E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Numan Kurtulmuş Talat Atilla'ya Konuştu... 

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Güneş Gazetesi Ankara Temsilcisi Talat Atilla'ya çarpıcı açıklamalarda bulundu...

22.1.2014 - 23:29
Numan Kurtulmuş Talat Atilla ya Konuştu...

İşte o röportaj...

 

 

Kurtuluş savaşı kahramanlarından binbaşı Numan Kurtulmuş’un torunu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, her kesime açık diyalog kültürüne rağmen, siyaseten hedef olan bir siyasetçi. Geçmişte liderliğini yaptığı Saadet Partisi’nin iftar yemeğinde çirkin bir saldırıya uğrarken, yakın zamanda Genel Başkan Yardımcılığı’nı yaptığı Ak Parti’de de, montaj olduğu kısa sürede anlaşılan bir kasetle de imaj suikastine uğramaktan kurtulamadı.

İktidar partisinin en güçlü isimlerinden Kurtulmuş, Ankara Temsilcimiz Talat Atilla’nın sorularını yanıtladı.

Buyurun…

Bir demecinizde, cemaati eleştirirken, “üst yapı siyasi aktör gibi davranıyor” dediniz. Cemaatin yönetiminde olmayanlar, Cemaatin üst düzeyinin Ak Parti’ye olan tavrını sizce benimsemiyor mu?

KURTULMUŞ: Bu olaylar dolayısıyla bütün bir camianın topyekun eleştirilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Ve bu süreçler içerisinde cemaatin büyük bir kitlesinin de olan bitenden rahatsız olduğunu görüyorum. Olan biten şudur; herhangi bir cemaat ile siyaset arasındaki çekişmeden bahsediyoruz. Cemaatlerin amacı insanları olgunlaştırmak, Allah’a yakınlaştırmak, manevi bakımdan daha dingin bir hale gelmelerini sağlamak.

Bu faaliyetlerini icra ettikleri sürece hiçbir problem yok. Ama ne zaman ki cemaatler siyaseti kontrol etmeye niyetlendilerse geçmiş dönemlerde de problemler oldu. Esas mesele budur. Dini ya da seküler bir cemaatin ya da cemiyetin Türkiye’nin meseleleri ile uğraşmasına, projeler üretmesine, yaymasına, hatta bu fikirler çerçevesinde birtakım baskı grupları kurmalarına asla karşı değiliz. Ama, ne zaman ki bunları aşıp siyaseti biz yöneteceğiz, bürokrasiyi biz yönlendireceğiz demeye başlanıyorsa orada sorun ortaya çıkıyor.

Cemaat’te bir ayrışma olur mu?

KURTULMUŞ: Bu, nasıl ki bizi rahatsız ediyorsa aynı cemaatin içinde olan geniş bir kitleyi de rahatsız ediyor. Kaldı ki bu kitle daha yakın zamanda yapılan seçimlerde çok aktif bir şekilde iktidar partisinin oy alması için işin içerisine girmiş bir kadro. Şimdi o insanlar, cemaatin siyasete hükmetme çabalarını benimsemiyorlar. Cemaat içinde bir grubun siyaseti yönetme çabası içinde olduğu açıkça görülüyor.

 

Siz de bir montaj kasetle hedef alındınız. Ama işin gerçeği kısa sürede anlaşıldı. O kaseti gördüğünüzde ne hissettiniz? Bunu yapan sizce cemaat miydi?

KURTULMUŞ: Görünce şaşırdım ama kendimden emin olduğum için böyle bir meselenin gerçeğinin çok kısa sürede ortaya çıkacağını biliyordum. Ama çok adice, insanlık dışı, insanın şahsiyetine yapılan açık bir iftiraydı. Allah yardım etti, Diyor ya şair; “yardımcısıdır doğruların hazreti Allah”, 1.5 saat içinde meselenin aslını ortaya çıkardı. Bu iftirayı kim attıysa, komployu kim düzenlediyse eline yüzüne bulaştırmış oldu.

Doğrudan doğruya Allah’ın teyidinin, desteğinin açıkça görünmesidir. Allah biliyor, şaşırmadım değil. Ama deşifre edileceğini biliyordum.

 

 

KİM YAPTI BİLMİYORUM AMA BANA YAPILAN KOMPLO ORGANİZEYDİ!

 

Kim yaptı sizce?

KURTULMUŞ: Kimin yaptığını bilmiyorum ama çok profesyonel bir şekilde yayıldı. Kısa bir sürede TT haline getirildi. Yurt dışından 5-6 site üzerinden aynı anda görüntüler yayına sokuldu. Organize bir çalışmanın olduğu görülüyor. Hem tweeter üzerinden, hem telefonla arayan yüzlerce insan oldu. Bunların bir çoğu bizimle aynı siyasi görüş içinde olmayan insanlar. Hepsi “Böyle bir komploya inanmıyoruz.” dediler.

Böyle bir büyük operasyonu yapmak için büyük bir küresel akla ihtiyaç var. Kim bu küresel akıl? Siyaset, bu küresel akılın adını koymakta biraz tereddüt etmiyor mu?

KURTULMUŞ: Hayır, durum net. Bu aslında sadece Türkiye ile ilgili bir operasyon değil. Bütün dünyada kaos lobisi kendi çıkarlarını ülkelerin iç çatışmalarında görüyorlar. ABD’de de, AB’nde de, İslam ülkelerinde de bu tür hedefleri olan çevreler var. Ama hiçbir devleti tek başına yalın olarak bu konuda suçlayamayız. Mesela ABD’de Obama yönetimi ya da Rusya’da Putin de zaman zaman kaos lobisinin saldırılarıyla karşı karşıya.

Kim bunlar?

KURTULMUŞ: Mesela Neo-Con’lar, İsrail’in yayılmacı politikalarını savunanlar, silah tüccarları, petrol ve doğalgaz üzerindeki hâkimiyetlerini sürdürmek isteyenler, küresel faiz lobisi. Bunların yanında dünyanın her yerinde barışı savunan çevreler de var. Dolayısıyla bizim işimiz barışı savunan çevrelerle sorunları müzakereler yöntemiyle çözmeye çalışmak.

17 Aralık operasyonu ile başlayan süreç sandığa nasıl yansıyacak?

KURTULMUŞ: Son kamuoyu araştırmaları da gösteriyor ki, hiçbir tesiri olmadı. Bundan sonra bu operasyonu yapan çevrelerin bunu bir kez daha düşünerek başka şeyler yapabileceğini tahmin ediyoruz. Halkın yüzde 70’inden fazlası bunun dış kaynaklı bir operasyon olduğuna inanıyor. Millet diyor ki kardeşim yolsuzlukların sonuna kadar üstüne gidilsin. Ama bunu yaparken hiçbir şekilde Türkiye devleti zayıflatılmasın. Bu operasyon dış kaynaklı operasyondur. Asıl hedefi hükümete zarar vermek, Türkiye’ye zarar vermektir. Dolayısıyla, milletimiz yolsuzluk meselesiyle dış kaynaklı operasyonu birbirinden ayırmasını bildi. Halkın böyle bir feraseti var. Bizim bu halka meftun olmamızın nedeni de bundandır.

 

BAŞKA OPERASYON YAPACAKLAR!

Operasyonu yapanlar işe yaramadığını görünce başka şeyler yapabilirler dediniz. Ne yapabilirler?

KURTULMUŞ: Muhtemelen başka meseleler ortaya çıkarabilirler. 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimi Türkiye için önemli bir sistem değişikliğinin başlangıcıdır. Artık doğrudan doğruya cumhurbaşkanını halk seçecek. Bu nasıl halk için sevinilecek bir durumsa eski Türkiye’yi yöneten birtakım çevreler içinse rahatsız edici bir durumdur. Eski Türkiye’de kapalı kapılar ardında Türkiye’nin iktisadi ve siyasi elitleri kimi cumhurbaşkanı yapmak istiyorsa onu yaptılar. Artık, halkın istediği birisi doğrudan doğruya halkın oylarıyla cumhurbaşkanı olacak. Bunun için birtakım operasyonlar yapacaklarını tahmin edebiliyorum. Ama bunun halk tarafından görülmüş olması belki başka yollara tevessül ettirecektir. Mesela Türkiye’nin terörist gruplarla bağlantılı bir devlet olduğu imajını doluşturmak isteyen dışarıda çok sayıda mihrak var. Onlarla işbirliği içerisinde olan içerideki mihrakların olduğunu da görüyoruz. Özellikle Suriye’deki terörist gruplarla Türkiye’yi irtibatlandırarak Türkiye’yi Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesine çıkarmak gibi bir senaryoyu dahi kurguluyor olabilirler.

TIR olayı gerçekte ne anlama geliyor? Hakan Fidan’ın gözaltına alınmak istemesiyle başlayan sürecin bir devamı olarak görenler var. Gerçekten de burada asıl hedef MİT üzerinden hükümet mi?

KURTULMUŞ: Bu aslında 7 Şubat’tan bu yana devam eden bir süreç.. Bu süreci, Gezi ile başlatmak değil de 7 Şubat’la başlatmak daha doğru olur. TIR olayı ve muhtemelen benzer gelebilecek başka olaylar da bu sürecin devamıdır. Doğrudan doğruya siyasi iradenin, sayın Başbakan’ımızın MİT üzerinden hedef alındığı aşikardır. Ama bunların hiçbirinin sökmeyeceği belli.

Niçin 7 Şubat’tan itibaren MİT’in üzerine gidiliyor?

KURTULMUŞ:Türkiye, Osmanlı’nın çözülüşünden sonra en önemli iç meselesi olan Kürt sorununu tamamen kendi inisiyatifi ile çözmek için büyük bir adım attı. Oslo Görüşmeleri buydu. Çözüm süreci de bunun devamıydı. Türkiye’nin böyle milli bir adım atmaması, bu büyük belanın Türkiye’nin başından defedilmemesi için birileri devreye girdi. Siz kim oluyorsunuz da kendi başınıza bu işi çözmeye çalışıyorsunuz deniliyor. Olayların temel nedeni budur.

İki partiye genel başkanlık yaptınız. Siyasi konjonktür açısından da önünüz açıktı sizin. Ak Parti’ye katılarak fedakarlık yaptığınızı düşünüyor musunuz?

KURTULMUŞ: İlkeli siyaset yapıyorsanız, siyaseti milletin duasını, Allah’ın rızasını kazanmak için yapıyorsanız siyasetin içinde bulunmak başlı başına bir fedakârlıktır. Ak Parti’ye katılma sürecinde hem Türkiye’nin o günkü şartlarını, hem de muhtemel gelişmelerini göz önünde bulundurarak milletin iradesini tahkim etme yönünde bir ihtiyaç olduğunu ve bu çerçevede sorumluluklarımız bulunduğunu düşünerek o kararı aldık. Uzun bir müzakere ve istişare sonunda kamuoyunun da taleplerini dikkate alarak bu bütünleşme kararını aldık. Ve bunun da ne kadar isabetli bir karar olduğunu aradan geçen süre içerisinde gördük.

 

 

MİLLİ GÖRÜŞ’Ü BUGÜN AK PARTİ TEMSİL EDİYOR!

 

Milli Görüş’ün siyasete kazandırdığı bir siyasetçi olarak hem Milli Görüşü hem Ak Parti’nin ruhi zeminini biliyorsunuz. Sizce bir fark var mı?

KURTULMUŞ: Milli görüş dediğiniz şey sadece bir partiyle ya da kişilerle kısıtlı değildir. Bu milletin bu topraklardaki bir büyük medeniyet tecrübesinin özetidir. Kültürde ve sanatta nasıl bir birikime sahipsek siyasette de bu böyle. Ben Milli Görüş’ü kişilerden ya da partilerden çok böyle anlarım. O duruş şu anda Ak Parti’de tecessüm ediyor. Bu tarihsel sorumluluğa bugün Ak Parti sahip çıkıyor.

Türkiye’nin ekonomik krizlere bu kadar dayanıklı olması iç ve dış çevrelerde tam olarak tanımlanamıyor. Bunun sebebi nedir?

KURTULMUŞ: Türkiye, 2002’deki Türkiye değil. Türkiye geçtiğimiz dönemde makro ekonomik dengelerini kurdu. Krizlere karşı güçlü makro ekonomik yapısıyla ayakta durabiliyor. Şimdi, 2013-2023 süreci içerisinde hedefimiz makro ekonomik başarıları mikro ekonomik başarılarla taçlandırmaktır. Kriz çıkarmak isteyenlerin her türlü kumpaslarına rağmen ülke bu istikamette yoluna devam edecektir.

 

DEMOKRATİK MEŞRUİYET ASLA PAYLAŞILMAYACAK

Paralel yapıyla mücadele ne kadar sürecek? Ne zaman biter?

KURTULMUŞ: Demokrasilerde bir numaralı soru, demokratik meşruiyetin kaynağı nedir? Demokratik meşruiyetin kaynağı halkın iradesidir. Bir hükümet halkın iradesiyle iş başına geldikten sonra demokratik meşruiyeti hiçbir iç ve dış vesayet odağı ile paylaşmaz. Bir STK ya da lobi olarak herkesin kendi görüşlerini hükümetle paylaşmasına eyvallah. Bundan memnun da oluruz. Ama bunun dışında her kim demokratik meşruiyetin paydaşı olmaya kalkarsa buna meşru hiç bir hükümet müsaade etmez. Bugün olan şey de budur. Herhangi bir yapı hükümetin koalisyon ortağı değil. Seçimle almadığı bir gücü kimse kullanamaz.  Dolayısıyla bu sağlanana kadar Türkiye’de taşlar yerine oturmaz. Hükümet demokratik meşruiyetinin farkındadır. Bu gücünü tabii ki kullanacaktır.

Diyalog kapısı kapandı mı? Geriye dönüş mümkün mü?

HERKES SINIRLARINI BİLMELİ

KURTULMUŞ: Bir siyasi parti ve bir cemaat aynı kulvarda yarışan iki rakip değildir. Öyle bir mücadeleden bahsetmiyoruz. Ama maalesef cemaatin içinden bazı arkadaşlar bunu bir siyasi parti ile rekabet hatta hükümete ortaklık hatta hükümeti yönetmek ve yönlendirmek şekline çevirirlerse, sıkıntı burada. Tekrar ediyorum, demokratik meşruiyet asla paylaşılmayacaktır, taşlar yerine oturacaktır. Herkes kendi sınırlarını bilirse, sorun kalmayacaktır.

Makam odanızdan dışarıya baktığınızda, içinizden neler geçiriyorsunuz? Kendinizi dinlediğinizde, “Keşke yapmasaydım, ya da kendinizi ödüllendirdiğiniz eylem ya da düşünceleriniz” neler?

KURTULMUŞ: Hayatım boyunca çok şükür keşke dediğim bir eylemim olmadı. Bunun temel sebebi çok küçük yaşlardan itibaren “keşke şeytan işidir” diye düşünenlerdenim. Olanda bir hayır vardır. 15 yıldır aktif siyasetin içinde birisi olarak diyebilirim ki imkanım olsaydı da çocuklarımın büyüme süreçlerinde onlara daha fazla zaman ayırabilseydim.

 

YORUMLAR
Toplam 9 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

• İmlası çok bozuk,
• Büyük harfle yazılan,
• Habere değil yorumculara yönelik,
• Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
• Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
• Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 23 Ocak 2014 Perşembe 14:23

hepsi hikaye. dönek değil miydi bu arkadaş. Erbakan Hoca' ya akp oligarşisi gibi bu adam da ihanet etti ve küresel güçlerle TC aleyhine işbirliği yaptılar. Bu sebeple dış mihraklardan en son söz etmesi gereken kişiler bunlardır.

Yorumu oyla      2      0  
Misafir 23 Ocak 2014 Perşembe 13:23

Sayın Atilla, Numan Bey'e hükümetin rüşvet ve yolsuzluklara karıştığı iddia olunan bakanları hakkındaki C.Savcılığı fezlekelerinin, neden 3 haftadır Adalet Bakanlığında tutulduğunu ve TBMM ne gönderilmediğini de sormanız gerekmez miydi?

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 23 Ocak 2014 Perşembe 12:14

Karizman kötü çizildi..karunlar arasına girdin..söylediklerinin inandırıcılığı yok..inandırıcılığın da yok..

Yorumu oyla      3      0  
Misafir 23 Ocak 2014 Perşembe 10:23

"Harun gibi geldiler Karunlaştılar.." diyen Numan Kurtulmuş.Şimdi KARUNLARLA BİR OLDU HARUNLARI KARALIYOR...KADİR BİLE BU ŞAHSA İNANMAZ....

Yorumu oyla      7      0  
Misafir 23 Ocak 2014 Perşembe 10:20

Benim için hayal kırıklığıdır Numan Kurtulmuş. Mevcut Bakanlardan Ali Babacan ile birlikte. Boş yere biz hiç yolsuzluk yapmadık diye savunmasınlar kendilerini, şu anda yaptıkları tam anlamıyla erketelik.

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 23 Ocak 2014 Perşembe 08:47

Demiş ki şu anda Milli Görüşü AKP temsil ediyormuş... Hangi kısmını tam olarak? "Görüş" kısmını mı?

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 23 Ocak 2014 Perşembe 08:12

Geç bunları anam babam bir kalemde hocaaa. Hırsızı şifalı sularda bin kez de yıkasanız, bin kez de Hacca gönderseniz hırsız yine hırsızdır Hocam. Dolayısıyla sizlere hırsızları savunmayı hiç ama hiç yakıştıramadım. Sizin siyasi hayatınız bitmiştir.İtelemeyle, kakalamayla, montaj ve yamayla gelebileceğiniz son nokta burasıdır.İnançlı insansınız lakin bu işlerin nesini savunursunuz anlayamıyorum. Yoksa hafazanallah imanınız mı zayıfladı ne?

Yorumu oyla      3      0  
Misafir 23 Ocak 2014 Perşembe 01:32

yolsuzluk hırsızlık rüşvet diz boyu olmuş. hala neyi tartışıyoruz ? haram lokmalar yiyenin boğazında kalsın , Allah yedi sülalelerini kanser etsin , dert versin derman buldurmasın.

Yorumu oyla      4      1  
Misafir 23 Ocak 2014 Perşembe 00:47

gözümden düştün..kendinide düşürdün.

Yorumu oyla      3      1  
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Aylin Kotil Turktime’a Konuştu
CHP Beyoğlu Belediye Başkan Aday Adayı Aylin Kotil Turktime’ı ziyaret ...
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya Turktime'a Konuştu
MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya: GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE ...
Şahin Mengü: Baykal Ortaya Çıkacak ve…
CHP’nin önemli isimlerinden Şahin Mengü Turktime’ı ziyaret etti ve Talat ...
 
Şahin Mengü Turktime’a Konuştu
CHP’nin önemli isimlerinden Şahin Mengü Turktime’ı ziyaret etti ve Yönetim ...
Gürsel Tekin Turktime’a Konuştu
CHP’nin iki numaralı ismi Gürsel Tekin Turktime'ı ziyaret etti. Tekin, ...
Kılıçdaroğlu; El Parasıyla Gerdek Olmaz...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Talat Atilla'ya gündemin sıcak konularını değerlendirdi.
 
Haluk İpek Talat Atilla'ya Konuştu: CHP'ye Sıfır Taviz Verdik
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Haluk İpek Türkiye’nin ...
AKP Gaziantep Milletvekili Şamil tayyar Turktime’a Konuştu
AKP’den Gaziantep Milletvekili seçilen Star Gazetesi eski Ankara Temsilcisi ...
Kılıçdaroğlu: Dua Etmeden Uyumam
CHP Lideri kemal Kılıçdaroğlu Turktime Yönetim Kurulu Başkanı ve Güneş ...
 

Bunlar da ilginizi çekebilir...

SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Medya
  •Güncel
  •Siyaset
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Teknoloji
  •Sağlık
  •Spor
  •Kültür
  •Güncel
  •Siyaset
  •Medya
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Sağlık
  •Spor
  •Kültür
  •Aktüel
  •Güncel
  •Aktüel
  •Kültür
  •Spor
  •Sağlık
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Medya
  •Siyaset
•beşiktaş
•bist
•İstanbul
•MERSİN
•Afganistan
•Brezilya
•Ankara
•muhsin yazıcıoğlu
•Carlos Arroyo