
Bizim Kırmızı Çizgilerimiz Yok mu?
4/29/2013
YORUMLAR
Toplam 13 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 2 Nisan 2014 Çarşamba 21:36

Degerli Sibel hanim, maalesef sadece birkac gun once ki yazimda umarim utandirirlar bizi demistim ama yine utanmadik.Bizler nihayet vatandaslar gercekleri gorup onurlu davrandilar deyip utanmak istedik ama onlar yine yuzleri kizarmadan utandiramadilar bizleri.. Olsun Allahtan umut kesilmez beklemeye devam belki BIRGUN. Tabii ortada bizi utandiracak millet, ugruna savasilacak dava evim dedigimiz bir vatan kalirsa...

Yorumu oyla      17      0  
Misafir 2 Nisan 2014 Çarşamba 10:45

Akp birinci parti çıksa da en az % 6 oy kaybetti. Şu onda oy oranı % 44 gibi. Yani halkın % 56 çoğunluğu Akp ve Tayyip’e inanmıyor, desteklemiyor, onlara karşı. Dolayısı ile ne Tayyip ne de Akp Hükümeti milli iradeden güvenoyu alabilmiş yani aklanabilmiş falan değil. Akp nin oyları, Chp ve Mhp toplamına eşit. Chp ve Mhp, bir C.Başkanı adayı üzerinde anlaşırlar ise, Tayyip’in ve Gül’ün C.Başkanı seçilebilmesi hemen hemen olanaksız. Kısacası önümüzdeki günler Tayyip’li Akp için kabir azabından beter geçecek, yolsuzluk şüphelileri de Yüce divan önünde hesap vermekten kaçamayacaklar görünüyor!

Yorumu oyla      22      0  
Misafir 1 Nisan 2014 Salı 21:20

Ak Partinin ak olarak kalmasi milletimizin tercih sebebi olmustur.Bir daha secime bir hafta kala camur atma olayi vuku bulursa Halk partisi ve ainesi Meclis disinda kalabilirler, bu böyle biline emi ..

Yorumu oyla      0      20  
Misafir 1 Nisan 2014 Salı 20:58

Bu seçimin tek galibi Aziz Nesin'dir! ŞMK

Yorumu oyla      16      1  
Misafir 1 Nisan 2014 Salı 12:13

Sibel hanım çok güzel demiş"sandık tek başına demokrasi kriteri değildir" diye. Onun için kimse demokrasi nutukları atmasın! Ve tüm olanların üstünün örtüleceğini düşünmesin

Yorumu oyla      16      1  
Rahmi Turan, Memleketim,
İnternet oku, Turktime, medya,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
ABD ve Rusya ile yapılan Güvenli Bölge mütabakatları Türkiye'ye fayda sağlar mı?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
süper lig
Kasımpaşa
Acun Ilıcalı
Recep Tayyip Erdoğan
Mersin İdmanyurdu
big ben
Bütçe
saldırı
Duygun Yarsuvat