E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Sibel Kızılkaya İtkü

Miadı Dolan Güç Siyaseti ve Dış Politikada Çifte Standart
25 Haziran 2013 Salı

Başbakan Erdoğan’ın meydanlardan “Onlar milyonlarca tweet atsınlar, bizim tek bir besmelemiz bile oyunları bozar.  Onlar yaksınlar yıksınlar, yağmalasınlar, bizim tek bir la havlemiz bütün tuzağı bozar.”  demesi, bugün geldiğimiz noktadaki toplumsal gerilim, öfke ve tıkanıklığın nedenini, maalesef  çok güzel özetlemiştir.

 

Dinin  meydanlarda   bu şekilde ulu orta  kullanılması, üstelik “onlar” dediğine göre halkın yüzde 50’lik kesiminin dinsiz addedilmesi, iktidarın kutuplaştırıcı ve ötekileştirici siyasetinin, özellikle önümüzdeki seçim sürecinde  artarak devam edeceğini ve   bu durumun  toplumdaki huzursuzluğu  daha da körükleyeceğini, açıkça göstermiştir.

 

Aslında iktidarca,   Gezi olaylarının, topluma dayatılan olumsuzlukların bir birikimi olduğunun öncelikle kabul edilmesi,  sorunun çözümü aşamasında son derece önemli bir adım olacaktır.

 

Ancak bunun yerine,  halen    toplumdaki belli bir kesiminin kendisine yönelik “artık yeter” tavrının  iktidar ya gerçekten farkında değildir, ya da bazı şeyleri kabullenmek  istemediği için  olayların  faiz lobisi, dış mihraklar, komplo, darbe girişimi gibi sebeplerle husule geldiğini, özellikle  iddia etmektedir.

 

Şayet iktidar,  derhal toplumda gerilimi arttıran ötekileştirici bu tavır ve davranışlardan vazgeçip, olumlu bir adım  atmazsa,  bugüne kadar uyguladığı klasik yöntem ve toplum mühendisliğiyle, miadını dolduran güç siyasetiyle, bu sorunun altından kalkabilmesi gerçekten pek mümkün olmayacaktır

 

Bu konuda büyük bilge Şeyh Edebali’nin, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ve onun kişiliğinde geleceğin sorumluluk üstlenecek bütün devlet adamlarına yönelik şu sözleri, altın değerindedir.

 

“ Ey oğul! Beysin, yönetensin, devletin başısın! Bundan sonra öfke bize ve topluma ; uysallık sana! Güceniklik, darılmak, sitem etmek bize; sabırlı olmak ve gönül almak sana!  Suçlamak, yanlışları göstermek bize; katlanmak, doğruları bulmak ve yapmak sana! Bu memleket; yalnızca onu idare edenin, ailesinin, birlikte çalıştıklarının ortak malı değildir; idaren altındaki herkesin, bütün milletin bu memlekette söz hakkı vardır. Her zaman milletinin varlığını hisset, sesini duy. Milletine her kim olursa olsun sırt çevirme!

 

İşte bu sözler, bu zamana kadar tüm söylenilenlerin, söylenmek istenilenlerin özüdür.  Tarihte yaşanan tecrübeler göstermiştir ki, bunun aksine hareket,  etki-tepki gerçeği  doğrultusunda, toplumsal tepkileri ve akabinde sosyal kilitlenmeleri de beraberinde getirmiştir.

 

                                                     ***

İktidarın dış politikada  yaptığı yanlışlıklar silsilesine; Başbakan Erdoğan’ın , Gezi olayları nedeniyle Avrupa Parlamentosu’nun uyarı niteliğindeki kararına istinaden,   Avrupa Parlamentosu kararını tanımıyorum” sözü de eklenmiştir.

 

Peki bu  bir çifte standart değil midir? Türkiye, Suriye’nin “iç işlerine” istediği gibi  karışabilir  ama bizzat “üye olmak” istediği, müzakere yürüttüğü  bir topluluk, üstelik uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan bir yetkiye dayanarak, ona karışamaz.

 

Üstelik Gezi olayları için, Avrupa Parlamentosu’nun oyladığı  kararın;  İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’ne, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’ne, Uluslararası Çalışma Örgütü ilkelerine, Türkiye ile yapılmış olan 3 Ekim 2005 tarihli üyelik müzakeresi çerçevesine ve  İlerleme raporlarına dayandığı  bildirilirken.

 

Peki Avrupa Parlamentosu ne gibi kararlar almıştır ki; iktidarda  böylesine bir şok etkisi yaratmıştır.

 

Kararda kısaca; Gezi olayları nedeniyle hükümetin uzlaşı için inisiyatif almayı, özür dilemeyi veya Türk halkının bir kesiminin tepkilerini anlamayı reddettiği ve bu durumun Türk toplumunun daha da kutuplaşmasına neden olduğu, aşırı şiddete başvuran polis memurlarının yargı önüne çıkarılmasının gerektiği,   Türkiye’de basın özgürlüğünün gerilediğine dair kaygılar dile getirilerek  Türk hükümetinden "Türk toplumunun çeşitlilik ve çoğulculuğuna saygı duyulması ve laik yaşam biçimlerini muhafaza etmesi gibi isteklerde  bulunulmuştur.

 

Gerçi uyarı niteliğindeki Avrupa Parlamentosunun bu  kararının her ne kadar hukuksal bir yaptırımı bulunmasa da, yine de önemsemek   gerekir. Çünkü  karar, 1963’den beri Avrupa Birliği üyesi olmak için uğraşan ülkemize, Gezi Parkı olaylarının Avrupa ülkelerinde  nasıl yankı bulduğunu ve oradaki Türkiye algısını   göstermesi  açısından son derece önemlidir. 

 

Kaldı ki Türkiye,  Avrupa Konseyi’nin kurucularından biri ve  İnsan Hakları Sözleşmesi’nin imzalayıcısıdır. Başka bir deyişle her ne kadar uyarı niteliğindeki bu kararın bir yaptırımı bulunmasa da,   Türkiye’nin  sözleşmeyle kurulan bir çeşit yargısal denetleme mekanizmasının  içinde bulunduğunu da unutmamak gerekir.

 

Dolayısıyla; Başbakan Erdoğan’ın içeride ve dışarıda geliştirdiği bu  sert tepki, bir anda Türkiye’yi batı ile kavgalı, içe kapanan ve model ülke niteliğini kaybetmiş bir ülke görüntüsü içine sokmuştur. Üstelik  sınırımızda çok ciddi bir Suriye sorunu, içerde de ne olacağı, nasıl çözüleceği, ne gibi tavizler verileceği henüz bilinmeyen bir çözüm sürecimiz varken!

 

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 12625 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YORUMLAR
Toplam 28 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 3 Temmuz 2013 Çarşamba 00:30

Umuyorum R.T.Erdoğan yanlışlarının farkına varır.Yoksa sonumuzu pek iyi görmüyorum.Yine de umutlu olmak istiyorum. LAL

Yorumu oyla      5      0  
Misafir 2 Temmuz 2013 Salı 19:32

17:31;biraz fazlaca medeni bir yorumda bulunmuşsun!!! Hakaret falanda YOK! Buysa medeniyet, ben almayayım.Birazda konuya odaklanırsan, olacak!ŞMK

Yorumu oyla      5      0  
Misafir 2 Temmuz 2013 Salı 18:33

22:43;Oğuz boyu türk,sen mi oluyorsun?Marjinalin kelime anlamını öğren ki,yaptığın yorum komik kaçmasın!Marjinal sizlersiniz.Biz normal ve çoğunluğuz.Türk ve müslüman bizleriz!Yüzyıllar öncesine özenmek, günümüz için bir hayli komik kaçıyor.Vatan sevgiside, insanlıkta,acımada bizde.Sizler vahşi,insan ve hayvan sevgisinden yoksun,vuralım-kıralım mantığındasınız.Kısacası dinimizle epey bir çelişiyorsunuz.Kim en çok bağırıp,hakaret ediyorsa onu alkışlıyorsunuz.Burası laik Türkiye Cumhuriyeti. ŞMK

Yorumu oyla      7      5  
Misafir 2 Temmuz 2013 Salı 17:31

Yav bazen ayni ilkokul cocuklari gibisiniz,yaziyorsunuz hakaret iceren yorumlari sonra EDITÖR yayinlamadi diye agliyorsunuz.Yorum demek bir baskasina hakaret degildir,o konuyla ilgili kisisel görüslerini medeni bir sekil de ortaya koymaktir.Bu zamana kadar benim yorumlarimi nyie cöpe atma di da sizlerin atti.Demek ki Sami da gezsen Halebi de gezsen ilk önce edep..

Yorumu oyla      4      3  
Misafir 1 Temmuz 2013 Pazartesi 22:43

Yer alti yer ustu Dollar,bogaz koprusu,Kanal Istanbul...Tl nin deger kazanmadi,uydu,barut kokusun dan yoksum bi ulkenin Yigit evladini%60 bagrina basmis Turklukten ve muslumanliktan bir haber marjinal cakmalar eski gunleri 070 Cente muhtac oldigumuz gunlerin hayali icerisinde olmalari kadar dogal bir sey yoktur.Anlamiyormusunuz ulke artik Oguz boyu Turklerin elinde!...

Yorumu oyla      4      7  
İpragaz,
trendyol,
İnternet oku, Turktime, medya,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Suriye'de terör unsurlarının çekileceğini düşünüyor musunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Tayyip Erdoğan
ihracat
Joachim Löw
1. Lig
Chloe Loughnan
PSG
serdar ortaç twitter
Carlos Arroyo
GAZİANTEP