E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum
Günün haberleri| Günün manşetleri| Giriş sayfam yap |Gazete manşetleri  | Künye| İletişim| Sitene haber ekle| RSS
Üye girişi   Üye ol
​​
 

Erken Emeklilik Emeklilikte Yaşa Takılanlar son durum ne? Faruk Çelik Açıklamaları EYT 2013 Son haber 

Erken Emeklilik için Faruk Çelik açıklamalarda bulundu. Emeklilikte Yaşa Takıloanlar için kötü haber Bakan'dan geldi. Faruk Çelik yaptığı açıklamalarda çok üzücü konuştu Erken Emeklilik konusunda çalışma yapılmadığını belirten Bakan bu konuda projelerinde henüz gündemde olmadığını söyledi. Erken Emeklilik için 5 Milyon mağdur beklemekte. Emeklilikte Yaşa Takılanlar eylemlerine devam edecek gibi görünüyor. Sorun halen çözülmüş değil. Dünya bankası'da bu konuda uyarılarda bulundu. Ancak Erken Emeklilik çilesi bitmek bilmiyor.

31.07.2013 - 04:11
 
 
Erken Emeklilik Emeklilikte Yaşa Takılanlar son durum ne? Faruk Çelik Açıklamaları EYT 2013 Son haber

Erken Emeklilik için sorun çözüldü derken Bakan Faruk Çelik 5 Milyon Emekli mağdurunun yüreğini yakan haberi verdi. Bunun üzerine adeta çıldıran Erken Emeklilik mağdurları tepkilerini sözlü dile getirmekten'de çekinmediler. İşte emeklilikte yaşa takılanrın mağdurluğu sporhaber.com'da.

Emeklilikte yaşa takılanların Erken emeklilik umutlarını suya düşüren açıklama Bakan Faruk Çelik'ten geldi. Çelik, Erken emeklilik çalışmasının yapılmadığını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik emeklilikte yaşa takılanların erken emeklilik beklentilerine dair soruları cevapladı. Çelik, erken emeklilikten sözleşmeli personelin statüsüne kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, prim gün sayısı dolup da yaşı bekleyenlerden gelen taleplere iyi niyetle yaklaştıklarını belirterek, 'Şu anda bu anlamda böyle bir çalışmanın olmadığını söyleyebilirim' dedi...

SÖZLEŞMELİLER İLE İLGİLİ TALEP VE KURUMLARIN DURUMU DİKKATE ALINACAK

İlk olarak yaklaşık 100 bin sözleşmeli kamu personelini ilgilendiren kadro müjdesini değerlendiren Faruk Çelik, “Aslında sözleşmeli personel olarak işe başlamasını uygun buluyorduk fakat zaman içerisinde talepler farklılık arz etti ve geçtiğimiz dönem 205 bin sözleşmeli personeli kadroya aldık. Bu talepler yine devam etti ve bu çerçevede bu yasama yılının tamamlanmasından önce sözleşmeli personelinde içinde bulunduğu önemli torba yasa meclisin gündemine inmiş bulunmaktadır. 72 bin 4/B’li diye tabir ettiğimiz sözleşmeliler var, ayrıca 23 bin civarında yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personel var, 700 civarında Sağlık Bakanlığı’nda çalışan personel. Bunlara ilaveten kurumsal sözleşmeli dediğimiz, kurumlarda sözleşmeli personel var. TRT’de, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda, diğer bakanlıklarda ve bazı genel müdürlüklerde çalışanlarla ilgili de kadroya alma çalışmamız var ama kurumsal sözleşmeliler ilgili talep ve kurumların durumu dikkate alınacak.” diye konuştu.

KAMU PERSONEL SİSTEMİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DÜZENLEMELERİ İÇEREN TASLAK HAZIR

Devlet personel rejimi çalışmaları için de Faruk Çelik, şu ifadeleri kullandı: “657 Sayılı Devlet Memurları Yasası‘nda bir statülerle ilgili bir çalışma var. Kamu personel sistemi ile ilgili bazı önemli düzenlemeleri içeren yasal taslak elimizde hazır. Bunu Bakanlar Kurulu‘nda değerlendirdik. Aynı zamanda Sayın Başbakan ile yine bakanların da olduğu bir toplantıda değerlendirdik. Bir taraftan da tatil geldi, bu açıdan acil olanları bir torbaya yasaya koyup, diğer önemli düzenlemeleri önümüzdeki yasama yılında yine parlamentonun gündeminde olacak.”

ROTASYON HABERLERİ YANLIŞ TAKDİM EDİLDİ

Kamuda rotasyonun (yer değiştirme) söz konusu olup olmadığı ya da bunun şeklinin nasıl olacağına dair soru üzerine Çelik, bu tür haber ve yorumların takdiminden dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Sanki bütün kamu görevlilerinin bir yerden bir yere sürüleceği gibi bir tablonun çizildiğini anlatan Çelik, böyle bir şeyin mevzu bahis olmadığının altını çizdi. Çelik, “O konudaki değerlendirmemiz, siz kamu hizmeti önemli, 76 milyonun bu hizmeti alması gerekiyor. 76 milyon vatandaşımız bu hizmeti alırken de bir aksaklığın olmaması gerekiyor. Yani ben A ilinde otururken hizmetler çok iyi, B ilinde otururken hizmetler çok kötü derseniz bu çok adil bir hizmet sistemi olmaz. Dolayısıyla şunu söylüyoruz biz, özellikle meslek memurları ile ilgili öğretmenler, doktorlar, hemşireler, mühendisler adil ve eşit bir şekilde, ihtiyaçlar çerçevesinde dağıtılması gerekiyor. Bizim söylediğimiz bu. Buna sendikalar karşı çıkmıyorlar.”şeklinde konuştu.

BİZ GENEL BİR ÇATI DÜZENLEMESİ YAPIYORUZ

Geçmiş yıllarda çakılı kadro şeklinde sözleşmeli personel yöntemi ile giderilmeye çalışıldığını kaydeden Çelik, o zamanda farklı sorunların meydana geldiğini belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, “Bir personeli atıyorsunuz bir ilimize, onun bir insan olduğu, onun bir sosyal varlık olduğu, onun tayin isteme hakkının olduğu gibi bütün unsurları ortadan kaldırıyorsunuz. Buraya atandınız burada kalacaksınız yaklaşımı sürdürülebilir değil. O halde kurallarını koymamız gerekiyor. Bazı bakanlıklar bu kuralları koymuşlar, diyorlar ki rotasyon uyguluyorum. Ne demek bu 5 yılını, 3 yılını dolduran memurlarda yer değiştirilmesi yapılıyor. Bu bakanlıklara değil de genel bir şemsiye, genel bir çatı düzenlemesi yapılsın, o çerçevede bu sistem yürüsün, diyoruz. Bu rotasyon 3 milyon kamu çalışanını yada 5 milyon kamu çalışanını direkt olarak ilgilendiren bir tablo olarak takdim ediliyor ki bizim değerlendirmemiz bu değil. Yani Ankara’daki bir tabu memurunun Erzurum’a gönderilmesi şeklinde, işkence şekline dönüştürülen bir takdim söz konusu değil. Bu zaten Gümrük Bakanlığı’nda var, Milli Eğitim’de var, Emniyette var birçok yerde var. Ama buna bir çatı sistemi getirmekte yarar var.” dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞTI

Milli Eğitim Bakanı’nın bu konuda kendisine bildirdiği görüşü de paylaşan Faruk Çelik, ‘bir öğretmen bir yere atanıyorsa, mesela bir ilköğretime atanıyorsa 4 yıl orada kalması son derece önemlidir’ dediğini, yine ilköğretim 4 yıl olduğu için bir öğrenci psikolojisi açısından bakınca, ‘öğretmenin üçüncü yılda ayrıldığını düşünürseniz, hoş bir tablo oluşmaz’ görüşünü bildirdiğini ifade etti. Bu sorunların hepsinin toplumun sorunları olduğunu vurgulayan Çelik, bunların hepsini tartışarak, önümüzdeki dönemde çözüme kavuşturulması gerektiğini, bunu başka türlü yorumlayıp, toplumsal huzursuzluğa yol açmanın doğru olmayacağını ifade etti.

40 MİLYON ÇALIŞAN OLMASI LAZIM

Prim gün sayısı dolup da yaş bekleyen vatandaşların sorunlarına da değinen Çelik, konunun önemine dikkat çekerek, konunun rastgele ele alınmasından yakındı. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz eğer emeklilikteki kriterleri bir bütün olarak dikkate almazsak, bunlar üzerinde sık sık oynarsanız sosyal güvenlik sisteminizi perişan edersiniz. Bizim sosyal güvenlik sistemimiz 1950’lerde 60’larda hem prim gün hem yaş kriterimiz vardı. Ama o zaman emekli sayımız yok idi. Ne zaman emekli sayımız artmaya başladı, bu dönemlerde siyasi müdahaleler oldu ve prim gün sayısı ile yaşı aramaktan yaş kriterini çıkarttılar. İnsanlar prim gün sayısı ile emekli edilmeye başladı. Bu kriterler dünyanın her yerinde birlikte aranan kriterlerdir. Yani sadece prim gün sayısı ile kimseyi emekli etmezler. Mesela Almanya’da 67 yaş kriterine gelmiş. Şimdi Türkiye bunu 90’lı yılların başında kaldırınca bir anda çok sayıda kişi emekli oldu. Onun için bizim şuanda aktif pasif sayımız sıkıntılı. Yaklaşık olarak 18 milyon 500 bin çalışanımız var, 10 milyon 500 bin emekli var. Yani 2’ye 1 bile olmuyor. O ise gelişmiş ülkelerde 4 çalışana 1 emekli var. Şimdi bu sürdürülebilir bir tablodur; 4 çalışana bir emeklimizin olması. O halde bizim 40 milyon çalışanımız olması gerekiyor, bu sosyal güvenlik sistemini sağlık bir şekilde yürütebilelim.”

Hesaplanmadan sırf popülizm uğruna, seçim uğruna, geçici olarak insanları memnun etme uğruna Türkiye sosyal güvenlik sisteminde sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını savunan Çelik, 1999 yılında bunun görüldüğünü ve bir müdahale yapıldığını anımsattı. ‘‘4447 sayılı yasa ile; ‘1 Ocak 2002’den sonra işe başlayacak olanlar 60 yaşında emekli olacaklar.’ Fakat onun öncesinde işe başlayanlara da kademeli demişler. Yani yaş kriterini bir anlamda tekrar geri getiriliyor. Şimdi bu arada kalan vatandaşlarımızın sıkıntıları var. Burada yanlış nedir, yeni bir uygulama getiriyorsanız, yeni işe başlayanlara şamil olması gerekir. Bu düşünülmemiş çünkü devletimiz çok zora girmiş. İster istemez mevcut çalışanlarda dahil edilmiş. Şimdi karşımızda ‘biz yaşa takıldık, yaş kriteri yoktu, şimdi yaş var. Bizde bizden öncekiler gibi yaş kriteri aramadan emekli olmak istiyoruz’ bu tabiî ki mümkün değil. Neden mümkün değil, bu yeniden 1991’e geri dönmek olur. Türkiye’yi yeniden karanlık bir tabloya atmaktır. Böyle bir şey söz konusu değil.” diye konuştu.

Kendilerine getirilen önerilerde ‘Daha düşük bir ücretle, daha düşük bir emekli aylığı ile 3 yıl, 5 yıl beklemeden emekliliği öne alıp, sizinde mali dengenizi bozmayacak bir yol çıkabilir mi?’ dendiğini aktaran Bakan Çelik, “Bizim bu kriterleri değiştirmek gibi bir çalışmamız hiç olmadı, hiç gündemimizde olmadı. Ama acaba bizim mali dengeleri bozmayacak, bu vatandaşların yaşadığı sorunlarını giderecek bir yol bulunabilir mi, şeklindeki samimi tekliflerine dönük yaptığımız bir çalışma idi. Şuanda bu anlamda böyle bir çalışmanın olmadığını söyleyebilirim. Medya bunu yanlış lanse etti ve Bizim iyi niyetle acaba 3 yıl 5 yıl bekleyecek vatandaş, gelecekte mali bir risk oluşturmadan bugün sıkıntıları giderilebilir mi diye çalışacağımız cümlesi, çok farklı noktalara götürüldü.” değerlendirmelerinde bulundu.

50 BİN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI DEVREYE GİRECEK

İş sağlığı ve güvenliği yasasında gelinen nokta ile ilgili olarak ise yasanın yürürlüğe girdiğini hatırlatan Çelik, fakat bazı maddeleri ile ilgili sıkıntılar olduğunu söyledi. İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi noktasında daha rekabete açık bir hizmet sunabilmek için yeterli sayıda elemanın sahada olması gerektiğini ifade eden Çelik, yasa ile ilgili şu bilgiyi verdi:

“Yasanın bir bölümü de 1 Temmuz itibari ile yürürlüğe girdi. Fakat meclise sunduğumu düzenlemede 50’nin altındaki tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerindeki işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ile ilgili hizmetleri 6 ay öteliyor. Yani 1 Ocak 2014’de öteliyoruz. O süreç içerisindeki yaklaşık 50 bin iş güvenliği uzmanı devreye girmiş olacak. 650 bin işyerini kapsayacak, bu düzenleme. Eğer bugün yürürlüğe koyarsak haksız rekabet olacak eleman az olduğu için işyerlerine daha çok yük getirecek. Kamu işyerleri ise bundan daha sonra devreye girecek.”

AİLE HEKİMLERİ MESAİ SAATİNDEN SONRA DA ÇALIŞABİLECEK

Sağlık Bakanlığı’nın da bu konuda bir düzenleme yaptığını anlatan Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buna göre ‘Aile hekimi mesai saatlerinden sonra işyerlerine işyeri hekimi olarak ta hizmet verebilecek’ Bizim doktor sayımız belli, 120 binler civarında doktorumuz var. Hastanelerde hizmet veren değerli sağlık çalışanlarımızın işyeri hekimi olarak eğer kaymasını dikkate alırsanız, o zaman da hastanelerde sorunlarla karşı karşıya kalırsınız. Yani biz 1 hekimden 1 buçuk hekim nasıl yapabilir diye çalışmalarımızı ayarlıyoruz. Onun için haksız rekabete yol açmamak için 6 aylık bir öteleme yapıyoruz. Yoksa bu yasa son derece temel bir yasa. İnşallah kısa bir süre sonra tümden yürürlüğe girmiş olacak. 50 bin iş güvenliği aynı zamanda ciddi bir istihdam. Yalnız iş güvenliği uzmanları ile bitmiyor, onların yanlarında çalıştıracakları elemanları olacak.”

spothaber

Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
    Yorumcuların dikkatine…

• İmlası çok bozuk,
• Büyük harfle yazılan,
• Habere değil yorumculara yönelik,
• Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
• Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
• Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
 
   Toplam 19 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Misafir 01 Temmuz 2014 Salı 12:37

ozel sektörde yaşi ve günü dolan yaştan emeklik haberlerinide bekliyoruz sayın cumhurbaşkanımız bizide güldür bizde evlerimizde hep beraber güzel günlere doğru gidelim bu yasyı onaylamanız gerekir yaş 46 şu anda iş arıyorum fakat ozel sektörde bile iş verilmiyor

Yorumu oyla      0      0  

Misafir 03 Eylül 2013 Salı 14:36

faruk bey secim zamanı görüşürüz

Yorumu oyla      0      0  

Misafir 13 Ağustos 2013 Salı 08:21

bizde oy vermeyi düşünmüyoruz maalesef zaten hakkımız birileri aldıysa birileride iyilik yapıp geri versin.

Yorumu oyla      0      0  

Misafir 04 Ağustos 2013 Pazar 16:18

bu hükümet ebedi olarak iktidarda kalacaklarını sanıyor.eğer bu hükümet seçimi bir kaybetsin bu bakanlar milletvekilleri insan içine çıkamayacaklar.kömürle makarnayla seçimi alacaklarını sanıyorlar.bu kez yanılıyorlar.zaten bu hükümetin dışında hangi hükümet gelirse gelsin bizim emeklilik hakkımızı verecektir.

Yorumu oyla      4      0  

Misafir 03 Ağustos 2013 Cumartesi 05:34

Emeklilikte yaşa takılanlar ve yakınları bu iktidara oy vermezse bu iktidar biter. Belki bu iktidarın yerine Suriyeliyi mısırlıyı düşünen bir ikdidar değilde kendi gariban vatandaşını düşünen bir hükümet gelir.

Yorumu oyla      4      1  

 
KPSS Atama Sonuçları 2013 KPSS Taban Puanları Kaçta Kapattı. Son Durum ne?
KPSS atama sonuçları tercih işlemlerinden 1 gün sonra açıklandı.Kpss açıklanmasından ...
Şafak Sezer Hükümet İstifa Demiş mi Dememiş mi ? İşte Görüntüler...
Gezi Parkı eylemlerine katıldığı için daha sonra Tayyip Erdoğan’dan özür ...
Şafak Sezer'in İnkar Ettiği "Hükümet İstifa" Görüntüleri Ortaya Çıktı!
Gezi Parkı eylemlerine katıldığı için daha sonra Tayyip Erdoğan’dan özür ...
"Kan benim damar benim" diyen çocuk konuştu
İnternette fenomen olan, adeta tıklanma rekorları kıran küçük çocuk ilk kez konuştu.
 
 
İHA'lar Sivil Kullanıma Açılıyor
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, sivil kullanıma açacak düzenelemeyi hazırlıyor.
AKP'li Başkana 'Geyik' Cezası
Antalya'nın turistik beldesi Belek Belediye Başkanı AKP'li Yusuf Mecek'in, ...
Atama Yapılmıyor Diye Tercih Edilmedi!
Üniversite adayı öğrencilerin en çok tercih ettiği bölüm atama yapılmaması ...
3 Milyon Öğrencinin Kaydı Yapıldı!
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Merkezi Nüfus İdare ...
 
 
Tuna Bebek Hayata Döndü:
Erken doğum nedeni ile yemek borusu olmayan Mersin'li Tuna Berk bebeğe; yemek borusu yapıldı.
Ege'de Operasyon:
Türkiye'ye gelmek üzere yolan çıkan mühimmat yüklü bota Yunan Sahil Güvenlik güçlerince el konuldu.
İki İlde Orman Yangını
Balıkesir ve Hatay'da çıkan orman yangınlarına havdan ve karadan müdahale ...
2013 LYS Ek Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?
Lys 2013 ek yerleştirme başvuruları yakında başlıyor. Öğrenciler, ek yerleştirme ...
 
 
ÖSYM - 2013 KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?
ÖSYM, 2013 KPSS sonuçlarını ne zaman açıklayacak? KPSS sonuçları açıklanacak ...
KPSS 2013 Sonuçları Açıklandı mı? KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
ÖSYM, 2013 KPSS sonuçlarını ne zaman açıklayacak? KPSS sonuçları açıklanacak ...
İngiltere'de Kayıp Stradivarius Kemanı Bulundu!
İngiltere'de üç sene önce çalınan 300 yıllık Stradivarius kemanı bulundu.
SGK Sistemi Çöktü:
SGK'nın prim ödeme sisteminin dünden bu yana çalışmaması nedeni ile mükellefler ...
 
 
 
Dönüşüm seninle başlar!

Dönüşüm seninle başlar!

Eskişehir'de Geri Kazanım Projesi!

Esad'tan kritik hamle:
Arınç'a eleştiriye yanıt yumruk oldu!
Yalçın Akdoğan baş faili açıkladı:
HRW Uyardı:
Jürgen Klopp'tan 'acı' tespit!
ABD'den Erdoğan'a jet yanıt:
Sarı Kırmızı hezimet!
İçişleri Bakanı Efkan Ala:
Pentagon'dan şok itiraf:
Başbakan Davutoğlu:
Hangi tırnak neyin göstergesi?

Hangi tırnak neyin göstergesi?

Reyting Uğruna Yapmadıkları Şey Kalmadı!

Reyting Uğruna Yapmadıkları Şey Kalmadı!

 
 
     
 
 
Turktime.com®
• Künye
• İletişim
• Reklam
• Google +
 
Tüm Kategoriler
• Güncel • Spor
• Siyaset • Dünya
• Medya • Kültür
• Foto Galeri • Ekonomi
• Video Galeri • Röportaj
• Sağlık • Tekzip
• Aktüel • Yazarlar
 
Bağlantılar
• Günün tüm haberleri
• Sitene haber ekle
• RSS
• Facebook
• Twitter
• Giriş sayfam yap
• Sık kullanılanlar ekle
 
Popüler Kelimeler
• Ankara
• türkiye
• Friv savaş oyun oyna
• Sapanca
• avm
• Facebook
• Google Play Uygulamaları Indir
 

 

 
  Copyright © 2003 - 2011 Turktime.com   • info@turktime.com