E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Sibel Kızılkaya İtkü

Muhtemel Savaşın Ayak Sesleri
28 Ağustos 2013 Çarşamba

Son günlerde dış politikada literatürümüze yeni bir kavram eklendi. “ Değerli yalnızlık”

Uluslararası ilişkilerde yapılan stratejik hatalar neticesinde Türkiye,  Ortadoğu’da ve  batıda  günden güne yalnızlaşmaktadır.   Ancak burada asıl dikkat çekici ve ilginç  husus,  Başbakan’ın Başdanışmanlarından İbrahim Kalın’ın, bir yandan  Türkiye’nin yalnızlaştığını kabul ederken, diğer yandan da bu yalnızlığın, ahlaki düzeyde  değerli” olduğunu  ifade etmesi olmuştur.

Aslında hakkını vermek gerekir ki,  değerli yalnızlık” kavramı  iktidarın dış politikadaki başarısızlıklarını kıymetlendirme çabası için,  iyi bir kılıftır

Türkiye bugün, bütün komşularla barış sloganından, hemen hemen tüm komşularla çatışma ve savaş noktasına gelmiştir. Küreselleşen günümüz dünyasında böylesine  yalnız kalmak, gerçekten büyük bir  marifettir!

Dış politikamız Suriye-Mısır bataklığına saplanmış durumdadır.  İsrail ve Suriye’den  sonra  şimdi de Mısır’daki  büyükelçimiz ülkeye   dönmüştür.

Artık Suriye'de de, Esad  kuvvetlerinin kimyasal silahlarla yaptığı iddia edilen ve 1300 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan sonra, Suriye'ye bir askeri müdahalede bulunulması  geçmişe göre daha yakın gözükmektedir.

Esad rejimi her ne kadar bu saldırının kendileri tarafından gerçekleştirilmediğini iddia etse de,  Batılı ülkeler ve Türkiye tarafından,  saldırının Esad rejimi tarafından yapıldığına neredeyse kesin gözüyle bakılmaktadır.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden, Rusya ve Çin'in itirazı nedeniyle Suriye’ye müdahale konusunda olumlu bir karar çıkması beklenmemektedir.  Bu nedenle NATO'nun 1999 yılında Kosova'ya yaptığı müdahale örnek gösterilerek, NATO tarafından Suriye’ye  bir müdahalenin yapılması yada gönüllü ülkeler koalisyonu” formülünün  hayata geçirilerek müdahalede bulunulması  ihtimaller dahilindedir. 

Bu olası müdahale ihtimalleri içinde BM kararı gibi, NATO kararı da çok kolay görünmediğinden,  BM’nin ve  NATO’nun  içinde bulunmadığı bir gönüllü ülkeler koalisyonu olasılığı, çok daha güçlü bir ihtimal gibi  görünmektedir. 

Dışişleri Bakanımız Davutoğlu   böyle bir gönüllü ülkeler koalisyonunun kurulması  halinde bizimde bu koalisyona dahil olacağımızı, hiçbir açık kapı bırakmadan oldukça net bir şekilde ifade etmiştir.

Kuşkusuz kim tarafından yapılmış olursa olsun, bir kimyasal saldırıya göz yummak mümkün değildir. Lakin bu olayın niteliği ve sorumluları hakkında, daha Birleşmiş Milletler uzmanlarının raporları bile  yayınlanmadan, elde kesin bir delil bulunmadan askeri müdahale  hesapları yapmak  ne derece doğrudur?

Daha dün Irak’ta yaşananlar, ne çabuk hafızalardan silinmiştir.  Irak Savaşı’ndan önce de gündemde, Saddam’ın elinde kimyasal silah olup olmadığı tartışmaları yapılıyordu. Yine ABD’nin,  BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan Irak’a müdahalesinin en önemli iddiası olarak da,  Irak’taki kimyasal silahların varlığı ileri sürülmüştü. Daha sonraki gelişmeler Irak’ta kimyasal silah bulunmadığını  kesin olarak ispatlamış ancak ne var ki  iş işten geçmiş,   yüzbinlerce insan hayatını kaybetmiştir. 

Suriye’ye böyle bir müdahale halinde, Hizbullah örgütünün de çatışmalara katılması, dolayısıyla savaşın Lübnan'a da sıçraması, terör olaylarının daha da tırmanması mümkündür.  İsrail ve İran'ın böyle bir gelişmeye kayıtsız kalacaklarını düşünmekte safdillik olur. Gerçi yapılacak askeri bir müdahalenin sonucunda,  Suriye'ye  barış, istikrar ve demokrasinin geleceğinin de garantisi yoktur. Dolayısıyla  Birleşmiş Milletler kararı olmadan Suriye'ye müdahale çok büyük ihtimalle  sadece Suriye ile sınırlı kalmayacağından   bölgesel bir savaşa dönüşecek  ve neticede bu savaştan en büyük zararı da Türkiye görecektir.

Türkiye’nin geçmişinde Batı dünyasıyla iç içe geçerek  Ortadoğu gelişmelerinden uzak kalması ne kadar  yanlış ise, bugün Ortadoğu meselelerine de  bu denli  dahil olması,    bir o kadar  yanlıştır

Dış politika  hırsla, öfke ile dolayısıyla   duygularla  yapılmaz, yapılamaz. Burada aslolan; ülke menfaatlerinin  gerektirdiği  durumlarda,  akıl ve sağduyudan uzaklaşmadan,  bir sonraki adımın her türlü ihtimalin düşünülerek  son derece temkinli  atılmasıdır.  

Tüm bu nedenlerle Türkiye, Suriye’ye yapılacak olası bir müdahale için   yangına körükle gitmekten vazgeçmeli, bölgedeki hassasiyetleri çok iyi değerlendirip  tüm olasılıkları akıl süzgecinden geçirmelidir.

Aksi halde tüm ülkeyi geri dönüşü olmayan bir yola sürüklemek ve milyonlarca insanın vebalini  almak, işten bile olmayacaktır.

 

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 23022 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eğitim Sisteminde Çıkmaz!
8/22/2013
Yargı Bir Hesaplaşma Aracı Olabilir mi?
8/14/2013
Sansürsüz Basın ve Tek Adam Rejiminin Güçlendirilmesi
8/1/2013
Gerçek Demokrasi İçin; Şeffaf ve Güvenilir Bir Seçim Sistemi!
7/25/2013
Gezi'nin Faturası Üniversite Gençliğine Kesildi!
7/17/2013
Mısır'da Darbe Sonrası... Demokrasi İçin Laiklik!
7/10/2013
Gezi Gölgesinde Yabancı Petrol Lobisine Verilen Tavizler!
7/3/2013
Miadı Dolan Güç Siyaseti ve Dış Politikada Çifte Standart
6/25/2013
Gezi Müdahalesinin Asıl Sebebi, ABD'nin Suriye Kararı Olabilir mi?
6/18/2013
Katledilen Tarihi Emanet: Atatürk Orman Çiftliği!
6/11/2013
Türk Milleti "Ben Yaptım Oldu" Zihniyetine Dur Dedi!
6/5/2013
Sözde İleri Demokrasi İçin İllaki Hükümet Sistemi Değiştirilemli mi?
5/27/2013
Caydırıcılığı Olmayan Dış Politika ve Güvenlik Zaafiyeti
5/16/2013
İktidar Eliyle İmtiyaz ve Haksız Rekabet
5/12/2013
Eğitim Birliğine Büyük Darbe
5/5/2013
Bizim Kırmızı Çizgilerimiz Yok mu?
4/29/2013
YORUMLAR
Toplam 11 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 4 Eylül 2013 Çarşamba 22:38

A.Battal;O zaman sen zor olanı seç te şakşakçılık yap! Saçmasapan genellemeler yerine sen de olumlu eleştirilerini yaz ki, at gözlüğü takmadığını anlayalım!!!ŞMK

Yorumu oyla      2      0  
Misafir 4 Eylül 2013 Çarşamba 22:18

Dünya da ne olup bitiyor diye kafa yoramayanlar ancak ve ancak v en kolayini secerler buda elestirmektir sekilde görüldügüü gibi.Solcularin gözünde at gözlügü her zaman vardi ve olacaktir.A.Battal

Yorumu oyla      0      4  
Misafir 4 Eylül 2013 Çarşamba 21:09

Bu sefer hesap çok büyüktür. dediğiniz gibi bölgede geniş kapsamlı bir işgal planı vardır. sanki kimyasal silah söylemleri, ve hızla harekat planları tamamen geçmiştekinin aynısı gibidir. george bush yaşlı avrupa karar verene kadar ben işi bitiririm kılıfını uydurmuştu,Bu günde suriye türkiyeyi de vururuz demiş hadi buyrun bakalım Şu amerika ne zaman doyacak çok merak ediyorum. Bu kadar kanla doymayan vampir olurmu arkadaş.Bu ülkeye dokunmasın dokundurmasın yetti artıkkkk.. ŞMK

Yorumu oyla      3      1  
Misafir 3 Eylül 2013 Salı 14:41

Ne kadar çok savaş sevdalısı oldu bu iktidar.Yazarın tespiti çok doğru. Duygularla dış politika yapılmaz.Yapılsa da böyle içinden çıkılmaz bir hal alır.LAL

Yorumu oyla      5      0  
Misafir 1 Eylül 2013 Pazar 12:48

iç dengelerimizi ve istikrarımızı dengede tutmaktır.Başbakanın bu ilkeyi gözardı edip,saldırgan bir tavır göstermesi ve ardından bu dönemde pek çok dostumuz oldu demeside,yaşanan olaylarla tezat taşımaktadır. Ortadoğuda fedailik yapmamız için bize dost gözükenler,nedense avrupa birliği, ermeni soykırımı yasası gibi konularda hep arkamızdan vuruyorlar.Bu nasıl bir dost kazanmak buna akıl sır ermiyor!!! Olayları tüm şeffalığı gösteren sayın yazarın yazını umarım herkes okur. Mr.H.

Yorumu oyla      11      0  
Rahmi Turan, Memleketim,
İnternet oku, Turktime, medya,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
ABD ve Rusya ile yapılan Güvenli Bölge mütabakatları Türkiye'ye fayda sağlar mı?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
trabzonspor
şampiyonlar Ligi
ihracat
Eczacıbaşı
Mesut Bakkal
Manchester City
harç
anap
kamalak