E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Sibel Kızılkaya İtkü

Gerçek Demokrasi İçin; Şeffaf ve Güvenilir Bir Seçim Sistemi!
25 Temmuz 2013 Perşembe

Bir süredir hem Gezi olayları, hem de Mursi’nin darbe neticesi devrilmesi  dolayısıyla seçim ve demokrasi kavramları, hem siyaset arenasında hem de yazılı ve görsel basında oldukça hararetli bir biçimde tartışılmaktadır. 

Önümüzdeki süreçte Mart 2014’te Yerel seçimlerin, Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ve Haziran 2015’te ise Genel seçimlerin yapılacağı düşünülecek olursa, bu tartışmaların daha uzun süre  gündemi meşgul edeceği aşikardır.

Ancak ben burada  “Seçimlere çok fazla anlam yüklenmemeli” ya da “Seçimle gelen seçimle gitmeli” tartışmalarından ziyade, “Mevcut seçim sistemimiz adil, şeffaf ve güvenilir mi?” sorusunun tohumlarını, sorgulayan zihinlere atmak istiyorum.

Evet seçim demokrasinin ilk ayağıdır. Ancak; şeffaf, adil ve dürüst olduğu sürece... Seçimlerin güvenilir olmadığına ilişkin en ufacık bir şüphenin dahi bulunması, demokrasimize çok ağır bir darbe indireceği gibi,  milli iradeyi de zedeleyecektir. 

2007 yılından bu yana seçimlere ilişkin kafa karıştıran pek çok soru, medyada defalarca dile getirilmiş, MHP tarafından, seçimlerde uygulanan SEÇSİS sisteminin güvenilirliği hakkında soru önergesi verilmiş, CHP tarafından seçmen artışındaki anormallik için YSK’ya başvurulmuş ise de, maalesef bunların hiçbirinden ne tatmin edici bir cevap,   ne de bir netice alınabilmiştir.

Seçimlerin güvenilirliğine şüphe düşüren bu sorunlara kısaca değinmek gerekirse;

-Öncelikli olarak, son yıllarda seçmen sayısında olağanüstü ve izahı zor bir artış gerçekleşmiştir. Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın açıklamaları da, bu artışları izahta oldukça yetersiz kalmıştır. (Örneğin resmi verilere göre 2007-2010 tarihleri arasında Türkiye nüfusu % 4 artarken, seçmen sayısının  % 16 artması  bir hayli ilginçtir. )

-Ayrıca 2011 seçimlerinde, mevcut seçmen sayısından  17 milyon fazla  seçmen pusulası bastırılmıştır. Peki bunun gerekçesi nedir? Fazla bastırılan milyonlarca seçmen pusulasının kaç tanesinin,  ne sebeple ve nerelerde  kullanıldığı   konusunda neden hiç   bir açıklama yapılmamıştır?

-Anayasa gereğince seçimlerin kontrol ve denetiminin  tamamen Yüksek Seçim Kurulunda olması gerekirken,  İçişleri Bakanlığı’nın(MERNİS) ve Adalet Bakanlığı’nın(UYAP) da, seçimlerde rol oynamaya başlaması ile birlikte artık  seçimlerin kontrolü  bir şekilde iktidarın eline geçmiştir.

-Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi nedeniyle, bir kişinin birden fazla nüfus kağıdı elde etmesinin de teorik olarak önü açılmıştır. Eskiden seçmenlerin adreslerinde kayıtlı olup olmadıkları, muhtarlıklarda adres temelli listelerden kontrol edilirken,   bu yeni sistem  ile birlikte  adres sistemi kaldırılmıştır. Artık seçmenlerin adreslerinde kayıtlı olup olmadığı, ad ve soyadına göre düzenlenmiş listelerden kontrol edilmekte ve  böylece seçmen adresinde kendisinin olup olmadığını görebilirken, aynı adrese bir başkasının kayıt yaptırıp yaptırmadığını ise  görememektedir. Dolayısıyla bu sistem ile sahte nüfus kağıdı ve  sahte adres ile  bir çok sandıkta oy kullanmak  mümkün hale gelmiştir.

-Buna paralel olarak, Haziran 2011 seçimlerinden itibaren mavi boyanın kullanılmasının kaldırılması da, yine birçok sandıkta mükerrer oy kullanılmasını  daha da kolaylaştırmıştır.

-Hepsinden önemlisi ise, bütün dünyanın uygulamadan kaldırdığı, bilgisayar ortamında hilelere açık SEÇSİS (Bilgisayar Destekli Seçmen Kütüğü Sistemi) kullanımında ısrar edilmiş olmasıdır. Bu sistem Türkiye dışında kullanılmayan, dışarıdan müdahaleye açık olduğu iddia edilen şaibeli bir sistemdir.

SEÇSİS sistemi daha önce ABD’de uygulanmış ancak seçimlere hile karıştırıldığının tespit edilmesi üzerine kullanımından  vazgeçilmiştir. Aynı zamanda Almanya ve Yunanistan’da da, sisteme dışarıdan  girilerek sonuçlar üzerinde oynama yapılabilme ihtimali yüzünden  kullanılmamıştır.

Ancak  her ne hikmetse, biz hiçbir ülkenin güvenli olmadığını düşündüğü bu sistemi  ısrarla kullanmaya devam ediyor ve yine her ne hikmetse  halen de  güvenilir ve adil seçimlerden bahsedebiliyoruz.

Federal Alman Anayasa Mahkemesi de  2009 yılında verdiği kararında;  “Seçimler sonrası oyların  bilgisayar yoluyla sayılmasının oy sahteciliğine sebep olabileceği gerekçesiyle, klasik sayım yöntemlerinin kullanılmasına” hükmetmiştir.  Bu nedenle Almanya’da seçimlerde bilgisayar, bizdeki gibi  asıl sistem değil, yardımcı bir sistemdir. Ayrıca bu ülkede seçim sonrası her aşamada tüm siyasi partilerin bulunması şart  olduğu gibi,  oyların sayımını denetleme konusunda da, zorunlu pek çok   kontrol sistemi  bulunmaktadır.

Türkiye’de ise bırakın zorunlu kontrol sistemlerini, oy sayımının her  aşamasında  tüm siyasi partilerin bulunma şartı bile yoktur.

Dolayısıyla demokrasinin emniyet sibobu seçimlerin, daha güvenilir, şeffaf ve adil olabilmesi için, Anayasadan önce seçim sistemimizin değişmesi, ülkemizin demokrasi geleceği açısından çok daha önemlidir. Aksi halde bu ve benzeri şüphelerin  getirdiği kafa karışıklığı, seçim sistemine müdahale var mı sorusunu sürekli gündemde tutacak  ve neticede bu durumdan demokrasimiz çok ağır bir darbe alacaktır.

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 14853 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YORUMLAR
Toplam 15 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 19 Ağustos 2013 Pazartesi 14:22

Beyefendiler seçim sistemi sayesinde istedikleri gibi at koşturuyorlar.Ondan sonra biz şu kadar oyla geldik.Vay efendim şöyle çok oy aldık,çoğunluğun partisiyiz deyip ahkam kesiyorlar.Atı alan Üsküdar'ı geçer.Biz de öylece bakakalırız.Nasılsanız öyle yönetilirsiniz demiş dinimiz.Sibel Hanım sizin gibi doğruları yazan yazarlar sayesinde, belki milletim bir gün uyanır derin uykusundan.İnşallah bu uyku çok uzun sürmez.Ama ben Türk milletinden umutluyum.LAL

Yorumu oyla      1      0  
Misafir 31 Temmuz 2013 Çarşamba 22:38

Gülün gülün, ağlanacak halimize gülün!Yani şimdi bu sistemde kimsenin hakkı yenmiyor mu? SEÇSİS'te oyunlar oynanıyor, yüzbinlerce ölmüş insanın oyu kullanılıyor gibi ispatlı söylentiler ayyuka çıktı, bunun üzerine geçmiş tarihli bütün oyları yakma yasası çıktı ve yaktılar!Bu mudur adalet! Artık kör köre, kör gözüne demek lazım!ŞMK

Yorumu oyla      2      0  
Misafir 31 Temmuz 2013 Çarşamba 14:39

İşinize gelmeyince seçim sistemi cortu çekti.Sizin derdiniz hükümeti eleştirmek değil. Hükümeti her konuda töhmet altına sokmak. Milletin kafasını iyice karıştırmaya çalışıyorsunuz. Adnan Mendereste zaten seçimlerde yolsuzluk yapmıştı. Onu da söyleyin bari.

Yorumu oyla      1      5  
TOTEM 31 Temmuz 2013 Çarşamba 01:47

Yaa bütün suç seçim sisteminde:) Seçim sistemi değişirse kesin iktidarsınız... Allahım yaa gülermisin? ağlarmısın?

Yorumu oyla      0      5  
Misafir 28 Temmuz 2013 Pazar 13:09

Anlaşılan bu seçim sistemi değişmediği sürece AKP hep iktidarda...

Yorumu oyla      8      0  
Rahmi Turan, Memleketim,
İnternet oku, Turktime, medya,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
ABD ve Rusya ile yapılan Güvenli Bölge mütabakatları Türkiye'ye fayda sağlar mı?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
fenerbahçe
ihracat
DEAŞ
İstanbul Başakşehir
Yeni Zelanda
İstihdam
ütopya
Emre Belözoğlu
Zengin