E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Sibel Kızılkaya İtkü

Eğitim Birliğine Büyük Darbe
5 Mayıs 2013 Pazar

Maalesef ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara,  her geçen gün yasal düzenlemelerle, bir yenisi daha ekleniyor. Mevcut sistemde, siyasetin tamamen bu düzenlemeler neticesinde hayat bulduğu düşünülecek olursa, yapılan bu  düzenlemelerin satır aralarını okumanın, ulaşılmak istenen hedefleri tespit etmek açısından, ne kadar önemli olduğunu anlamak, eminim hiç de  zor olmayacaktır.

Bu düzenlemelerin  son ayağı;  eğitim sistemimizi  tamamen denetimsiz bırakacak, körpecik beyinleri kendi ideolojileriyle biçimlendirecek illegal her türlü örgütün,   okul, dershane, kurs açmasına imkan verecek, 30 Nisan 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan,  Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun olmuştur.

Bu kanunun önemi;  eğitim birliğini sağlayan, laikliği teminat altına alan, eğitim kurumlarına kalite ve denetim getiren, Türk Ceza Kanunu’nun 263. maddesini,   tamamen ortadan kaldırmasından kaynaklanmaktadır.

Halbuki bu madde son derece yerinde bir hükümle; “Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açanlara, bunları çalıştıranlara ve bu kurumlarda kanuna aykırı olarak açıldığını bildiği halde öğretmenlik yapanlara, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verileceği ayrıca bu yerlerin kapatılacağına” ilişkin bir düzenlemeyi içermekteydi.

İktidar ilk olarak, 2005 yılında yaptığı bir düzenlemeyle, yasa dışı eğitim kurumu açanlara verilecek hapis cezalarını  azaltmış, ayrıca hapis cezalarının paraya çevrilmesinin yolunu da açmıştı. Şimdi ise  yaklaşık 8 sene sonra, daha radikal bir değişiklik yaparak  kanuna aykırı eğitim kurumu açmayı ve işletmeyi tamamen suç olmaktan çıkarmıştır.

Eğitimde  birliğin bozulmasına, devlet teminatı altındaki bilimsel, laik ve ulusal eğitim sisteminin temelinden sarsılmasına  neden olacak bu düzenleme,  hangi iyi niyetle,   hangi ülke menfaatiyle açıklanabilir.

Bu haliyle  bir taraftan her türlü yasa dışı örgütün kendi propagandalarını yapacakları, ideolojilerini yayabilecekleri eğitim kurumları açmaları yaptırımsız hale getirilirken, diğer taraftan da tarikat ve cemaatlerin  kontrolsüz eğitim vermelerinin önü tamamen açılmıştır.

Bunların yanında;  kaçak kuran kurslarının,  tekke, zaviye ve türbe gibi yerlerin fiili olarak serbest bırakılmasına, her isteyenin izin almadan eğitim kurumu açmasına, eğitim kurumlarında yeterli formasyona sahip olmayan öğretmenlerin görev almasına, eğitimin kalitesinin düşmesine de zemin hazırlanmıştır.

Artık anne-babalar,  çocuklarını gönderdikleri eğitim kurumlarının kanuna aykırı olup olmadığını ya da öğretmenlerin gerekli yeterliliğe sahip olup olmadıklarını bizzat denetlemek zorundadır. Çünkü devlet Anayasa’nın 42. ve 174. maddesine aykırı olarak bu denetimi kendi üzerinden atmış, dolayısıyla eğitim sistemimiz tamamen korumasız bırakılmıştır.

Bazı iktidar yetkilileri Eğitim  Kanununda zaten bu konuda yaptırım ve  cezaların olduğundan, bu nedenle Türk Ceza Kanununda  herhangi bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığından bahsetmektedir. Ancak durum hiç de öyle değildir.

Her ne kadar İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 59. maddesinde;

İlköğretim çağında bulunan ve mecburi ilköğretim kurumlarına devam eden çocukların bu kanunda gösterilen ve Milli Eğitim Bakanlığınca açılmasına izin verilmiş olunanlar dışında, her ne ad altında kurulmuş olursa olsun, özel kurs ve dershanelere kabulü yasaktır.” hükmüne yer verilmişse de maddenin devamında,

MEB’dan izin almadan  bu tarz eğitim kurumu açanlara,  yaptırım olarak sadece  “dörtyüz liradan,  bin liraya  kadar idarî para cezası verileceğinin” belirtilmesi bu yasağı tamamen anlamsız kılmıştır.

Taktir edersiniz ki;  yaptırımı caydırıcı olmayan bir kanun maddesinin hiçbir geçerliliğinin bulunmayacağını anlamak için hukukçu olmaya  gerek yoktur.

Başka bir deyişle;  ne yazık ki Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni haricinde, kanuna aykırı olarak  bir eğitim kurumu açıldığı taktirde, artık  yasalarımızda bu kurumların kapatılacağına ilişkin bir düzenleme mevcut olmadığından, bu kurumlar  sadece mülki amire 400-1000 TL. arası bir idari para cezası ödeyerek, faaliyetlerine devam edebilecekler, kapatılamayacaklardır.

Halbuki bu düzenlemenin ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak için, sadece 2008 yılında, Konya Taşkent’te ruhsatsız olarak işletilen  kuran kursundaki patlama sonucu hayatını kaybeden 17 öğrenciyi hatırlamak, sanırım yeterli olacaktır.

Ayrıca bu düzenlemenin , kız çocuklarını okula gönderme konusunda tedirginlik yaşayan   belli bir kesimin, bu tarz eğitim kurumlarına yönelmesine yol açacağını, dolayısıyla,  kız çocuklarının örgün eğitim sistemi içindeki yerlerinin daha da daralmasına yol açacağını, eminim hiç kimse yadsımayacaktır.

Üstelik devlet denetiminde kesintisiz temel eğitimin, ülkelerin gelişimlerinde ne kadar hayati öneme sahip olduğu, tüm gelişmiş ülkelerce kesin olarak kabul edilirken, böyle bir düzenlemenin eğitim sistemimize ne kadar zarar vereceğini düşünmek, hiç de zor değildir.

Dolayısıyla eğitim sistemimize  4+4+4 dayatmasından sonra  vurulabilecek en büyük darbe olan  bu  düzenlemeyle, her türlü illegal örgütün,  elini kolunu sallayarak eğitim kurumu açabilmeleri için artık bir engel kalmamıştır.

Ancak, her ne kadar bu kanun resmi gazetede yayınlanmış olsa da yasal olarak daha her şey bitmemiş olduğundan, düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’ne taşınabilmesi ümidi bile, bir nebzede olsa yüreklere su serpmektedir.

Aksi halde; eğitim sistemimize   büyük bir darbe vuracak olan bu düzenleme, ülkemizin bu zamana kadar ki tüm kazanımlarını geriye götüreceği gibi, onarılması imkansız yaralar almasına  da  sebep olacaktır.  

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 16768 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YORUMLAR
Toplam 25 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 12 Mayıs 2013 Pazar 10:35

Okuma-yazma oranı derken tam da seni kast etmişim. Önce yazmak istediklerini imla kurallarına uygun yaz ki anlaşılır olsun. Sonra da çattıysan bi yorum yapma da SON bulsun, bu da sana tavsiyem olsun...

Yorumu oyla      3      0  
Misafir 12 Mayıs 2013 Pazar 10:34

Sana kesinlikle katılıyorum ama gülmekten ...senin çakma ve zayıf dediğin türkler ilimi ve eğitimi en üst düzeyde alan kesimdir. Ufkunuzu genişletmeyi öneririm. Biraz etrafınıza at gözlüksüz bakın derim ! Ayrıca; istirmaya calisin derkeeennnn !!!!!!........ Türkçe yazarsan daha anlamlı olur... F.N.A

Yorumu oyla      3      1  
Misafir 12 Mayıs 2013 Pazar 00:37

Cattik vallah bir laf ta geri kalin be mubarekler.Sizin icin demokrasi size olunca guzeldir.Ulkemizin her turlu kalkinmsi cakma ve Wheit Turkleri bayagi rahatsiz etmis anladigim kadariyla.Allah ilimi ve egitimi muslumanlara farz kilmistir bundan boyle kendinizi istirmaya calisin emi...

Yorumu oyla      0      4  
Misafir 11 Mayıs 2013 Cumartesi 22:34

Aysun Kayacı haksız mıydı? Dağdaki çobanla benim oyum bir olmamalı derken sanırım iktidar partisinin yukarılara taşınmasını çok güzel açıklıyordu...Bu ülkedeki okur-yazar oranını düşününce...

Yorumu oyla      4      1  
Misafir 11 Mayıs 2013 Cumartesi 14:22

Vay vay vayy ,demek sizin literaturunuz de sizden farkli gorus bildiren umumi beser Turk ve musluman degil!..Bakiniz ,size Hira dagi kadar musluman Tanri daglari kadar da musluman oldugumu hatirlatirim.Belli ki ikna odalari mucitleriyle gonul ve fikir ittifakiniz var.Kac secimdir millet iktidar partisini yukarilari tasiyor,bi zahmet buna da bir kafa yorunuz.Biz diyoruz ki her ya oldugu gibi gorunsun ya da gorundugu gibi olsun...

Yorumu oyla      0      7  
Rahmi Turan, Memleketim,
İnternet oku, Turktime, medya,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
ABD ve Rusya ile yapılan Güvenli Bölge mütabakatları Türkiye'ye fayda sağlar mı?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
dolar
Christoph Daum
sınav stresi
Endonezya
voleybol
uzaktan çalışma
Fatih Erbakan
Numan Kurtulmuş
Milletvekili