E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

MİLLİYETÇİ SANATÇILAR DEMOKRATİK AÇILIMA NE DİYOR? İŞTE ONLARIN GÖRÜŞLERİ... 

"Demokrasi açılımına sanat dünyasından destek açıklamaları geliyor. Sezen Aksu, bu açılıma en büyük desteği veren sanatçılardan… Peki milliyetçi cephenin önde gelen isimleri, sesleri ne düşünüyor. İşte onların görüşleri…

30.8.2009 - 07:53

Başbakan'a bir mektup yazarak, "Açılımınızı canı gönülden destekliyorum. Sürecin tamamlanması için elimden geleni yapmaya hazırım. Bu sürece karşı duranları iki cihanda lekeli kabul ediyorum." diyen sanatçıya, Gülben Ergen, İbrahim Tatlıses, Sibel Can gibi ünlü isimler destek verdi. Geçtiğimiz hafta Başbakan'ın "Sanat camiasından duyarlılık bekliyoruz." çağrısından sonra açılıma destek veren sanatçıların halkası her geçen gün daha da genişliyor.

Peki milliyetçi cephenin önde gelen isimleri, sesleri ne düşünüyor. Uğur Işılak, Mustafa Yıldızdoğan, Serdar Gökhan ve Ozan Arif'in Kürt açılımı ile ilgili görüşlerini aldık. Zaman zaman telefonda sesler yükseldi, sürece ilişkin endişeler, eleştiriler dile getirildi, her biri olaya farklı bir pencereden baktı. Bazen de ortak noktalarda buluştular.

Sürece ilişkin en olumlu yaklaşım Uğur Işılak'tan geldi. O çok geç kalınmış bir sürecin bugün konuşulmasından oldukça memnun ve bu olaya politik yaklaşmak yerine daha çok bir insanlık sorunu olarak bakmak gerektiği görüşünde. Dönem dönem Güneydoğu'ya gidip orada insanlarla hasbihal eden Işılak soruna yakın durdukça, insanlarla kaynaştıkça olayın çok farklı boyutlarının gözler önüne serildiğini söylüyor. Bu yüzden de ona göre türlü imkânsızlıkların ortasında, kapıların kapandığı, çaresizliğin baş gösterdiği bir ortamda çocuk yaşta dağa çıkan insanları terörist olarak damgalamayı çok da insani bulmuyor. Işılak her alanda olduğu gibi Kürt meselesinde de demokratik açılıma ihtiyaç olduğunu ısrarla belirtiyor. Bir dönem MHP'den milletvekili aday adayı olan Serdar Gökhan konuya mesafeli yaklaşıyor. Hükümetin bu süreçte farklı çevrelerde görüş alışverişinde bulunmasını olumlu bulduğunu söyleyen Gökhan sürece destek vermek için içeriği bilmek istediğini söylüyor. Açılımın içeriğinin açıklanmamasına itiraz eden isimlerden biri de Mustafa Yıldızdoğan. Yıldızdoğan; "Bizim millet olarak Kürtçe konuşan vatandaşlarımızla hiçbir problemimiz yok ve de olamaz. Bir açılım curcunası aldı başını yürüdü. Hükümetin ortaya koyduğu tek bir cümle yok." diyor. İhmalle yılların geçtiğini söyleyen Ozan Arif ırkçı olmadığını söylüyor. O, akan kanın çılgın olmayan herkesin durmasını isteyeceği görüşünde, fakat bu noktada acele bir şeyler yapmaya çalıştığını düşündüğü AK Parti hükümetinin yaptıklarını samimi bulmuyor.

Irkçı anılmak istemiyorlar, yıllarca bu toprakların Güneydoğu'sunun ihmal edildiğini kabul ediyorlar. Yıllarca askıya alınmış Kürt sorununun varlığını kimisi kabul ediyor kimisi ise sadece bir terör sorununun olduğunun altını çiziyor. Uğur Işılak gibi kimisi açıktan hükümete destek veriyor, kimisi Serdar Gökhan gibi olaya mesafeli yaklaşmayı tercih ediyor, kimisiyse Ozan Arif ve Mustafa Yıldızdoğan gibi sert çıkıyor. Milliyetçi cephenin sanatçılarında tam bir birlik hakim değil. Tek ortak buluştukları nokta PKK ve Abdullah Öcalan'ın içinde yer alacağı bir çözümün asla gerçekliğinin olamayacağı.

 

 

 

Bu ülkenin tek problemi terör örgütü

İmralı canisinin ve Karayılan'ın "sözde yol haritası" ile bir yol alınamaz. Bu, Türkiye devletine yakışmayan bir durum. Ulusal kanallar PKK ve İmralı canisini psikolojik söylemlerle normalleştirme gayreti içindeler. Açılımın mimarları davullu-zurnalı çocuklarını askere gönderen annelerin ay yıldızlı tabuta sarılı çocuklarını geri aldıklarında yaşadıklarını düşünmeli. Ben 20 yıldır bu ülkede birlik ve beraberlik üzerine şarkılar söylüyorum. Türkiye'nin tek problemi terör örgütüdür. Benim gibi milliyetçi bir sanatçı Muş'ta, Van'da, Bingöl'de stadyum konseri veriyorsa gerisi angaryadır.

 

Aç kalan insan her şeyi yapar

Bu konu teröristlerle konuşulacak bir konu değil. Hükümetin açılımında tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. İçişleri Bakanı'nın farklı çevrelerle görüşmesi, fikir alması doğal ama tam olarak ne yapmaya çalıştıklarını bilmiyoruz. Ben bu işin baştan beri gizli kapaklı yapılmasına karşıyım. Öncelikle hükümetin paketinin içerisinde neyin olduğunu görsem evet veya hayır diyeceğim fakat bunu bilmiyorum. Aslında çok geç kalınmış bir konu. 40 bin tane kan dökülmüş, Güneydoğu bakir bırakılmış, kültür seviyesi, yaşam seviyesi bir türlü iyileştirilmemiş. Zamanında fazlasıyla bölge ihmal edilmiş. Aç kalan insan her şeyi yapar. Artık gençlerin dağa çıkmaması gerekiyor. Elbette ki bu sorunun çözülmesi gerekiyor ve bunun devlet iradesiyle olması gerekiyor. Benim bir sürü Kürt arkadaşım var. Benim Kürtlere bir lafım yok ama PKK ve Öcalan'la yol alınamaz. Devlet düşmanlarına karşıyım.

 

Bu süreç başarılı olursa destekleyenler tarihe geçecektir

Ben Güneydoğu'ya gittiğimde, oradaki insanlarla konuştuğumda olayın arkasında bambaşka şeylerin olduğunu gördüm. Çok nüfuslu aileler, sürekli maddi sıkıntı var, çocuk ne yapıyor? 17 yaşına geldiğinde ilk fırsatta evi terk ediyor. Aileden kurtulup özgürlüğünü ilan etmek ilk hedefi oluyor. Birçoğu, devlet düşmanı olduğu için PKK'ya, terör örgütüne bulaşmıyor. Dağda beyinleri yıkanıyor ve terörist oluyorlar. Şimdi ben böyle bir gence nasıl terörist diyebilirim. Bu konu çok kritik bir konu. Bu olayı destekleyen insanlar eğer süreç başarılı olursa tarihe geçecektir. Hakikatin yanında olanlar kahraman olacaktır. Belli bir kesim de vatan haini ilan edilmemek için susmayı tercih ediyor. Bu konuya politik olarak bakanlar var, ben onları kınıyorum. Politik konuşanları da samimi bulmuyorum.

Tabii bu süreci suistimal etmeden, terörizmi yapmış insanlara söz söyletmeden, geçmişinde terör olan insanlarla bir araya gelmeden çözmek gerekiyor.

 

 

Başbakan da Bahçeli de samimi değil

İhmalle yıllarımız geçti. Fakat ben hükümetin böyle bir zamanda acele bir şekilde "yılbaşına kadar bu sorunu çözeceğiz" çabasını anlamış değilim. Cumhurbaşkanı sürekli önümüzde bir fırsat var deyip duruyor, ben bu fırsatın hâlâ ne olduğunu göremiyorum. Güneydoğu'da yaşayan halkın mağduriyetinin giderilmesinden yanayım. En iyi refah düzeyinde yaşamaları gerektiğini düşünüyorum. Fakat şehit kanlarını bize unutturmaya çalışmalarını, vatanın birliği, milletin bütünlüğünü tartışılır hale getirmeleri noktasında yapılmaya çalışanların samimi olduğuna inanmıyorum. AK Parti yıllardır iktidarda, neden yıllardır bu işe girişmedi de şimdi acele bir şekilde hareket ediyor? Ben ırkçı değilim. Bu işi dayatanları da bu işe karşı çıkanları da samimi bulmuyorum. Devlet Bahçeli'nin de söylemlerinde samimi olduğunu düşünmüyorum.

Ben yıllarca demokrasinin yoksunluğundan sıkıntı çekmiş bir adamım. Fakat devletin varlığını, üniter yapısını tartışılır bir hale getiren demokrasiye ben inanmıyorum. Akan kanın durmasını kim istemez, çılgın olmayan herkes ister ama yıllarca farklı ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılmış bir yara iyileşmez. Tam tersine daha fazla acı verir. (zaman)


YORUMLAR
Toplam 15 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen 2 yorum var.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

• İmlası çok bozuk,
• Büyük harfle yazılan,
• Habere değil yorumculara yönelik,
• Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
• Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
• Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 12 Eylül 2010 Pazar 00:43

Bir Konyalı ve bir Mustafa YILDIZDOĞAN hayranı olarak eğer kendisi HAYIR cephesinde yer alacaksa bizleri büyük bir hayal kırıklığına uğratacağını bilmesini isterim

Yorumu oyla      0      1  
asena 5 Mayıs 2010 Çarşamba 15:23

bu nasıl iştir ki bana anamı babamı bacımı abimi öldüreni affetmemi istiyorlar üzülür ama affedersek bile baş tacımz yapmayız buna asla izin vermeyiz

Yorumu oyla      0      0  
asena 5 Mayıs 2010 Çarşamba 15:17

ugur ışılak a kesinlikle katılmıyorum aynı şeyler osmanlı devletininin son zamanlarındada olmuştu arkada cok başka şeyler var hicbir sey dedikleri gibi olmayacak açılım dedikleri kürtleri baş tacı yapmak olcak kesinlikle ırkcı degilim ama sonucta biz türküz

Yorumu oyla      0      0  
bozkurt 23 Nisan 2010 Cuma 22:03

uğur ışılak abime saygı ve sevgilerimi sunuyorum. ve adam gibi adam arıyorsa alem işte burada uğur ışılak gerisi teferruattır.çünkü ilayı kelimetullah davasını yaşayan ve yaşatan bir insanlık abidesidir kendisi ve bizim gibi ülkücüleri çok güzel temsil etmektedir, ALLAH razı olsun senden ve senin gibilerden... bu dava burada bitmez bir gün gelecek ŞANLI OSMANLI bir daha kurulacak bundan hiç şübheniz olmasın... ALLAH a emanet olun...

Yorumu oyla      0      1  
Ayse Keksin 11 Ocak 2010 Pazartesi 11:40

Ben Mustafa Yildizdoganin görüslerine bayiliyorum ,sanirim konyali oldugu icin!!!!!!!!

Yorumu oyla      1      0  
yusuf-EKİM- 25 Aralık 2009 Cuma 18:40

sayın ışlakbey üstünüz TÜRKÇE,yikabullenirken sizaltdilleri neredençıkadınız

Yorumu oyla      0      0  
Oğuz 20 Aralık 2009 Pazar 17:54

Zaman gazetesi,Milliyetçiliği ABD uşaklığı olarak biliyor.Kabuğundan çıkıp soyunu sopunu unutan,Uğur Işılak ne Milliyetçisi acaba,milliyetçi gençlerin parasıyla palazlanan alalade biri.

Yorumu oyla      0      0  
Yeni ve Eskiye Dair Ne Varsa!!. 30 Ağustos 2009 Pazar 23:57

Bu Haberde Ciddiye Alinacak Tek Kisi Ugur Isilak`dir!!Oda Kendisine Yakisacak Sekilde Cevabini Vermisdir!!Tesekkür Ediyoruz Sayin Isilak Bizi Yaniltmadiniz!!Tebrikler!!.Diger Arkadaslar Alinmasin!!Ne Demek Istedigimi Kendileri Cok Iyi Bilirler!!Hangi Sartlardan Buralara Geldiklerini En Iyi Kendileri Biliyorlar!!Hitap Ettikleri Piyasaya Göre Cevap Vermisler!Ozgür Iradeleri Ile Cevap Verecek"CESARETLERI"Malesef Hala Olusmamis!!"SANAT"ci Ayni Zamanda"ER"Olandir!!Rahmetli Ahmet Kaya Gibi!!Anliyana!.

Yorumu oyla      0      0  
emin 30 Ağustos 2009 Pazar 22:53

milleti meydana getiren unsurlardan en önemlilerinden biri olan dil birliğini ortadan kaldırmakla,etnik gruplara sözde bir takım demokratik haklar vgeriyorum düşüncesiyle hareket etmek milletin bütünlüğünü bozmaya yönelik çabalar olarak görülmektedir.Bu çabaları gösterenler hain değilde nedir?Aç kalan herşeyi yapar anlayışı çok yanlış bir düşünce,inançlı bir insan,devletini ve milletini seven bir insan kesinlikle ne olursa olsun bölücülük düşüncesi/faaliyetleri içerisinde olamaz.

Yorumu oyla      0      0  
Ringmaster 30 Ağustos 2009 Pazar 18:17

Aç kalan insan her şeyi yapar güzel bir açılım.aç bırakılan doğurduğu nesli bile bile açlığa mahkum edenler ne yapar?kardeşlerine dostlarına saldırıp ihanet yapar.bunu da ağası,şıhı adına yapar.oher zaman aç.hala amerikalı zencilerin 1960 lar öncesindeki haklarının çok gerisinde marabalar.

Yorumu oyla      0      0  
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
General Dostum Turktime’a Konuştu: Taliban Güçlendi Ama Onları Ben Yok Ederim!
Hamid Karzai ile ittifak kurup seçimlere girmek için Afganistan’a dönen ...
E.Albay Türemen: Karadayı Darbe Konseptine Uymayan Subayları Ankara’dan Uzaklaştırdı!
Karadayı darbe hazırlığı için subayları nasıl fişledi? Darbe konusunda ...
Büyük Yangından Önceki Son Röportajı Turktime Yaptı… Özbey: İstanbul Kötü Yönetiliyor!
Birkaç gün önce yanarak kül olan Avrupa’nın en büyük gösteri merkezi İstanbul ...
 
Adnan Oktar Turktime’a Konuştu: Said-İ Nursi'yi Atatürk Konusunda Yanılttılar!
Evrim teorisine karşı onlarca eseri, şatafatlı hayatı ve ilginç çıkışlarıyla ...
Erhan Göksel: Teslim Bayrağı Çeken Büyükanıt Divan-ı Harp’te Yargılanmalı!
Sınır ötesi harekat yapıldığı zaman aslında sanıldığı gibi bir harekat ...
Fatih Karaca: Tuncay Özkan Grubun’dan Kimseyi İşten Atmadık, Kendileri Ayrıldı...
Aralarında Kanaltürk ve Bugün Gazetesi'nin de bulunduğu Koza-İpek Medya ...
 
Emniyet Genel Müdürü Köksal: Gazeteciler İçin Özel Dinleme Yok…
Türk basınının lokomotif gazetelerine dahi röportaj vermeyen Emniyet Genel ...
Kızılay Başkanı Küçükali Turktime'a Konuştu: Veli Küçük'ün Kızılay’dan İhale Aldığını Sizden Öğrendim!
Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali'den Turktime'a çarpıcı açıklamalar: ...
Türköne Konuşuyor: Eşimle Aram Kötü Olursa, Ak Parti'ye Muhalefet Ediyorum… MİT İşe Yaramaz, İlhan Selçuk Faşist, Çatlı Arkadaşımdı... Türkeş Bana Komünist Derdi…
Zaman’dan başka gazetede yazmam… Çok yakında medya savaşı çıkacak… Milliyetçilik ...
 
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Medya
  •Güncel
  •Siyaset
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Teknoloji
  •Sağlık
  •Spor
  •Kültür
  •Güncel
  •Siyaset
  •Medya
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Sağlık
  •Spor
  •Kültür
  •Aktüel
  •Güncel
  •Aktüel
  •Kültür
  •Spor
  •Sağlık
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Medya
  •Siyaset
•galatasaray
•Vladimir Putin
•ihracat
•Vedat İnceefe
•İslam
•Okan Buruk
•ygs puan
•TBMM
•Katar