E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Erken Emeklilik Emeklilikte Yaşa Takılanlar son durum ne? Faruk Çelik Açıklamaları EYT 2013 Son haber 

Erken Emeklilik için Faruk Çelik açıklamalarda bulundu. Emeklilikte Yaşa Takıloanlar için kötü haber Bakan'dan geldi. Faruk Çelik yaptığı açıklamalarda çok üzücü konuştu Erken Emeklilik konusunda çalışma yapılmadığını belirten Bakan bu konuda projelerinde henüz gündemde olmadığını söyledi. Erken Emeklilik için 5 Milyon mağdur beklemekte. Emeklilikte Yaşa Takılanlar eylemlerine devam edecek gibi görünüyor. Sorun halen çözülmüş değil. Dünya bankası'da bu konuda uyarılarda bulundu. Ancak Erken Emeklilik çilesi bitmek bilmiyor.

31.7.2013 - 04:11
Erken Emeklilik Emeklilikte Yaşa Takılanlar son durum ne? Faruk Çelik Açıklamaları EYT 2013 Son haber

Erken Emeklilik için sorun çözüldü derken Bakan Faruk Çelik 5 Milyon Emekli mağdurunun yüreğini yakan haberi verdi. Bunun üzerine adeta çıldıran Erken Emeklilik mağdurları tepkilerini sözlü dile getirmekten'de çekinmediler. İşte emeklilikte yaşa takılanrın mağdurluğu sporhaber.com'da.

Emeklilikte yaşa takılanların Erken emeklilik umutlarını suya düşüren açıklama Bakan Faruk Çelik'ten geldi. Çelik, Erken emeklilik çalışmasının yapılmadığını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik emeklilikte yaşa takılanların erken emeklilik beklentilerine dair soruları cevapladı. Çelik, erken emeklilikten sözleşmeli personelin statüsüne kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, prim gün sayısı dolup da yaşı bekleyenlerden gelen taleplere iyi niyetle yaklaştıklarını belirterek, 'Şu anda bu anlamda böyle bir çalışmanın olmadığını söyleyebilirim' dedi...

SÖZLEŞMELİLER İLE İLGİLİ TALEP VE KURUMLARIN DURUMU DİKKATE ALINACAK

İlk olarak yaklaşık 100 bin sözleşmeli kamu personelini ilgilendiren kadro müjdesini değerlendiren Faruk Çelik, “Aslında sözleşmeli personel olarak işe başlamasını uygun buluyorduk fakat zaman içerisinde talepler farklılık arz etti ve geçtiğimiz dönem 205 bin sözleşmeli personeli kadroya aldık. Bu talepler yine devam etti ve bu çerçevede bu yasama yılının tamamlanmasından önce sözleşmeli personelinde içinde bulunduğu önemli torba yasa meclisin gündemine inmiş bulunmaktadır. 72 bin 4/B’li diye tabir ettiğimiz sözleşmeliler var, ayrıca 23 bin civarında yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personel var, 700 civarında Sağlık Bakanlığı’nda çalışan personel. Bunlara ilaveten kurumsal sözleşmeli dediğimiz, kurumlarda sözleşmeli personel var. TRT’de, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda, diğer bakanlıklarda ve bazı genel müdürlüklerde çalışanlarla ilgili de kadroya alma çalışmamız var ama kurumsal sözleşmeliler ilgili talep ve kurumların durumu dikkate alınacak.” diye konuştu.

KAMU PERSONEL SİSTEMİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DÜZENLEMELERİ İÇEREN TASLAK HAZIR

Devlet personel rejimi çalışmaları için de Faruk Çelik, şu ifadeleri kullandı: “657 Sayılı Devlet Memurları Yasası‘nda bir statülerle ilgili bir çalışma var. Kamu personel sistemi ile ilgili bazı önemli düzenlemeleri içeren yasal taslak elimizde hazır. Bunu Bakanlar Kurulu‘nda değerlendirdik. Aynı zamanda Sayın Başbakan ile yine bakanların da olduğu bir toplantıda değerlendirdik. Bir taraftan da tatil geldi, bu açıdan acil olanları bir torbaya yasaya koyup, diğer önemli düzenlemeleri önümüzdeki yasama yılında yine parlamentonun gündeminde olacak.”

ROTASYON HABERLERİ YANLIŞ TAKDİM EDİLDİ

Kamuda rotasyonun (yer değiştirme) söz konusu olup olmadığı ya da bunun şeklinin nasıl olacağına dair soru üzerine Çelik, bu tür haber ve yorumların takdiminden dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Sanki bütün kamu görevlilerinin bir yerden bir yere sürüleceği gibi bir tablonun çizildiğini anlatan Çelik, böyle bir şeyin mevzu bahis olmadığının altını çizdi. Çelik, “O konudaki değerlendirmemiz, siz kamu hizmeti önemli, 76 milyonun bu hizmeti alması gerekiyor. 76 milyon vatandaşımız bu hizmeti alırken de bir aksaklığın olmaması gerekiyor. Yani ben A ilinde otururken hizmetler çok iyi, B ilinde otururken hizmetler çok kötü derseniz bu çok adil bir hizmet sistemi olmaz. Dolayısıyla şunu söylüyoruz biz, özellikle meslek memurları ile ilgili öğretmenler, doktorlar, hemşireler, mühendisler adil ve eşit bir şekilde, ihtiyaçlar çerçevesinde dağıtılması gerekiyor. Bizim söylediğimiz bu. Buna sendikalar karşı çıkmıyorlar.”şeklinde konuştu.

BİZ GENEL BİR ÇATI DÜZENLEMESİ YAPIYORUZ

Geçmiş yıllarda çakılı kadro şeklinde sözleşmeli personel yöntemi ile giderilmeye çalışıldığını kaydeden Çelik, o zamanda farklı sorunların meydana geldiğini belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, “Bir personeli atıyorsunuz bir ilimize, onun bir insan olduğu, onun bir sosyal varlık olduğu, onun tayin isteme hakkının olduğu gibi bütün unsurları ortadan kaldırıyorsunuz. Buraya atandınız burada kalacaksınız yaklaşımı sürdürülebilir değil. O halde kurallarını koymamız gerekiyor. Bazı bakanlıklar bu kuralları koymuşlar, diyorlar ki rotasyon uyguluyorum. Ne demek bu 5 yılını, 3 yılını dolduran memurlarda yer değiştirilmesi yapılıyor. Bu bakanlıklara değil de genel bir şemsiye, genel bir çatı düzenlemesi yapılsın, o çerçevede bu sistem yürüsün, diyoruz. Bu rotasyon 3 milyon kamu çalışanını yada 5 milyon kamu çalışanını direkt olarak ilgilendiren bir tablo olarak takdim ediliyor ki bizim değerlendirmemiz bu değil. Yani Ankara’daki bir tabu memurunun Erzurum’a gönderilmesi şeklinde, işkence şekline dönüştürülen bir takdim söz konusu değil. Bu zaten Gümrük Bakanlığı’nda var, Milli Eğitim’de var, Emniyette var birçok yerde var. Ama buna bir çatı sistemi getirmekte yarar var.” dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞTI

Milli Eğitim Bakanı’nın bu konuda kendisine bildirdiği görüşü de paylaşan Faruk Çelik, ‘bir öğretmen bir yere atanıyorsa, mesela bir ilköğretime atanıyorsa 4 yıl orada kalması son derece önemlidir’ dediğini, yine ilköğretim 4 yıl olduğu için bir öğrenci psikolojisi açısından bakınca, ‘öğretmenin üçüncü yılda ayrıldığını düşünürseniz, hoş bir tablo oluşmaz’ görüşünü bildirdiğini ifade etti. Bu sorunların hepsinin toplumun sorunları olduğunu vurgulayan Çelik, bunların hepsini tartışarak, önümüzdeki dönemde çözüme kavuşturulması gerektiğini, bunu başka türlü yorumlayıp, toplumsal huzursuzluğa yol açmanın doğru olmayacağını ifade etti.

40 MİLYON ÇALIŞAN OLMASI LAZIM

Prim gün sayısı dolup da yaş bekleyen vatandaşların sorunlarına da değinen Çelik, konunun önemine dikkat çekerek, konunun rastgele ele alınmasından yakındı. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz eğer emeklilikteki kriterleri bir bütün olarak dikkate almazsak, bunlar üzerinde sık sık oynarsanız sosyal güvenlik sisteminizi perişan edersiniz. Bizim sosyal güvenlik sistemimiz 1950’lerde 60’larda hem prim gün hem yaş kriterimiz vardı. Ama o zaman emekli sayımız yok idi. Ne zaman emekli sayımız artmaya başladı, bu dönemlerde siyasi müdahaleler oldu ve prim gün sayısı ile yaşı aramaktan yaş kriterini çıkarttılar. İnsanlar prim gün sayısı ile emekli edilmeye başladı. Bu kriterler dünyanın her yerinde birlikte aranan kriterlerdir. Yani sadece prim gün sayısı ile kimseyi emekli etmezler. Mesela Almanya’da 67 yaş kriterine gelmiş. Şimdi Türkiye bunu 90’lı yılların başında kaldırınca bir anda çok sayıda kişi emekli oldu. Onun için bizim şuanda aktif pasif sayımız sıkıntılı. Yaklaşık olarak 18 milyon 500 bin çalışanımız var, 10 milyon 500 bin emekli var. Yani 2’ye 1 bile olmuyor. O ise gelişmiş ülkelerde 4 çalışana 1 emekli var. Şimdi bu sürdürülebilir bir tablodur; 4 çalışana bir emeklimizin olması. O halde bizim 40 milyon çalışanımız olması gerekiyor, bu sosyal güvenlik sistemini sağlık bir şekilde yürütebilelim.”

Hesaplanmadan sırf popülizm uğruna, seçim uğruna, geçici olarak insanları memnun etme uğruna Türkiye sosyal güvenlik sisteminde sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını savunan Çelik, 1999 yılında bunun görüldüğünü ve bir müdahale yapıldığını anımsattı. ‘‘4447 sayılı yasa ile; ‘1 Ocak 2002’den sonra işe başlayacak olanlar 60 yaşında emekli olacaklar.’ Fakat onun öncesinde işe başlayanlara da kademeli demişler. Yani yaş kriterini bir anlamda tekrar geri getiriliyor. Şimdi bu arada kalan vatandaşlarımızın sıkıntıları var. Burada yanlış nedir, yeni bir uygulama getiriyorsanız, yeni işe başlayanlara şamil olması gerekir. Bu düşünülmemiş çünkü devletimiz çok zora girmiş. İster istemez mevcut çalışanlarda dahil edilmiş. Şimdi karşımızda ‘biz yaşa takıldık, yaş kriteri yoktu, şimdi yaş var. Bizde bizden öncekiler gibi yaş kriteri aramadan emekli olmak istiyoruz’ bu tabiî ki mümkün değil. Neden mümkün değil, bu yeniden 1991’e geri dönmek olur. Türkiye’yi yeniden karanlık bir tabloya atmaktır. Böyle bir şey söz konusu değil.” diye konuştu.

Kendilerine getirilen önerilerde ‘Daha düşük bir ücretle, daha düşük bir emekli aylığı ile 3 yıl, 5 yıl beklemeden emekliliği öne alıp, sizinde mali dengenizi bozmayacak bir yol çıkabilir mi?’ dendiğini aktaran Bakan Çelik, “Bizim bu kriterleri değiştirmek gibi bir çalışmamız hiç olmadı, hiç gündemimizde olmadı. Ama acaba bizim mali dengeleri bozmayacak, bu vatandaşların yaşadığı sorunlarını giderecek bir yol bulunabilir mi, şeklindeki samimi tekliflerine dönük yaptığımız bir çalışma idi. Şuanda bu anlamda böyle bir çalışmanın olmadığını söyleyebilirim. Medya bunu yanlış lanse etti ve Bizim iyi niyetle acaba 3 yıl 5 yıl bekleyecek vatandaş, gelecekte mali bir risk oluşturmadan bugün sıkıntıları giderilebilir mi diye çalışacağımız cümlesi, çok farklı noktalara götürüldü.” değerlendirmelerinde bulundu.

50 BİN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI DEVREYE GİRECEK

İş sağlığı ve güvenliği yasasında gelinen nokta ile ilgili olarak ise yasanın yürürlüğe girdiğini hatırlatan Çelik, fakat bazı maddeleri ile ilgili sıkıntılar olduğunu söyledi. İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi noktasında daha rekabete açık bir hizmet sunabilmek için yeterli sayıda elemanın sahada olması gerektiğini ifade eden Çelik, yasa ile ilgili şu bilgiyi verdi:

“Yasanın bir bölümü de 1 Temmuz itibari ile yürürlüğe girdi. Fakat meclise sunduğumu düzenlemede 50’nin altındaki tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerindeki işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ile ilgili hizmetleri 6 ay öteliyor. Yani 1 Ocak 2014’de öteliyoruz. O süreç içerisindeki yaklaşık 50 bin iş güvenliği uzmanı devreye girmiş olacak. 650 bin işyerini kapsayacak, bu düzenleme. Eğer bugün yürürlüğe koyarsak haksız rekabet olacak eleman az olduğu için işyerlerine daha çok yük getirecek. Kamu işyerleri ise bundan daha sonra devreye girecek.”

AİLE HEKİMLERİ MESAİ SAATİNDEN SONRA DA ÇALIŞABİLECEK

Sağlık Bakanlığı’nın da bu konuda bir düzenleme yaptığını anlatan Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buna göre ‘Aile hekimi mesai saatlerinden sonra işyerlerine işyeri hekimi olarak ta hizmet verebilecek’ Bizim doktor sayımız belli, 120 binler civarında doktorumuz var. Hastanelerde hizmet veren değerli sağlık çalışanlarımızın işyeri hekimi olarak eğer kaymasını dikkate alırsanız, o zaman da hastanelerde sorunlarla karşı karşıya kalırsınız. Yani biz 1 hekimden 1 buçuk hekim nasıl yapabilir diye çalışmalarımızı ayarlıyoruz. Onun için haksız rekabete yol açmamak için 6 aylık bir öteleme yapıyoruz. Yoksa bu yasa son derece temel bir yasa. İnşallah kısa bir süre sonra tümden yürürlüğe girmiş olacak. 50 bin iş güvenliği aynı zamanda ciddi bir istihdam. Yalnız iş güvenliği uzmanları ile bitmiyor, onların yanlarında çalıştıracakları elemanları olacak.”

spothaber

YORUMLAR
Toplam 19 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

• İmlası çok bozuk,
• Büyük harfle yazılan,
• Habere değil yorumculara yönelik,
• Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
• Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
• Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 1 Temmuz 2014 Salı 12:37

ozel sektörde yaşi ve günü dolan yaştan emeklik haberlerinide bekliyoruz sayın cumhurbaşkanımız bizide güldür bizde evlerimizde hep beraber güzel günlere doğru gidelim bu yasyı onaylamanız gerekir yaş 46 şu anda iş arıyorum fakat ozel sektörde bile iş verilmiyor

Yorumu oyla      0      0  
Misafir 3 Eylül 2013 Salı 14:36

faruk bey secim zamanı görüşürüz

Yorumu oyla      0      0  
Misafir 13 Ağustos 2013 Salı 08:21

bizde oy vermeyi düşünmüyoruz maalesef zaten hakkımız birileri aldıysa birileride iyilik yapıp geri versin.

Yorumu oyla      0      0  
Misafir 4 Ağustos 2013 Pazar 16:18

bu hükümet ebedi olarak iktidarda kalacaklarını sanıyor.eğer bu hükümet seçimi bir kaybetsin bu bakanlar milletvekilleri insan içine çıkamayacaklar.kömürle makarnayla seçimi alacaklarını sanıyorlar.bu kez yanılıyorlar.zaten bu hükümetin dışında hangi hükümet gelirse gelsin bizim emeklilik hakkımızı verecektir.

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 3 Ağustos 2013 Cumartesi 05:34

Emeklilikte yaşa takılanlar ve yakınları bu iktidara oy vermezse bu iktidar biter. Belki bu iktidarın yerine Suriyeliyi mısırlıyı düşünen bir ikdidar değilde kendi gariban vatandaşını düşünen bir hükümet gelir.

Yorumu oyla      4      1  
Misafir 2 Ağustos 2013 Cuma 18:42

Bu ülkede insan yerine konulmakiçin ya suriyeli ya filistinli ya da milletvekili olmak gerekiyor. Başbakan bizi görmüyor bile. Bütün bu konular hiç maddi külfet getirmiyor. İş vatandaşa gelince ağır yük geliyor. Bizi hiçe sayanlarla sandıkta helalleşelim.UYANIN EY MİLLET

Yorumu oyla      5      0  
Misafir 2 Ağustos 2013 Cuma 13:13

bakan bey öyleyse emekli sandığı ve milletvekillerine tanınan imtiazıda geri alın alamıyorsanız bizlerede hakkımızı iade edin

Yorumu oyla      3      0  
Misafir 1 Ağustos 2013 Perşembe 23:53

mezarda da mı emekli olucağız!!! 11000 iş günü olmuş başlangıç 1985, doğum tarihi 1968, daha prim yatırıyoruz. emekli de olsak hakkımızı vermezsiniz.... kendinize gelince bir gecede yasa çıkarıp istediğiniz şekilde maaşınıza zam yapıyorsunuz siz de dokuz aylıksınız bizde.. Allahtan revamı. 400 lira prim yatırıyoruz emeklilikte vereceğiniz 800 lira... size diyecek bişey bulamıyorum.. bari burda adam yerine koyun da yorumumuza bir cevap yazın zahmet olmassa.

Yorumu oyla      3      0  
Misafir 1 Ağustos 2013 Perşembe 21:58

önce belediye seçimlerinde akıllarırı başına gelecek gelmezsse yerel secimlerde bulurlar meclisi rüyalarında görürler bundan sonra bu ülkede kim başbakan olursa olsun zaten yapar başbakanım kulagının üstüne yatmaya devam etsin bakalım bu millet getirmesinide bilir göndermesinide

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 1 Ağustos 2013 Perşembe 18:44

misafir kardeş bunlara sadece zehir zıkkım olsun diyeceksin buranın bi öbürtarafı var iki elim 550 vekilin yakasında olacak inşallah bide yaşar okuyan denen basiretsiz adamın yakasında olacak hakkım zehir olsun 551 e emekçi kardeşlerim oy yok bunlara hepinize selamlar

Yorumu oyla      6      0  
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YSK Başkanı Ali EM Turktime'a Konuştu
28 Ocak 2010 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu Başkanı (YSK) olan Ali Em geçen ...
A.Ü. Z.F. Dekanı Çolak Turktime'a Konuştu
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çolak Turktime’ı ...
Tayyar: Muhafazakâr Değilim… Ahmet Hakan Oynak… Gül Denge, Erdoğan Gönül Adamı!
Ergenekon’da ağababalar dışarıda, soruşturma zenciler üzerinden yürütülüyor… ...
 
General Dostum Turktime’a Konuştu: Taliban Güçlendi Ama Onları Ben Yok Ederim!
Hamid Karzai ile ittifak kurup seçimlere girmek için Afganistan’a dönen ...
E.Albay Türemen: Karadayı Darbe Konseptine Uymayan Subayları Ankara’dan Uzaklaştırdı!
Karadayı darbe hazırlığı için subayları nasıl fişledi? Darbe konusunda ...
Büyük Yangından Önceki Son Röportajı Turktime Yaptı… Özbey: İstanbul Kötü Yönetiliyor!
Birkaç gün önce yanarak kül olan Avrupa’nın en büyük gösteri merkezi İstanbul ...
 
Adnan Oktar Turktime’a Konuştu: Said-İ Nursi'yi Atatürk Konusunda Yanılttılar!
Evrim teorisine karşı onlarca eseri, şatafatlı hayatı ve ilginç çıkışlarıyla ...
Erhan Göksel: Teslim Bayrağı Çeken Büyükanıt Divan-ı Harp’te Yargılanmalı!
Sınır ötesi harekat yapıldığı zaman aslında sanıldığı gibi bir harekat ...
Fatih Karaca: Tuncay Özkan Grubun’dan Kimseyi İşten Atmadık, Kendileri Ayrıldı...
Aralarında Kanaltürk ve Bugün Gazetesi'nin de bulunduğu Koza-İpek Medya ...
 
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Medya
  •Güncel
  •Siyaset
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Teknoloji
  •Sağlık
  •Spor
  •Kültür
  •Güncel
  •Siyaset
  •Medya
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Sağlık
  •Spor
  •Kültür
  •Aktüel
  •Güncel
  •Aktüel
  •Kültür
  •Spor
  •Sağlık
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Medya
  •Siyaset
•Gençlerbirliği
•Haber
•Euroleague
•sanayi
•survivor all star
•Emre Belözoğlu
•Elif Erbakan
•hdp
•Microsoft