E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

İLK ÇIKIŞ ÖZAL’DAN: ANNEANNEM KÜRT! İŞTE ÖZAL’DAN GÜL’E DEVLETİN ZİRVESİNİN KÜRT AÇILIMI 

Demokratik çözümün gerekliliğine inanan Turgut Özal, ilk açılımını “Benim anneannem de Kürt’tü” cümlesiyle yaptı. Kürtçe eğitim ve yayın da ilk kez Özal döneminde gündeme geldi. İşte Gül'ün açıklamaları tekrar anımsanan Özal dönemi ve bitmeyen açılımın öyküsü!

15.5.2009 - 07:51

Başlarken...
Terör, PKK, Güneydoğu, Kürt sorunu... Adını bile koyamadığımız 'bu sorunla' 25 yıldır yaşıyoruz... Türkiye'nin sırtında taşıdığı büyük yük her iktidarın öncelikli gündem maddesi oldu. 1983'te ANAP'la iktidara gelen, 1989'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 8'inci Cumhurbaşkanı seçilen Turgut Özal, çözüme en çok yaklaşan isimdi. Ancak 17 Nisan 1993'te beklenmeyen ölümüyle, kafasındaki projelerin önemli bir kısmı da hayata geçemeden yarım kaldı. Bugün 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkiye halkını" rahatlatacak çözüm arayışında... Gül, Kürt sorununun çözümündeki kararlılığın sinyalini Mart ayında İran'a giderken verdi. "Bekleyin, iyi şeyler olabilir" sözü geçen hafta Prag dönüşündeki, "Çözüme hiç bu kadar yakın olunmadı, fırsat kaçırılmamalı" sözleri ile daha bir anlam kazandı. Gül'ün açıklamaları ile hafızalarda bir anda Özal dönemi canlandı.

12 Eylül askeri müdahalesinden sonra iktidarı devralan Özal, bir yıl sonra PKK sorununu kucağında buldu. "Bir avuç Şaki" söylemiyle önce, bir dizi güvenlik reçetesi denendi. Olağanüstü Hal Bölgesi (OHAL) uygulamasına, koruculuk sistemine rağmen terör eylemleri bitmek bir yana daha da arttı, kangrene dönüştü. Özal, gidişatı fark etti ve dümeni demokratik açılımlara çevirdi. Yeni rotadaki ilk çıkış, "Benim anneannem de Kürt'tü" oldu. Özal artık, "Terörle mücadelede 'en şahin' benim. 21. asırda çözüm sopayla olmaz, özgürlük, diyalog ve iknayla olur" diyordu. Kürtçe'nin serbest bırakılması, Kürt varlığının tanınması Özal'ın gündemindeydi. Bu kapsamda Kuzey Irak'taki Kürt liderler Talabani ve Barzani ile gayri resmi temaslar başladı. SHP kontenjanından parlamentoya giren Kürt kökenli DEP milletvekilleriyle çözüm arayışı hızlandı. Özal'ın bilgisi dahilinde terör örgütü PKK'nın baş aktörü Abdullah Öcalan'la Bekaa'da yapılan ve ateşkesle sonuçlanan görüşme tarih sayfalarındaki yerini aldı. Kürtçe ile ilgili ilk açılım da yine Özal döneminde geldi. Kürtçe kasetler serbest bırakıldı. Hatta Kürtçe TV ile Kürtçe eğitimin fikir babası da Özal'dı.

LOBİLERLE MÜCADELE

Özal'ın Kürt sorununa yönelik projesi efsaneye dönüştü. Özal'a yakın isimlerden ANAP'lı Mehmet Keçeciler, o dönemi anlatırken "Özal, PKK ve terör konusundaki icraatlarını yaptı ve bitirdi. Kürtçe kasetleri serbest bıraktı. Eve dönüş yasaları çıkardı. Bunlar bizim metotlarımızdı" diyor. "Ermeni ve Rum lobisi ASALA'nın yerine PKK'yı ikame etti. PKK meselesi yurtdışından kaynaklandı" iddiasını dile getiren Keçeciler, Özal'ın bu sorunla mücadele yöntemini şöyle anlattı: "PKK terörü Ermeni- Rum lobisinin dirilttiği beladır. Özal da bunun için sorunu dışarıda çözüyordu. Bizim dönemimizde Rum ve Ermeni lobisini dize getirdik. Bunu Yahudi lobisi ile anlaşarak yaptık. Böylece, PKK'nın ABD ve Avrupa'daki sesi kesiliyor, hiç konuşturulmuyorlardı." Özal'ın, PKK'nın dayattığı "federasyon" talebine yönelik tavrını ise en yakınındaki isim Kaya Toperi anlattı. Dönemin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü emekli büyükelçi Toperi, Özal'ın federasyon istediği yönündeki yorumların doğru olmadığını belirtti. "Özal, Türkiye için federasyon modelinin neden doğru olmadığının tartışılmasını istiyordu. Özal'ın çözümü, yerel yönetimlerin yetkisini artırmaktı" dedi. Toperi, şöyle konuştu: "Özal, Talabani ve Barzani'nin Türkiye'nin kontrolünde olmasından yanaydı. Kürtçe kaset onun sayesinde serbest bırakıldı. 'GAP televizyonu birkaç saat Kürtçe yayın yapsa iyi olurdu' dedi ihanetle suçlandı. Özal, bölgeye ziyaretinde vatandaşın birine 'Kürtçe ders veren üniversite kursam oğlunu buraya gönderir misin?' diye sordu. Vatandaşın, 'Hayır' yanıtı karşısında Özal, tekrar sordu; 'Neden?' Vatandaştan, "Nereden iş bulacak?' yanıtını alınca da 'Görüyorsunuz, bölge halkı Türkiye'den ayrılmayı düşünmüyor' yorumu yapmıştı."

Terörün faturası
Terörle mücadeleyle geçen 25 yılın Türkiye'ye faturası ağır oldu. Aradan geçen süre içinde terörle mücadelenin parasal boyutu 300 milyar doları buldu. TSK'nın verilerine 4 bin 970, bin 335 köy korucusu şehit oldu, binlerce vatandaş yaşamını yitirdi. PKK'nın kaybı ise 40 bine ulaştı. Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, 14 Nisan 2009'daki yıllık değerlendirmesinde şunları ifade etmişti : "1993'te toplam iç güvenlik olayı 5717, şehit sayısı 538, hayatını kaybeden vatandaş sayısı 1479 iken; 2008'de toplam iç güvenlik olayı 1602'ye şehit sayısı 138'e hayatını kaybeden vatandaş sayısı ise 51'e inmiştir."

17 yılda neler değişti?
- Terör sorunu vurgusu, Kürt sorunu gerçeğine dönüştü. n Kürtçe kaset tabuyken bugün devlet kurduğu Kürtçe TV kanalından çeşitli lehçelerde yayın yapıyor. n 'Kart, kurt, Kürt" anlayışından 'Türkiye halkı' tanımına geçildi. n Eve dönüş, etkin pişmanlık projeleri derken, bugün artık kapsamlı af tartışılır oldu. n Bağımsız Sosyalist Kürt Devleti iddiasından, üniter yapı içinde çözüm talebine gelindi.

Mehmet Barlas: Öcalan'ın ele geçirilmesi ziyan edildi
Özal'ı çok yakından tanıyan SABAH Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas, o günden bugüne çok şeyin değiştiğini şöyle anlattı: "O gün Öcalan Suriye'deydi, bugün İmralı'da. Irak'ta Saddam vardı, özerk bir Kürt oluşumu yoktu. Özal'ın ilkesel yaklaşımı terörle sonuna kadar mücadeleydi. İkinci söylediği ise Kürt meselesini ele alırken 'özgürlük ve demokrasi içinde ele almak lazım, bu da diyalogla olur' diyordu. Ama Özal PKK ile değil Talabani ve Barzani ile diyalog yolunu seçti. Onları yanına alarak, PKK'yı izole etmeyi denedi. Federasyona karşıydı ama konuşalım, tartışalım diyordu." "Öcalan Türkiye'ye teslim edildiğinde farklı bir şeyler yapılabilirdi. Koalisyon hükümetleri döneminde etkin kararlar alınamadığı için Öcalan'ın ele geçirilmesi ziyan edildi" diyen Barlas, siyasal çözümün gerekliliğinin altını çizdi. Barlas, sorunun sadece güvenlik stratejileriyle çözülemeyeceğini, 'Kürt devleti fobisinden' kurtulmak gerektiğini söyledi.

Sakık: Genel af ilan edecekti
Özal, PKK'ya yönelik genel af hazırlığını Çankaya Köşkü'nde DEP'li milletvekilleriyle paylaştı. Tarihi görüşmenin perde arkasını olayın tanıklarından DTP Muş milletvekili Sırrı Sakık şöyle anlattı: "Özal, PKK'nın komuta kademesini de kapsayacak bir formül üzerinde çalışıyordu. Bizi Şam'a Öcalan'la görüşmeye bizzat kendisi gönderdi. 'Ateşkesi uzatın' mesajı iletti. Bize, 'Partiniz dışındaki bölge milletvekillerini de sürece katın' dedi ancak onlar uzak durdu. Özal, Kürt kimliği ve kültürünün güvenceye alınmasını ve riski de alarak çözmek istiyordu. Ne yazık ki ömrü kafi gelmedi. Acaba!" (sabah)

YORUMLAR
Toplam 13 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen 1 yorum var.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

• İmlası çok bozuk,
• Büyük harfle yazılan,
• Habere değil yorumculara yönelik,
• Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
• Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
• Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 28 Mayıs 2011 Cumartesi 16:58

mlesef ömrü yetmedi sayın özalın. yoksa sorun bu kadar uzamazdı

Yorumu oyla      5      3  
Hasan Tahsin 1 Mayıs 2010 Cumartesi 18:46

Üç yıldır bu sütunlarda kaleme aldığım yorumlarımda anlatmaya çalıştığım hususlar, yukarıdaki manşetin altındaki haberde dile getirilmiş.Özellikle "Lobilerle Mücadele" Başlıklı pasajın içeriğindeki vurgulamaları, üç yıldır biz anlatmaya çalışıyoruz.

Yorumu oyla      2      1  
yılmaz güven 1 Mayıs 2010 Cumartesi 16:46

hepsi boş laflar biz hiçbirzaman güce bakmaksızın haklının yanında yer alırız yani gerçekler herkezi lanetliyorum çözüm masaya otur ab cephe ac yani dil savaşı biz kötülüklere ve cahelete karşıyız insan öldüren her topluma karşıyız hele yargısız infazlara ALLAH ın yaratığı canondan başka kimse alamaz dünyada iki insan var biri iyilik diyeri kötülük biz iyilik tarafındayız dedelerimizin kurduğunu torunlar yıkıyor ALLAH insanı terör olarak yaratmadıeşityaratı şehitlik merdebesi ALLAH yolundeve

Yorumu oyla      1      1  
korkusuz 1 Mayıs 2010 Cumartesi 16:39

hepsi boş laflar biz hiçbirzaman güce bakmaksızın haklının yanında yer alırız yani gerçekler herkezi lanetliyorum çözüm masaya otur ab cephe ac yani dil savaşı biz kötülüklere ve cahelete karşıyız insan öldüren her topluma karşıyız hele yargısız infazlara ALLAH ın yaratığı canondan başka kimse alamaz dünyada iki insan var biri iyilik diyeri kötülük biz iyilik tarafındayız dedelerimizin kurduğunu torunlar yıkıyor ALLAH insanı terör olarak yaratmadıeşityaratı şehitlik merdebesi ALLAH yolundeve

Yorumu oyla      0      0  
korkusuz 1 Mayıs 2010 Cumartesi 16:23

hepsi boş laflar biz hiçbirzaman güce bakmaksızın haklının yanında yer alırız yani gerçekler herkezi lanetliyorum çözüm masaya otur ab cephe ac yani dil savaşı

Yorumu oyla      0      0  
HİLAL..1.. 16 Mayıs 2009 Cumartesi 02:58

SAKİN KAFAYLA İZLEYİN DEMEK .BİZİ 1998.YILINA GÖTÜRÜR.ŞU ANDA SANA DESTEK VEREN ABD..AB.BİRLİĞİ HER ZAMAN SANA AYNI RÖLANSI TANIMAZ.TANIRSA BİLKİ BİR ŞEY VERECEKSİN.SENİN ORDUNDAN BAŞKA VERECEK NEYİN VAR.FIRSAT BU FIRSAT DEYİP,1998 YILINDA YAPILAN HATALAR YAPILMAMALI .YOKSA BU ÜLKE BÖLÜNÜR. KİMSEDE KARŞI KOYAMAZ.BAŞKA PLANLARIN HEPSİ BOŞ LAFTIR. PKK.YA YARDIM ETMEKTİR,PKK.YA ZAMAN KAZANDIRMAK VE ÜLKEYİ İÇ SAVAŞA SÜRÜKLEMEKTİR.TÜRK ORDUSUNA GÜVENİN,DESTEK VERİN.ABD.NİN VE AB.OYUNUNA GELMEYİN.

Yorumu oyla      1      0  
HİLAL..1.. 16 Mayıs 2009 Cumartesi 02:49

HER GÜN ŞEHİT VERİLEN BİR ÜLKEDE ,BARIŞTAN SÖZ ETMEK KİM TARAFINDAN GELİRSE GELSİN BU ÜLKEYE EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR.1998 .YILINDA BU KATİL SÜRÜSÜ BİTMİŞTİ ,NE OLDUDA YİNE CANLANDI.BU GÜN ABD.TESTEĞİNİ ÇEKMİŞ GÖRÜNÜYOR,BARZANİ DENEN HAYİN.ABD.DESTEK VERMEDİ DİYE BAĞIRIYOR.PKK.YALNIZ KALDI SIKIŞTI ,BU DEĞERLENDİRİLMELİ VE BU İT SÜRÜSÜNÜN KÖKÜ KAZINMALI.ASKER BUNU BİLİYOR VE BU İŞİ BAŞARACAKTIR.KANDİLE ELÇİ GÖNDERMEK PKK.YA YARDIM ETMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.DAHA EVVEL DÜŞÜLEN HATAYA DÜŞÜLMEMELİ

Yorumu oyla      0      0  
HİLAL..1.. 16 Mayıs 2009 Cumartesi 02:40

BU YORUMLARLA NEREYE VARACAĞINIZI SANIYORSUNUZ.BU GÜN GENEL AF ÇIKARDINIZ YARIN NE OLACAK,BU İSTEKLER BİTECEKMİ.ANAYASAYI DEĞİŞTİRİN HER TÜRLÜ İMKANI SAĞLAYIN .BU KATİL SÜRÜSÜ ÜLKE İÇİNDE NE YAPACAK ,BOŞ DURACAĞINI SANANLAR YANILIR.BU HAREKETLENMENİN KÖKÜ 1806.YILINA DAYANIR.TEK HEDEF KÜRT DEVLETİDİR.BAŞKADA ÇARE YOKTUR. KİMSE KİMSEYİ ALDATMASIN.SİTELERDE YORUM YAZIP AHKAM KESENLER,ÇOK DEĞİL İKİ SENE SONRA BU YAZDIKLARINDAN PİŞMAN OLACAK.BU KARARI VERENLER ÜLKEYİ İÇ SAVAŞA SÜRÜKLÜYOR.

Yorumu oyla      0      0  
HİLAL..1.. 16 Mayıs 2009 Cumartesi 02:29

TEGO BEY YORUMLARINI ADAM GİBİ YAP.BUNAK DİYE SENİN GİBİ YAĞDANLIKLARA DERLER.ŞEHİDE SAYGINIZ YOK ASKERE SAYGINIZ YOK MİLLETE SAYGINIZ YOK.BU OLAYLAR KAFA KARIŞTIRMAKTAN BAŞKA NEDİR.HALA PKK. NIN NE İSTEDİĞİNİ BİLMİYEN AHMAKLAR SAĞA SOLA LAF YETİŞTİRME PEŞİNDE..DÜN ABD.ARKASINDAYKEN BİZE MEYDAN OKUYAN ALÇAK,DÜN 10.ASKERİ ŞEHİT EDEN ALÇAK.KÜRDİSTANIN HARİTASI ÖNÜNDE NUTUK ÇEKEN ALÇAK.KÜRDİSTANIN HARİTASINI ÇİZDİK SEÖİMDE DİYEN ALÇAKLAR İÇİN HANGİ KAFAYI YORACAKSIN.AKILLI OLUN.AKILLI.

Yorumu oyla      0      0  
Tego Gezerer 15 Mayıs 2009 Cuma 16:39

Sorunlari cözmek kafalari karistirmak degil bilaksi yillardir bizlere dogru diye yutturanlara ve o yutturanlarin oyununu, ezberini bozmaktir. Bazilari da hala yillarca onlara yutturulan dogrularinin dogru olmadigini anlamaya baslayinca kafalari karismaya basliyor ki bu da normaldir. Kaldi ki bir sorunun cözümü icin kafa yormak kafa karistirmak gerek. Kafa bunlatmak degil. Iste bu kafasi bulanan bunaklar diyorlar ki kafa karistiriyorlar. Kardesim bir defa sakin kafayla olaylari izleyin!

Yorumu oyla      0      0  
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Büyük Yangından Önceki Son Röportajı Turktime Yaptı… Özbey: İstanbul Kötü Yönetiliyor!
Birkaç gün önce yanarak kül olan Avrupa’nın en büyük gösteri merkezi İstanbul ...
Adnan Oktar Turktime’a Konuştu: Said-İ Nursi'yi Atatürk Konusunda Yanılttılar!
Evrim teorisine karşı onlarca eseri, şatafatlı hayatı ve ilginç çıkışlarıyla ...
Erhan Göksel: Teslim Bayrağı Çeken Büyükanıt Divan-ı Harp’te Yargılanmalı!
Sınır ötesi harekat yapıldığı zaman aslında sanıldığı gibi bir harekat ...
 
Fatih Karaca: Tuncay Özkan Grubun’dan Kimseyi İşten Atmadık, Kendileri Ayrıldı...
Aralarında Kanaltürk ve Bugün Gazetesi'nin de bulunduğu Koza-İpek Medya ...
Emniyet Genel Müdürü Köksal: Gazeteciler İçin Özel Dinleme Yok…
Türk basınının lokomotif gazetelerine dahi röportaj vermeyen Emniyet Genel ...
Kızılay Başkanı Küçükali Turktime'a Konuştu: Veli Küçük'ün Kızılay’dan İhale Aldığını Sizden Öğrendim!
Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali'den Turktime'a çarpıcı açıklamalar: ...
 
Türköne Konuşuyor: Eşimle Aram Kötü Olursa, Ak Parti'ye Muhalefet Ediyorum… MİT İşe Yaramaz, İlhan Selçuk Faşist, Çatlı Arkadaşımdı... Türkeş Bana Komünist Derdi…
Zaman’dan başka gazetede yazmam… Çok yakında medya savaşı çıkacak… Milliyetçilik ...
Cem Uzan Turktime'a Konuştu: Beni Kesebilirsin, Öldüerbilirsin ama Bana İnananlara İhanet Ettiremezsin!!!
Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan Türk Basınında evinin kapılarını ilk ...
MENDERES TURKTİME'A KONUŞTU! : “AĞAR, DEMOKRASİNİN YANINDAN BİLE GEÇMEMİŞTİR!”
Sağ siyasetin patent sahibi ve DP’nin biyolojik ve siyasi varisi Aydın ...
 
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Medya
  •Güncel
  •Siyaset
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Teknoloji
  •Sağlık
  •Spor
  •Kültür
  •Güncel
  •Siyaset
  •Medya
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Sağlık
  •Spor
  •Kültür
  •Aktüel
  •Güncel
  •Aktüel
  •Kültür
  •Spor
  •Sağlık
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Medya
  •Siyaset
•Gökhan Töre
•ihracat
•Euro
•işte benim stilim
•Tarsus
•Emporio Armani
•meb
•2013
•Facebook